Hirsitalo kiinnostaa,mutta kun en tiedä kumpi parempi, perinteisenä käsityönä tehty,vai lamellihirsi.Olen tutustunut kone ja käsityönä tehtyihin taloihin.lamellitalo oli hyvin höylättyä, mutta mielestäni liian paljon suuria viiksioksia,joka oli hiukan kumman näkönen äkkinäisen silmään. Eikä Seinää juurikaan erota paneliseinastä.
Kiinnostaisi tietää kuinka kauan liima pitää lankuista kasatut hirret koossa?Vai onko pelättävissä,että 40v päästä taloni on täysin arvoton hajoavien seinähirsien takia.
Kiinnostaisi tietää kuinka kauan liima pitää lankuista kasatut hirret koossa?Vai onko pelättävissä,että 40v päästä taloni on täysin arvoton hajoavien seinähirsien takia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siinäpä kysymys, käsityönä tehdylle tulee "ilmeikkyyttä" ja hintaakin varmaan enemmän, myös tekijät on valittava huolella että työ tehdään hyvin. Tehdastekoinen on varmaan hukkalämmän osalta varmempi ratkaisu...Kyllä kait nykyajan liimat pitää, se ei liene murheista suurin. Mutta jos hienoa haluaa, niin eikun käsityönä ja seinät piiluttamalla piilukirveellä, niin eipä ole paneelin näköistä...
Kumpi on parempi on vaikea sanoa.oma valintani on perinteinen massiivi hirsi ilman liimoja.Maku asia on kumman valitsee pyörö-vai höylähirren.Rakenteesta on käytännön kokemusta satojen vuosien ajalta ja toimivaksi todettu.
Lamellihirret on nykyajan keksintöjä ja kehitetty ilmeisesti esteetikkoja varten jotka pitää hirren halkeilua ja elämistä ongelmana.Liimojen pitävyydestä ei ole käytännön kokemusta kovinkaan pitkältä ajalta.Voi olla,että ei ole ongelmia vuosikymmenien tai satojenkaan päästä mutta voi olla että on.
Lisäksi lamellihirsistä puhuessa joskus unohdetaan,että se hirsien välissä oleva muovipohjainen liima muodostaa höyrysulun mikä ei monen mielestä sovi hirsirakenteen perinteeseen.
Pohjimmaltaan taitaa asia olla maku asia minkä valitsee,kaikilla ratkaisuilla omat puoltajansa omista syistään.
Lamellihirsirakenteen ongelmaksi voinee muodostua liimasaumojen muodostama "kosteussulku" liekö asiaa tutkittu ? Itse käytän aitoa massiivihirttä hirsirakennuksessa.
pidän hyvällä ammattitaidolla,käsin tehtyä hirsirakennusta parhaana valintana.Siinä timpuri valitsee parhaat ykkösluokan,jo luonnostaan toisiinsa sopivat hirret rakennusaineeksi.
On myös erittäin täkeää,että hirren selkä on pyöreä,ilman minkäänlaista hammastusta.Nimittäin, kun syksyllä hirren ulkopuoli turpoaa ja sisäpuoli pysyy vakiona.Hirsi elää ja kääntyy hieman sisäänpäin.Jos hirren selässä on pontti joka estää hirren elämisen oikealla tavalla,nostaen hirttä suoraan ylöspäin.Siinä tapauksessa sisäpuoli löyhtyy eikä hirsi lepää tasasesti ja näin syntyy vuotoja jotka saattavat pahimmassa tapauksessa mennä kuuraan kovilla pakkasilla.höylähirressä vuotoja ei voi tukkia,tai ainakin se on todella vakeaa.
Keväällä taas hirsi kuivaa ja kutistuu jolloinka laskeutuminen on oltava esteetön.
Käsityönä tehdyssä talossa,hirret laskeutuvat täydellisesti kaikissa kosteusolosuhteissa.
Voi olla,että talosi on täysin arvoton jos lankut liistoavat liimoistaan.Käsin tehty kun on suojelukohde tulevaisuudessa.Lankusta liimattu taas voi olla ympäristöriski,jos liimapuun poltto kielletään.