Vastukset?

Tahtoisin pudottaa 12v 1A 10:n volttiin. Sitten siitä eteenpäin potikoilla 7v, 5v ja 3v. Potikat siksi että saisin hienosäädettyä 0-10v ohjausjännitettä.
Kertokahan mikä vastus ja mitä potikat käyn ostamassa ?

Kiitokset jo etukäteen !
11120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • Tuo ylläoleva lineaariregulaattori on paras ratkaisu. Koska vastuksilla jännitettä alentaessa pitää tietää virta. Ja jos virta muuttuu( ja se yleensä muuttuu), pitäisi vastusarvonkin muuttua.

    Eikä tuo ole edes kallis. 1A virralla pitää vain laittaa pieneen jäähdytyslevyyn tuo regulaattori.

    Äänestä

  • Adjustable regulator kirjoitti:

    Tuo ylläoleva lineaariregulaattori on paras ratkaisu. Koska vastuksilla jännitettä alentaessa pitää tietää virta. Ja jos virta muuttuu( ja se yleensä muuttuu), pitäisi vastusarvonkin muuttua.

    Eikä tuo ole edes kallis. 1A virralla pitää vain laittaa pieneen jäähdytyslevyyn tuo regulaattori.

    Justiin meinasin ehdottaa samaa regulaattoria kun otsikon luin :)

    Tuoltakin löytyy datoja: http://www.datasheets.org.uk/

    Ja hakuun lm317 vaan.

    Äänestä

Kuormitetaanko tuota max. 1A virralla? Vai antaako se vain ohjausjännitteen jonnekin? Jos kuormitetaan, niin ei kannata käyttää pelkkiä potikoita. Käytä
säädettäviä jänniteregulaattoreita, kuten edellinen vastaaja ehdottikin.

Äänestä

Pelkkä ohjausjännite, kolmen releen kautta. Eli siksi tarvitsen 3 potikkaa,joka releelle oma säätö.

Äänestä
  • Potikka ei välttämättä kestä releen virtamäärää, sen takia ehkä regulaattorit. Se on kuitenkin jotain 100mA yhden releen ohjaus noin.

    Äänestä

  • Kyllä minä käyttäisin tuohon systeemiin komparaattoreita tai ikkunadiskriminaattoria.
    Mutta jokainen taaplaa tyylillään ja kykyjensä mukaan.

    Olisi mukavaa tietää, mitä aloittaja tekee, niin sais kaupan päälle parempia ohjeita.

    Ja jos pelkkä ohjausjännite (siis virtaa ei kulje), niin etuvastus ei riitä, vaan tarvitaan jännitteenjakokytkentä.

    Äänestä

Mutta joo on sellaisiakin potikoita jotka kestävät tehoa, Ruwido muistaakseni ainakin tekee, regulaattori on kyllä halvempi kuin tuollaiset.

Äänestä
  • Kannattaako ostaa kallista isoa lankapotikkaa, kun regulaattorit saat muutamalla eurolla.

    Äänestä

Pelkistettynä:
pienlogiikka kytkee releen määrättynä kellonaikana jonka läpi kyseinen säädettävä ohjausjännite kulkisi.

Äänestä

Kyseisellä virityksellä olisi tarkoitus vaan kääntää peltimoottoria määrättyinä kellonaikoina, ei sen kummempaa. Sattui vaan olemaan kaapissa yksi Siemens Logo boxi jossa relelähdöt valmiina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


WaTTi kirjoitti:

Tahtoisin pudottaa 12v 1A 10:n volttiin. Sitten siitä eteenpäin potikoilla 7v, 5v ja 3v. Potikat siksi että saisin hienosäädettyä 0-10v ohjausjännitettä.
Kertokahan mikä vastus ja mitä potikat käyn ostamassa ?

Kiitokset jo etukäteen !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu