Huolestuneena olen katsellut noita sääennustuksia. Vesisadetta, ukkosta, sitten taas sadetta... Ja lähtöön muutama päivä. Jos joku on tällä hetkellä paikan päällä, tai omaa muuta tietoa asiasta, kertokaa mikä on totuus. Sataako tosiaan jatkuvasti, vai onko kuten Thaimaassa, että voi romauttaa sen yhden ukkoskuuron alkuillasta ja muuten on ihan selkeää.
Sää tällä hetkellä Kuala Lumpur- Langkawi.
11
670
Vastaukset
- Ohjeita
Ole parasta aikaa Langkawilla (klo 8..56).
Merellä kumpupilviä, saaren päällä ohutta yläpilveä, lämpötila jo aamusta 26-27 astetta.
Yöllä sateli ja ukkosti.
Sade- ja ukkoskuurot tulevat lyhyinä ryöppyinä, usein iltapäivällä tai alkuillasta, eli ei sada jatkuvasti.
Päivälämpötila 32-34 astetta, ilamkosteudesta johtuen tuntuu lämpimämmältä.
Tervetuloa ja hyvää lomaa.- Ohjeita
Ai niin.
Jos on muita kysymyksiä, niin kysy pois. Yritän vastata parhaan kykyni mukaan! - nix
Kiitos!
Mites siellä Langkawilla shoppailumahdollisuudet? Tarkoitus ois hommata merkkilaukku, ja mietin että kannattasko se ostaa jo Kuala Lumpurista, jossa valikoima kai parempi, mutta Langkawiahan mainostetaan verovapaana, eli oisko siellä halvempaa?
Entä onko Langkawilla räätäleitä? Onko Malesiaan tullessa tiukat turvatarkastukset? Syynäävätkö esim. lääkereseptit tarkkaan? - Ohjeita
nix kirjoitti:
Kiitos!
Mites siellä Langkawilla shoppailumahdollisuudet? Tarkoitus ois hommata merkkilaukku, ja mietin että kannattasko se ostaa jo Kuala Lumpurista, jossa valikoima kai parempi, mutta Langkawiahan mainostetaan verovapaana, eli oisko siellä halvempaa?
Entä onko Langkawilla räätäleitä? Onko Malesiaan tullessa tiukat turvatarkastukset? Syynäävätkö esim. lääkereseptit tarkkaan?Merkkilaukut yms. kannattaa laajemman valikoiman takia hankkia KL:sta. Tax free asemasta huolimatta merkkituotteet ovat Langkawilla suunnilleen samoissa hinnoissa kuin KL:ssa. Myös elektroniikkaostokset kannattaa tehdä pääkaupungissa. Hintataso n. 30% edullisempi kuin Suomessa.
Alkoholi ja tupakka Langkawilla edullisia.
Duty Free kaupoista saa edullisesti myös makeisia kuten suklaata ja jostain ihmeen syystä myös astioita.
Viitaten ensimmäiseen viestiisi: aurinko paistaa ja vesisateesta ei tänään ole ollut tietoakaan! - Ohjeita
nix kirjoitti:
Kiitos!
Mites siellä Langkawilla shoppailumahdollisuudet? Tarkoitus ois hommata merkkilaukku, ja mietin että kannattasko se ostaa jo Kuala Lumpurista, jossa valikoima kai parempi, mutta Langkawiahan mainostetaan verovapaana, eli oisko siellä halvempaa?
Entä onko Langkawilla räätäleitä? Onko Malesiaan tullessa tiukat turvatarkastukset? Syynäävätkö esim. lääkereseptit tarkkaan?Täällä on pari räätälinliikettä. Niiden määrä on vuosien saatossa vähentynyt
(ehkä ovat muuttaneet Phukettiin). En ole koskaan käyttänyt heidän palvelujaan, joten hinnoista ja laadusta ei ole kokemusta.
Eivät ole koskaan tullissa pysäyttäneet tai reseptejä kyselleet.
Huumeiden salakuljetuksesta pääsee köyden jatkoksi Malesiassa, Singaporessa ja Thaimassa... - vielä jotain
Ohjeita kirjoitti:
Täällä on pari räätälinliikettä. Niiden määrä on vuosien saatossa vähentynyt
(ehkä ovat muuttaneet Phukettiin). En ole koskaan käyttänyt heidän palvelujaan, joten hinnoista ja laadusta ei ole kokemusta.
Eivät ole koskaan tullissa pysäyttäneet tai reseptejä kyselleet.
Huumeiden salakuljetuksesta pääsee köyden jatkoksi Malesiassa, Singaporessa ja Thaimassa...Mites sitten ne kauneudenhoitolat? Onko hierontaa, manikyyria ja kampaamoja hyvin tarjolla? Missä hinnoissa pyörii?
- Ohjeita
On tarjolla ainakin Pantai Cenangilla ja Pantai Tengahilla. Varmasti löytyy myös näiden rantojen ulkopuolella. Parhaissa hotelleissa on omat palvelut.
Hintatason suhteen en osaa paljon neuvoa.
Miesten hiusteleikkuu maksaa n. 15-25 rimpulaa paikasta riippuen.
Naisten hiusten pesu ja kuivaus 40 Rm ja siitä ylöspäin, leikkaus 45-60 Rm, värjäys n. 150-300 Rm, permanentti 200-300 Rm. (riippuen hiusten pituudesta).
Manikyyri n. 50Rm.
Sen verran olen seurannut, että hieronta on kalliimpaa kuin Thaimaassa (tosin siellähän hierotaan usein rannalla/katoksissa).
Puolentoista- kahden tunnin paketteja spa hieronta mainostevat 155-200 Rm.
PS. Nyt on kahtenä yönä satanut, päivät puolipilvisiä eli sää ihan OK!- Kotiin palannut
Lauantaina tultiin kotiin kahden viikon reissulta. Yhtenäkään päivänä ei satanut, oli aurinkoista tai puolipilvistä. Iltaisin ja öisin satoi useinkin, sateenvarjo mukaan. Komeita salamoita oli myös harva se ilta. Lämmintä päivisin 31-35 astetta.
Jalkahoito hotelli Villassa maksoi hieman reilut 10 euroa. Oli hyvä, sinne jäivät kovettumat. Pantai Cenang-kadulla oli lukuisia muitakin spa-hoitoloita.
Rannalla älä mene kookospalmun alle makailemaan. Joka päivä niityä näkyi tippuvan puista, varmaan kävisi aika kipeästi jos tippuisi niskaan. Mukavia lomapäiviä ja kirjoittelehan miten loma sujui.
- TURISTI
Hei!
Tietääkö kukaan onko paljon venäläisiä turisteja Langkawilla?
Kiitos :)- Ode
Olisi tosiaan kiva tietää onko Malesiassa yhtä paljon Venäläisiä kuin Thaimaassa.
Olen lähdössä ensitalvena Langkawiin tai Meksikoon. - Puun takaa
Ode kirjoitti:
Olisi tosiaan kiva tietää onko Malesiassa yhtä paljon Venäläisiä kuin Thaimaassa.
Olen lähdössä ensitalvena Langkawiin tai Meksikoon.Heippa hei!
Eilen saavuin minäkin kotia päin. Lisäisinpä vielä kommenttini tähän jatkoksi.
Ei Langkawi hassumpi paikka ollut viettää pari viikkoa auringossa.
Ja kun on niin suomalainen, niin pitää jottai kärjistetystikin arvostella.
Ikävää oli nähdä se roskien määrä kadunreunoissa. Olispa melkein unelmapaikka, jos puhtaanapito olisi paremmassa reilassa.
Vaatekoot olivat hyvin pieniä. Jälleen totesin tämänkin seikan, kun yritin etsiä kevyitä hepeniä koko 42 -44. Todellisen pettymyksen koin etsiessäni kameraliikkeistä omaan kameraani jatkoputkea. Canon oli markkinakuningas ja eipa sitten muita merkkejä laajemmin ollutkaan esillä. Ja minä kun ole Canonnin kävelevä mainos, joten tämä etukäteen harkittu ostos jäi tekemättä.
Saari oli melko nopeasti koluttu, joten aikaa jäi runsaasti rannalla makoilemiseen. Hyvä paikka ottaa lunkisti ja tasaantua pelkkään olemiseen.
Ei kannata raahata kotoota pesuaineita, hyttysmyrkkyjä tai muita päivittäistavaroita, sillä niiden tarjonnarunsaus yllätti iloisesti. Jos iso ihminen on, niin vaatteita vain matkalaukkuun ja menoksi.
Moskiittoja oli vähäisesti, että eipa ollut tästä eläinkunnan edustajasta tällä kertaa haittaa.
Plussaa myös kauppojen hintakartellille. Saman hintaisia tuotteita lähes joka puljussa. Taksit eivät yrittäneet ylihinnoitella. Ja niin ihanaa, kun ei tarvinnut hätistellä kaupustelijoita pois mekon reunasta roikkumasta.
Eipa tuolla ollut niin kauheesti itänaapureita. Ilmapiiri oli sangen monikulttuurinen. Ei räyhäreitä ja melskaavia turisteja.
Sai olla omassa rauhassa ja jokaiselle riitti oma soppensa rannalla.
Tämä kai johtui ikäjakaumasta, joka pyöri ka 40 - 60 vuoden välissä.
Jos olet nuorehko, lähde Meksikoon.
Jos oot keski-ikäinen ja silleen, rauhalliseen meininkiin tottunut, niin lähde Langkawille lepuuttelemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116237Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43778MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676