Ehdollinen vankeus ja korvaukset

Terve

Olen töpeksinyt viime vuoden puolella pahasti. Anastin kymmeniä matkapuhelimia joista nyt tulee varmasti korvattavaksi iso summa. Poliisi sanoi että tutkitaan törkeä kavallus nimikkeellä. Sanoi että saisin todennäköisesti myös ehdollista ja tietenkin joudun korvaamaan.

Kuinka tuo tuleva korvaussumma maksetaan kun olen tällä hetkellä työtön ja ulosotto muutenkin päällä. Lisätäänkö tuo korvaussumma ulosottoon vai onko minulla mahdollisuus jollain muulla tavalla hyvittää tekoni.

Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis mutta toivoisin asiallisia vastauksia koska nämä asiat on mulle ihan uusia.
6330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Joo
Korvauksilla ja tuomittavalla rangaistuksella ei ole periaatteessa mitään tekemistä keskenään. Koska juttua tutkitaan törkeänä kavalluksena, niin kavalsit puhelimet todennäköisesti entiseltä työnantajaltasi. Voit, jos haluat, ottaa yhteyden häneen ja keskustella/sopia korvausasiat. Ellet näin tee, niin ex-työnantajasi vaatii sinulta korvaukset käräjillä.
Tuomion saatua lainvoiman työnantajasi todennäköisesti toimittaa sen ulosottoon. Se lisätään tietysti jo siellä ennestään olevaan ulosmitattavaan summaan.
Rikosperusteinen ulosotto vanhenee 20 vuodessa. Eli, teet työtä ja ulosottomies ulosmittaa palkastasi pikkuhiljaa, kunnes kaikki on maksettu, tai vältät 20 vuotta työntekoa, jolloin sinulta ei saada perityksi mitään, omaisuuttahan sinulla ei todennälöisesti ole ulosmitattavaksi.

Äänestä

Okei. Eli olisi parempi jos otan yhteyttä entiseen työnantajaani ja yrittäisin sopia asian keskenämme. Ei minulla ole mitään merkittävää omaisuutta (auto, talo, mökki etc.) mutta arvokkaita kodinkoneita/hyötyelektroniikkaa kylläkin mutta niitä ei varmaan aleta hakea pois.

Kiitos kuitenkin tuosta selvennyksestä niin tietää paremmin mitä tuleman pitää. Ja jos tätä joku varas lukee niin lopeta ihmeessä ajoissa. Itse ajattelin että en kiinni jää mutta paha saa aina palkkansa näin se vaan on. Noh mutta jos itse on housuun paskonut niin ei sitä muut tule pyyhkimään!

Äänestä
  • Joo
    Juuri näin. Lain mukaan korvaukset saa aina sopia. Syytettä ei virallisen syytteen alaisessa rikoksessa voi sopia, vaan sen menosta oikeuteen päättävät poliisi ja syyttäjä. Työnantaja ei myöskään voi enää perua juttua. Törkeä kavallus on virallisen syytteen alainen rikos.

    Äänestä

Joo en minä ajatellutkaan sitä helpoksi tieksi sopia työnantajan kanssa siinä toivossa että vetäisivät jutun takaisin mutta aina mukavempi se on sopia työnantajan kanssa etukäteen kuin oikeuden kautta patistella korvauksia.

Minulle annettin mahdollisuus asianajajaan mutta en sitä ottanut (pelko että joudun makselemaan vielä ylimääräisiä palkkoita) mutta olisiko se minun kohdallani kannattanut? Olen rikoksen tehnyt eikä se muuksi muutu enkä itse nähnyt tarpeelliseksi asianajajaa sopimaan.

Ja sitten vielä viimeinen tärkeä kysymys. Olen sopinut espanjan reissun joka on jo maksettu. Se on 10 päivän loma mutta voiko ehdollinen vankeustuomio estää ulkomaanreissun?

Äänestä
  • Joo
    Koska olet työtön, niin olisit ilmeisesti saanut asianajajan veronmaksajien piikkiin, mutta jos myöntää syyllisyyden, niin oikeuteen voi hyvin mennä ilman asianajajaakin. Sitä tarvitaan silloin, kun aikomus on kiistää teko.
    Ehdollinen vankeustuomio ei estä Espanjan lomaasi. Suomi ja Espanja ovat molemmat Schengen maita, mitään viranomaisen suorittamaan passintarkastusta ei ole.
    Passi kuitenkin katsotaan, kun sinut bookataan lennolle.

    Äänestä

Kiitos harvinaisen selkeistä vastauksista! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


criminaaaali kirjoitti:

Terve

Olen töpeksinyt viime vuoden puolella pahasti. Anastin kymmeniä matkapuhelimia joista nyt tulee varmasti korvattavaksi iso summa. Poliisi sanoi että tutkitaan törkeä kavallus nimikkeellä. Sanoi että saisin todennäköisesti myös ehdollista ja tietenkin joudun korvaamaan.

Kuinka tuo tuleva korvaussumma maksetaan kun olen tällä hetkellä työtön ja ulosotto muutenkin päällä. Lisätäänkö tuo korvaussumma ulosottoon vai onko minulla mahdollisuus jollain muulla tavalla hyvittää tekoni.

Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis mutta toivoisin asiallisia vastauksia koska nämä asiat on mulle ihan uusia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu