En aio

mamaahjjb

imettää oikeastaan ollenkaan. Ajattelin ostaa rintapumpun ja sillä alkuun kokeilla pumppailla. Onko kellään neuvoja antaa onko käsi vai sähkö käyttöinen parempi? Miten saan maidon tulon loppumaan kun en enää halua pumppailla vaan siirryn kokonaan korvikkeeseen? Kiitos tosi paljon jos vinkkejä antaa :))
PS: En kaipaa mitään saarnaa imetyksen tärkeydestä yms.. En ole sen huonompi äiti vaikka en imetäkkään. En vain halua ja sillä sipuli. Nii että jos sinua asia jollain lailla häiritsee jupise siitä yksin älä minulle..!
Kiitos!

8

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä jotain

      Jos aiot lypsää pidempään kuin ensipäivät, niin todennäköisesti sähköpumppu on parempi. Alussa rinnat voi saada parhaiten herumaan käsin lypsämällä. Maidontuloa edistää myös molemmista rinnoista yhtä aikaa lypsäminen. Lypsäessä kannattaa kuunnella/katsella/koskettaa vauvaa, se parantaa herumista. Samoin rintojen ravistelu, sively tai lämmittäminen esim. lämpötyynyllä. Maidontuloa parantaa muutenkin mahdollisimman tiivis (iho)kontakti vauvaan ja tiheät stimuloinnit (eli imetys tai nyt lypsy).

      Kun maidontulon haluaa vähenevän, niin lypsää vain harvemmin ja vähemmän kerrallaan, ei siihen sen kummempia konsteja ole.

      Kysy reilusti ohjeita myös osastolla, koska heillä on kokemusta myös lypsyhommista (esim. keskosten äideiltä), Täällä myös jotain: http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=60&Itemid=123

      Koska tämä on avoin, julkinen keskustelupalsta niin valitettavasti kellään ei ole oikeutta rajoittaa muiden (sääntöjen mukaista) kirjoittelua. Toivottavasti tuo "en vain halua ja sillä sipuli" keskittyy vain imetykseen, vauvan kanssa kun tarttee tehdä erinäisiä ei-niin-superihania asioita ja itsekkään asenteen kanssa on nopeasti liemessä. Mut hienoa, että haluat nähdä lypsämisen vaivan ja tarjota hyödyllistä äidinmaitoa ainakin alkuun!

    • reps:DD

      "Lypsäessä kannattaa kuunnella/katsella/koskettaa vauvaa, se parantaa herumista"

      ootko ihan tosissasi?? :DD kyllä nyt pistit niin hauskan että huh huh! en väitä ettetkö voisi olla oikeassa, mutta kuulostaa vain jotenkin niin höpö höpö jutulta :D vähä niinku tää uus keksintö et kuulokkeisiin laitetaan lamput että kun ne on korvilla niin aivot saa valoa =) hehe.. eli höpö höpö jutulta kuulostaa :D
      kiitos näistä nauruista jokatapauksessa!

      ps. ei pahalla!

      • Tässä jotain

        Varmasti kuulostaakin jos ei ole imettänyt ja lukenut mitään imetykseen liittyvästä hormonitoiminnasta :) Mut niinpä ne keskosten äiditkin lähetetään lypsyhuoneeseen, valokuvan kanssa. Ja niin vaan saattaa rinnusta herahtaa tuoreelta äidiltä märäksi kun vauva parkaisee - vauva laukaisee herumisen automaattisesti pelkällä äänellään. Jos vertaus sallitaan, niin niin sitä saattaa sylki herahtaa kielelle suklaakakkua haistellessa tai alapää kostua pornoa katsellessa.


      • eerte

        Kyllä se on todistettu juttu, että maito heruu paremmin jos voi kuunnella, katsella tai koskettaa vauvaa. Ei ole mitään höpöhöpö juttuja.


      • äitix

        Oletko ap vai joku muu turisti? Et varmasti ole imettänyt, kun naureskelet täällä päivänselvälle asialle. Äidin keho reagoi vauvaan ja jopa vauvan ajatteluun, näin on luonto asiaa auttanut. On se, kun luonnolliset asiat ovat joko vitsejä tai ällötyksiä...


    • j.l

      Imetys on tärkeää ja sitä olisi hyvä jatkaa ainakin 2v asti.Et taida olla oikeasti äiti...oletko pikku-tyttö?

      • akeokotk

        Jatkaa AINAKIN 2 v asti?? Just... Eiköhän se ole tärkeintä alussa. Ja ap:n vauva varmaankin saa sitä pumpattua maitoa aluksi. Parempi sekin kuin ei mitään.

        Aika harva varmaan imettää lastaan 2-vuotiaaksi. Täällä hyvinvointivaltiossa lapset saavat kyllä riittävästi ravintoa, vaikka imetys lopetettaisiin aiemminkin.


    • äitix

      Miksi ihmeessä tulet imetys-palstalle? Korvikemutseille on omat palstansa netissä. Tämä palsta on tarkoitettu niille, jotka imettävät. On aika luonnollista, että täällä keskustellaan imetyksen tärkeydestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3689
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2582
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      136
      1281
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1230
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1150
    6. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1139
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      914
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      910
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      825
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      741
    Aihe