Kynsien kunto romahti!!!

apuaa

Apua osaako joku sano mitä tää on?? Mulla on AINA ollut todella hyväkuntoiset kynnet, vahvat ja pitkät. Aina olen saanut kehuja pitkistä ja hyväkuntosista kynsistäni, vaikka koskaan en ole niitä mitenkään hoitanut, ei ole tarvinnut.
Nyt reilu puolvuotta sitten kynsien kunto romahti:
- Kynnet täynnä pieniä "naarmuja"
- liuskoittuu oikein isoja palasia poikittaissuunnassa
- Myös pituussuunnassa halkeilee
- Eivät ole enää vahvat eivätkä kasva pitkiksi

Mitään muutosta ei ole tapahtunut elintavoissani. Ja mistä tiedän johtuuko tämä kalsiumista, magnesiumista vai mistä? Epäilen hometta asunnossani, voisi ehkä olla oire siitäkin. En tiedä. Kokemuksia kuulisin mielelläni, harmittaa ihan kauheesti ja kynnet ihan rumat :(

7

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 100µg

      D-vitamiinia 100µg

      Ei kynsiä tarvii hoitaa. leikkaa, kun on liian pitkät.

    • apuaa

      Mutta mistä tietää, et on just D-vitamiinin puute? Syön multivitamiineja, niissä on myös tota. Mutta ei ainakaan viel oo auttanut :/

      • Laamalääkäri

        ei voi olla totta. kuukle on ystäva ei vihollinen


      • kunnon ruokaa

    • kokemus.

      Vaihda sitä asuntoa hei! Home voi aiheuttaa kilpparin vajaatoiminnan, itselläni sellainen arvoiltaan lievänä, mutta esim kynnet ovat hauraat kuten sullakin. Niin ja itse olen asunut homekämpässä joskus. Otata ne kilpirauhasarvot ensin, jos ovat normien sisällä, niin uudestaan vaikka vuoden päästä. Jos tsh-arvot hilaa ylöspäin ja t4 arvo alaspäin, niin siitä tiedät, että kilpirauhasessa vikaa. Jos tk-lääkäri ei ala millekään, mene endokrinologille.

    • ...

      leikkaa kunnet ja käytä sellast kynsiöljyä.

    • raavittua faktaa

      Käsien toistuva pesu pehmentää kynsiä. Tämä vaikuttaa kulutuksenkestoon kynsissä samalla kun sorminäpertely suojaamattomin käsin vaurioittaa kynnet. Näin ollen kynsien kasvu on normaalia, siksi erityishuomioi kynnet ja kynsinauhat kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe