Eli olisi harkinnassa tuo n. 600eur putki. Kuinka kaukaa tällä suunnilleen pystyy kuvailemaan, että kuvista tulee vielä hyviä? Tarkoituksena olisi luontokuvat eläimistä. Linnuista yms.
Canon EF 70-200/4,0 L USM -objektiivi
7
246
Vastaukset
- vakaajallinen
Kyllä luontokuvaukseen tarviit vakaajallisen.
- panoroinnintunnistus
Automaattinen panoroinnin tunnistus toimii tehokkaasti seurattaessa liikkuvia kohteita, ja koska kuvanvakainjärjestelmä on objektiivissa, tulokset ovat nähtävissä etsimessä rajauksen aikana.
EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM - Tele-Eelis
"Eli olisi harkinnassa tuo n. 600eur putki. Kuinka kaukaa tällä suunnilleen pystyy kuvailemaan, että kuvista tulee vielä hyviä? Tarkoituksena olisi luontokuvat eläimistä. Linnuista yms. "
Kyllä tuo on oikein hyvä objektiivi.
Piirtää terävää yms.
Mutta pikkusen lyhyt se on jos aikoo kuvata pikkulintuja tai arkoja kohteita
Jos kuvaat muutaman kymmenen senttimetrin kohteita, kuten rastaat, harakat yms, niin täytyy aika lähelle päästä, jotta kohde täyttäisi kuvan suurena.
Siivet levällään kohde on toki isompi, joten ei tarvitse niin lähelle päästä.
Ja toki jos sijoittaa kohteen maisemaan tms. niin eipä silloin myöskään kohteen tarvitse täyttää koko kuvaa :-) - EF-L kuva
Kyseinen putki tarkentuu 1.5 metristä äärettömään. Joten mitä tahansa tuolta väliltä voi kuvata.
Tällä viikolla sen saa muuten Rajalan tarjouksesta 500 eurolla ! - Jalustaaa
Tarvitseeko kyseisen objektiivin kanssa käyttää jalustaa vai onnistuuko ihan käsistä kuvaaminen?
- Tärinäkäsi Edward
Canon EF 70-200/4,0 L USM -objektiivilla käsivaralla kuvaaminen vaatii ainakin minulla vähintään 1/500s valotusaikaa, sitä pitemmillä ajoilla en saa tärähtämättömiä kuin silloin tällöin. Tarkoitan siis jos kuvaan 70-200 -putken telepäällä.
Riippuu tietenkin käsien vakaudesta; jollakin onnistuu jo 1/400s ja hitaammillakin ajoilla, mutta ei minulla. Kummasti alkoivat kuvat parantua, kun suosilla aloin kuvaamaan Tv-asetuksella ja laitan valotusajaksi 1/500s.
Vakaajallinen versio toisi hieman helpotusta, mutta vakaajattoman ja vakaajallisen hintaero on tosi suuri.
Muuten olen tyytyväinen vakaajattoman kuvanlaatuun, ja muutenkin se on mielestäni Canonin parhaita hinta-laatu -suhteeltaan. Varsinkin nyt kun vaihdoin 5DmkII-kameraan, joka sietää korkeampia herkkyyksiä pahemmitta kohinoitta, en ole tuon pitempiä valotusaikoja juurikaan tarvinnut.
Jalustaa kannattaa käyttää, ja sen kanssa kuulapää on ainakin omien kokemusteni mukaan käyttökelpoisempi kuin kinopää.
jalustan käytöstä ollaan montaa mieltä, jos haluaa mahdollisimman parasta jälkeä niin käyttää jalustaa oli sitten pokkari tai mikä hyvänsä kamera.
ainahan kameran voi tukea johonkin tietty mutta silloin joudut käyttämään tukipisteen määräämää kuvakulmaa. jalustan käytössä olet vapaampi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243248Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392904Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162620
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432537Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142085Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737