Moottorikelkan vuokraus Levillä

kokeneetkelkkailijat

Lomalamme vko9 2012 vuokrasimme kaksi moottorikelkkaa 3 vuorokaudeksi Kinos Safaris-nimisestä firmasta. Kelkat olivat Ski-Doo Grand Touring Sport 550F merkkisiä ja 3vrk:n hinta 450 euroa, tosin he puhuivatkin koko ajan päivistä, eivätkä vaivautuneet korjaamaan puheestamme vuorokausia. Haimme kelkat sunnuntaina klo. 10.00 ja parin tunnin kuluttua meni ensimäinen kelkka vaihtoon, kun konetilan kuomu ei pysynyt kiinni. Vielä samana iltapäivänä meni toinenkin kelkka vaihtoon, kun takamatkustajan toinen käsikahva irtosi (pultti oli poikki). Illala mökillä huomasimme sopimuksesta, että sunnuntaina klo. 10.00 alkanut "kolmen vuorokauden" vuokra-aika päättyykin tiistaina klo.17.00 eikä keskiviikkoaamuna klo.10.00. No oma mokamme, kun emme lukeneet sopimusta ennen kuin laitoimme siihen nimemme, mutta olisivat voineet kyllä oikaista meitä, kun puhuimme koko ajan kolmesta vuorokaudesta. No, seuraavana aamuna kävimme toisen vaihdetun kelkan kanssa firmassa, kun se kävi koko ajan ylikierroksilla, mutta huoltomiehen mielestä siinä ei ollut mitään vikaa, joten lähdime kohti Yllästä. 10-15 km ajettuamme ko. kelkka sammui ajolleen, jonka vuoksi matkaan tuli reilun tunnin stoppi. Muutamien puhelinsoittojen jälkeen huoltomies tuli paikalle todetakseen, että kelkan matka päättyi siihen ja yksi porukastamme lähti hänen kyydillään hakemaan uutta kelkkaa ja me muut odottelimme reitin varressa. Toisesta kelkasta kului myös rutkasti ylimääräistä polttoainetta, koska edellämenijät ehtivät ajaa pitkälle, ennen kuin huomasivat ettemme ole enää perässä. Sen lisäksi reilun tunnin viivästyksen vuoksi tietysti reissun suunnitelmat menivät uusiksi ja myös edellisenä päivänä oli kulunut ylimääristä aikaa kelkkojen vaihtoihin. Saimme siis kaiken kaikkiaan kolme kelkkaa, jotka menivät vaihtoon ja vasta neljäs ja viides toimivat. Lomasuunnitelmiemme mutkistumisen vuoksi hyvitystä kysyessämme, firman omistaja ei luvannut mitään hyvitystä, koska olimme kuitenkin aina saaneet uuden kelkan tilalle. Hänen mielestään siis ajalla, joka meiltä oli kulunut turhaan, ei ollut mitään merkitystä!! Taitaa olla "pientä" arvostuksen puutetta rahaa tuovaa asiakasta kohtaan, joten Kinos Safariksen palveluja emme enää seuraavalla Levin reissulla aio käyttää!! Olisi löytynyt toinenkin firma, jonka mainoksen mukaan kolmen VUOROKAUDEN hinta on sama 450 euroa, joten taidamme seuraavalla kerralla kääntyä sen firman puoleen.

13

16364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tamperelainen

      Mä vuokrasin viikolla 7 kelkan Levillä on sellanen yksityis henkilö siinä Sirkan kaupan lähellä on n.20 kelkkaa.Otin 2 vrk 320 eur kelkka Polaris.600 kuutiota uudehko kaikki pelas tosi hyvin ajoin yli 300 km .Kun palautin kelkan mies vielä heitti mut mökille tosi hyvä palvelu.

    • tieto.

      lain mukaa olis ollu pakko tulla vastaan .koska sopimus rikkoutui myyjän puolelta.

      eli paska firma.

    • Levinmatkaaja

      Olen useamman kerran käyttänyt Kinos Safariksen palveluja. Olen todella tyytyväinen, ei ole ollut mitään ongelmaa. Joskus vain näyttää vastustavan kokeneillakin kelkkailijoilla. Sellaista se elämä on.

    • Kelkkailija Mansesta

      Sirkan Kauppaa vastapäätä on kelkkavuokraus henkilön nimi Suhonen puh nr 0400670993.Vuokrasin viikolla 5 muutamaksi päiväksi kelkan.Kelkka uusi Polaris 600. Hän on todella asiallinen ja palvelualtis yrittäjä .Suosittelen!!

    • etelän miäskö

      imelkartanosta vuokrasin kelkan...erittäin hyvä palvelu,,kaikki toimi kuten oli sovittu,

    • seppo5eponseponseppo

      V-max!! Ehdottomasti paras!
      Lisäksi pihalla oleilee elämäntapa inkkari.
      Tietysti matkaa levikeskuksesta muutama kilsa.

    • Vapaa kelkkailija

      Onpa tullut kelkkailtua Levillä paljon ja kaikki vuokraajat on tullut testattua. Miepä kerron ny kokemuksiain:
      Paras hinta / laatu / palvelu = levin tunturilomat oy ( yamahan ja ski doon kelkkoja )
      2 sija kinos safaris / pole star safaris eli sama firma ( lynx ja ski doo)
      3. Sija Perhesafarit oy ( arctic cat kalustoa)

      Huonot kokemukset ja kusetus yritykset:
      1 . Sija vmax oy ( rautalangalla koottuja yamahoita)
      2. Sija immelkartano ( aina löytyy lisämaksun aiheita).
      3. Sija Empty pocket /suhonen ( kalusto vanhaa ja ei kestä ajoa )

      Kun vuokraat kelkkaa kannattaa kysyä mm nää kysymykset :
      - onko km rajoituksia
      - sisältyykö uusin kelkkareitti kartta hintaan
      - sisältyykö ajovarusteet molemmille hintaan
      - kelkkojen ikä

    • lynx1

      Kinoksen huolto on ainakin pelkkää valohoitoa. Käytimme kahta lynxiä yhtä aikaa huollossa, toiseen 3000 km huolto ja toiseen 500 km huolto. Yksi asentaja teki huollot 1,5 h kumpaankin kelkkaan. Silloin jo epäilimme "mitähän on muka tehty" tossa ajassa. Jälkikäteen on tullut esille että huollossa annettu vain valohoitoa ja katteiden kiilloitusta. Onneksi on muitakin paikkoja missä länsilapissa huoltaa kelkkoja.

    • tyytyväinen

      Suhoselta vuokrasin viime Jouluna kaksikin eri kelkkaa. Indy sp 600 ja rush 600. Kaikki pelitti mallikkaasti ja hintakin oli kohdallaan. (160e / päivä) kalustohan on polariksen uusinta uutta, eli ei enää ongelmia vanhan kaluston suhteen..

    • Lappiloma

      Tulimme juuri 4 tunnin moottorikelkka -ajelulta ja oli kyllä hienoa! Otimme 2 kahden hengen kelkkaa ja maksoivat yheensä 160€! Hinta oli kyllä edullisin mitä löysimme täältä Levin alueelta. Suosittelen ehdottomasti Suhosen vuokraamoa Sirkan kauppaa vastapäätä, Leviraitti 13! Aivan ihana pappa siellä palvelemassa ja tarjosi myös meillekin kyytiä kotiin päivän päätteeksi!

    • Espoo15q

      Kinos safaris ei ehkä ole paras mahdollinen paikka vuokrata kelkkoja.Asiakaspalvelu on eteläsuomalaisen silmin ala-arvoista.Sirkan kauppaa vastapäätä saa hyvää palvelua ja lisäksi hyvän kelkan alle.Kinos safarin "pikkupomon"asenne ei sovi tämänlaiseen yritykseen.Suosittelen toista alaa hänelle.

    • Anonyymi

      Leviraitti 13 osoitteessa Toimii nykyään Tokka safaris.


      https://www.tokkasafaris.fi/moottorikelkan-vuokraus/

      Kelkkoja vuokrataan aina 4h alkaen, vaikka 8h reissuihin. Sivulla mainitaan:

      "Vuokraaja on vuokra-aikana velvollinen huolehtimaan moottorikelkan normaaleista tarkistuksista ja huolloista, kuten moottoriöljyn määrästä sekä hihnan ja tulpan vaihdoista.

      Mikäli moottorikelkka on haettava teknisestä viasta johtuvasta syystä reitiltä, veloituksettoman haun enimmäismatka on 80km. Ylimenevät kilometrit 1€/km. Asiakkaan ajovirheestä johtuvasta syystä hakukorvaus on aina 2€/km (min. 100€).

      Mikäli moottorikelkassa ilmenee vuokra-aikana tekninen vika tai muu virhe ja Tokka Safaris toimittaa korvaavan tilalle tai korjauttaa vian kohtuullisessa ajassa, ei vuokrasta tai vuokra-ajan menetyksestä myönnetä hyvitystä"

    • Anonyymi

      Minä otan aina kärryn mukaan lapinreissulle ja ajan omalla ekaksi ja vuokraan sen loppuajaksi minä kännään ja rassaan jonkun pillua niin saan bensa ym kännirahat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      132
      3144
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2981
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1936
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1579
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      984
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      890
    Aihe