kaikki tyytyväisiksi?

tasapainoilija

Avopuolisoni rakastaa rauhaa eikä jaksa lasten melskettä. Meillä on seuraavan kaltainen ristiriita perheessämme: ala-asteikäinen lapsi haluaa kutsua kavereita kylään. Jos häneltä kysytään, niin pitäisi saada olla aina kavereiden kanssa. He ovat tottuneet kyläilemään toistensa luona aika paljon. Mutta miesystäväni määräsi, että kaveri/kaverit eivät saa tulla kuin kerran viikossa kylään ja vain vähäksi aikaa. En ole vielä ihan selvittänyt, tarkoittiko hän, että vain yksi ystävä saisi tulla kylään kerta viikossa vai että yksi ystävä kerran viikossa ja toinen toisena päivänä. Ukaasi on sitten se, että mies muuttaa pois, jos kaverit ramppaa kylässä.
Miehelläni on myös kasvatuksellinen ajatus tässä: lasten tulisi keskittyä läksyihin, kotona auttamiseen ja vaikka itsensä kehittämiseen esim lukemalla. Hän myös pyrkii tukemaan lasten itsenäisyyttä suhteessa kavereihin (meillä on pulmana se, että lapseni kaveri pyrkii pomottamaan lastani).
Yleensä olen asettunut miestä tukemaan perheasioissa (häneltä yleensä kysytään saako tulla kaverit kylään jne) mutta lapselle tämä kerta viikossa määräys on aika kova määräys ja hän kapinoi miehen antamia käskyjä vastaan (koska kyse ei ole hänen omasta isästänsä). Miten löytää rauha ja sopusointu siten, että kaikki ovat tyytyväisiä?

5

290

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+11

      Lapselta ei saisi kieltää kavereiden tapaamista. Siinäkin voi nähdä kasvatuksellinen ajatuksen: sosiaalista kanssakäymistä tulee saada harjoitella.

      Lapsen kanssa voi sopia, että hoidetaan läksyt ja tietyt hommat kotona ennen kuin voi leikkiä kavereiden kanssa. Nuorempien lasten kohdalla vanhemmatkin voivat selvitellä asioita, jos joku lapsi yrittää pomottaa. Itsenäisestä lapsesta voi kohta tulla yksinäinen lapsi.

      Perheessä voidaan sopia, minä päivinä ja kuinka pitkäksi aikaa kaverit ovat tervetulleita. Kerta viikossa on kyllä aivan liian vähän. Sitä paitsi, ei kai ne koko ajan vain metelöi? Jos mies ei kestä hälyä, laittakoon vaikka korvatulpat tai kuunnelkoon musiikkia.

      • 7696776

        Komppaan täydellisesti edellistä kirjoittajaa. Lisään vielä, että jos mies uhkaa muuttaa pois lapsen kavereiden kyläilyjen takia, niin ei hyvältä kuulosta! Herää kysymys, mikä on miehen sitoutumisen aste perheeseen, jos tuollaisesta jutusta uhataan poismuutolla.


    • ,.-,.--.,..-

      lapset yleensä pääsevät koulusta 12-14.00 aikoihin. työssäkäyvät tulevat yleensä kotiin viiden aikoihin. kai miehelläkin on harrastuksia/ ystäviä, kenen kanssaan hän voisi välillä viettää aikaa eikä olla aina kotona?
      ja kai lapsesi myös välillä menee kavereiden luo eikä aina tuo heitä teille? mies on tehnyt päätöksen muuttaa lapsiperheeseen, turha siitä nyt on valittaa.

    • Ukko kuriin

      Jos avopuolisosi "rakastaa rauhaa eikä siedä lasten melskettä" hänen täytynee lähteä lenkille silloin, kun ala-asteikäisellä lasella on kaveri kylässä. Voitte sopia, että kaveri voi viikolla olla max puolitoista tuntia, mikä aika mieheltäsi kuluu, kun hän heittää reilun tunnin lenkin ja käy sen jälkeen suihkussa.

      Itse olen kylllä sopinut lasten kanssa niin, että ystäviä on pääsääntöisesti vain yksi kylässä kerrallaan, koska useammasta lapsesta lähtee niin hillitön meteli. :D

      Miesystäväsi määräilyt tekevät hallaa lapsen kaverisuhteille, mitkä ala-asteikäiselle on elämää tärkeämmät.

    • yxmuzi

      Mies siis ei ole lastesi isä. Miksi hän määräilee lapsiasi ja samalla sinua? Mitä asiasta ajattelee lasten isä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2154
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      74
      1285
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      642
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      577
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      573
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      539
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      122
      478
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      76
      473
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    20. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    Aihe