Hopeinen kauha

Tervehdys palstan asiantuntijat. Minulla on hopeinen kauha, ja minua kiinnostaisi saada selville siitä enemmän. Siinä on merkintä "84" ja kyrilliset nimikirjaimet "А.Я". Näiden lisäksi kauhassa on symboli, jossa on ikäänkuin kaksi ankkuria ja yksi avain ristikkäin. Osaakohan joku kertoa miltä aikakaudelta tämä kauha on ja minkä arvoisena sitä voisi pitää?
4895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No sulla on venäläinen hopeakauha. Nuo nimikirjaimet sopivat pariinkiin hopeaseppään. Mutta onko siis nimikirjainten välissä todella piste?
Merkintä 84 on hopeapitoisuus jostakin 1800 luvulta taikka 1900-luvun alusta. Mutta tuo "ankkuri ja avain" ristissä tarvitsisi piirroksen. Se voi olla Pietarin kaupungin merkki. Sitten pitäisi lisäksi tietää, onko se merkki tuon 84 luvun yhteydesssä vai esim. pyöreänä erikseen.
Kauhasi arvo on joka tapauksessa suurempi kuin vastaavien kotimaisten kauhojen arvo, mutta riippuu kauhan koosta, muodosta, mahdollisesta koristelusta ja tekijästä (joka ei tässä tapauksessa taida olla kuuluisa). Eli yritä kuvata kaikki merkit tarkasti ja myös se, ovatko ne pyöreiden, vai neliskanttisten alueiden sisällä ja yhdessä vai erikseen. Ja missä järjestyksessä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Vasemmalta oikealle: 84 neliskanttisen alueen sisällä. "Ankkurisymboli" pyöreän alueen sisällä ja viimesenä nimikirjaimet neliskanttisen alueen sisällä. Nimikirjainten välillä on ikään kuin pallura, joka erottaa nämä kirjaimet. A saattaa olla myös Д. http://www.silvercollection.it/xAYahainov17951826.jpg tässä kuvassa on samanlaiset merkinnät, ja sivuston mukaan ne kuuluvat:
    St.Petersburg
    silversmith FGR (lat.)
    assayer Aleksandr Ilbich Yashinov 1795/1826
    (Postnikova-Loseva # 1163)

    Äänestä

Joo, siltä näyttää, että lusikka on kuten yllä mainitaan. Aleksandr Iljits Yasinov on tarkastusmestari, joka on ollut toiminnassa 1795-1826.
Tarkastanut hopeatuotteita Pietarin alueella.
Sen sijaan hopeaseppää en onnistunut löytämään - etsin sitten nimeä latinaisittain kirjoitettuna taikka mahdollisin kyrillisin kirjoituskirjaimin kirjoitettuna (oli vaikea hahmottaa, mitkä kyrilliset kirjoituskirjaimet voisivat olla kyseessä). Siis "tuntematon mestari".
Näin vanhoja venäläisiä esineitä ei Suomen markkinoilla liiemmälti liiku.

Äänestä
  • Myytkö kauhan? Jos haluat myydä, niin laita viesti: [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9909347 kirjoitti:

Tervehdys palstan asiantuntijat. Minulla on hopeinen kauha, ja minua kiinnostaisi saada selville siitä enemmän. Siinä on merkintä "84" ja kyrilliset nimikirjaimet "А.Я". Näiden lisäksi kauhassa on symboli, jossa on ikäänkuin kaksi ankkuria ja yksi avain ristikkäin. Osaakohan joku kertoa miltä aikakaudelta tämä kauha on ja minkä arvoisena sitä voisi pitää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu