Joskus tuntuu siltä

Jari o

että elämä on turhaa.

2

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnmaa

      jep juuri näin

    • 6+9

      Ihminen tekee itse valinnat, mutta se mitä hän itse tahtoo rajoittuu pois, sillä ympäristö tarjoaa hänelle ajatuksia siitä mitä hänen tulisi tehdä elämässään.

      Esimerkkinä vaikka että isä sanoo pojalleen: "Poika, olisin ylpeä sinusta jos lukisit asianajajaksi kuten minä". Jos poika hyväksyy tuon ajatuksen joka sisältää isän odotukset, vaikka oikeasti tahtoisi jotakin muuta, niin hänen valintansa pohjautuvat tuosta lähtien ulkoiseen ajatukseen.

      Poika valitsee koulun, aiheet, kesätyön, asuinpaikkansa ym edelleenkin, mutta koska kaikki ne valinnat pohjautuvat isältä saamaan ajatukseen, niin jokainen valinta johtaa häntä aina vain pidemmälle omasta tahdosta, eli siitä elämästä mitä hän itse tahtoo, ja erittäin monelle tämä tekee sen, että elämä tuntuu turhalta.

      Tämä on yksinkertaistettu esimerkki, sillä olemme oppineet hyvin paljon ulkoisia ajatuksia ja se tapahtui paljon nuorempana kun esimerkin koulupojalla, mutta uskoisin että tämä kuvailee aika hyvin miten ympäristö, tai sieltä opitut ajatukset, vaikuttaa ihmisen elämään.

      Tutustu kirjaan Alkuajatus - Elämän pieni käsikirja, sen avulla oppii tarkastelemaan sisintään ja paljastamaan ulkoiset ajatukset mielessään. Sitä mukaan kun niistä pääsee, valinnat alkavat lähestyä omaa tahtoa. Tämä kirja todella toimii, kannattaa kokeilla. Löysin kirjan sivulta www.alkuajatus.org

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2641
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2303
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2043
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      2003
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1754
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      149
      1266
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1152
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1100
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1029
    Aihe