helipal.com nettikaupan kokemuksia...

wiilijonkka

Katselin tuossa ko. nettikauppaa ja huomasin että haluamani kone olisi kuluineen yli 30€ edullisempi sieltä mutta tuntematon kauppa niin tiedustelisin onko kellään kokemuksia?

2

350

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harjaton moottori

      Laaja valikoima helikoptereita näyttää olevan.
      Nettikauppa sijaitsee eu:n ulkopuolella, taisi olla Hongkongissa, joten
      tuohon joutuu lisäämään tullimaksut, alv ja lähetyskulut.
      Modelbau Lindingeriltä olen muutaman kerran tilanut rc tavaraa ja paketti on toimitettu kotiovelle ja on ollut ihan luotettava eu alueella toimiva nettikauppa.
      Eu:n ulkopuolelta en mielellään mene tilaamaan, koska joutuu raahautumaan tullipostiin pakettia hakemaan ja maksamaan tullimaksuja ja muita veroja.
      Lisäksi on vähän nöyryyttävä olo, kun paketti avataan siellä tullissa ja tullivirkailijat tietenkin ihmetellen kyselee, että mikäs lähetys tämä nyt on, niinkuin olisi jotain epärehellistä mukana lähetyksessä, vaikka ei ole.
      Mielellään ostaa kotimaan rc kapasta, jos vaan on tarjolla haluamaansa tuotetta tai sitten eu alueelta.

      Kerran tilasin USA:sta yhden tuotteen, mitä ei ollut täältä suomesta saatavana.
      En muista oliko tuote valmistettu Kiinassa, mutta jos se olisi valmistettu Kiinassa ja jälleenmyyjä myynyt sen sitten sieltä tänne suomeen, niin tulli selitti asiaa jotenkin, että siitä olisi pitänyt siinä tapauksessa maksaa verot siitä, kun tuote on viety Kiinasta Usaan ja vielä siittä, kun tuote on tuotu Usasta suomeen.
      Eli jos se Usan jälleenmyyjä ei ole maksanut tuotteen maahantuonnista veroa, niin miten se muka suomalainen joutuis maksaan.
      Sanoin, että se on valmistettu usassa, vaikka en ollut ihan varma, mutta en minä mitään ylimääräisiä verojakaan halua maksaa, jotka ei mulle kuulu.

      On tässä sähköhelikopteri itselläkin hakusessa ja tietenkään juuri sitä helikopterimallia ei meinaa suomesta löytyä, mitä haluaisi.

      • Harjaton moottori

        Laitanpa tähän vielä yhden ikävän tapauksen...
        Tilasin kerran yhden diorama aiheisen kirjan Amazon.com nettikaupasta, joka sijaitsee eu:n alueella.
        Saksassa ja Iso-Britanniassa on ainakin toimipaikat.
        Eipä kuulunut kirjasta 2 viikkoon mitään ja tiedustelin sähköpostilla.
        Vastasivat, että tilaus on toimitettu tilausta seuraavana päivänä.
        Aikaa kului ja vajaa kuukauden kuluttua laitoin sähköpostia, ettei ole pakettia kuulunut.
        En enää muista miten asia eteni, mutta Amazon nettikauppa palautti kuitenkin tilauksesta maksamani rahat takaisin, mikä on hyvä asia.
        Sanoin, että, jos kirjat tulevat, niin maksan saman summan heille takaisin.
        En ole enää uskaltanut tilata sieltä mitään, koska paketti jäi varmaan matkalle, eikä ole kirjoja tullut vielä tänä päivänäkään ja aikaa on kulunut yli 3 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2064
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      960
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      129
      907
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      607
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      90
      563
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      543
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      38
      505
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      112
      458
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe