Melkein 10 vuotta Linux distroa ja se loppui aika kitumisen jälkeen.
Laite tuki on se joka teki hommat. EI OLE LINUXEN VIKA. Mikään ei tue Linuxia ja se joka väittää muuta valehtelee.
Koneeni on vaan niin uusi että Linux ei toimi tässä. Sandy Bridge ja Opttimus.
Romuja tietekin, koska Linuxilla ei toimi.
Odotan tukea innolla, jotta pääsen KDE:tä käyttämään.
Nyt mennään näillä ehdoilla.
Laite tuki on se joka teki hommat. EI OLE LINUXEN VIKA. Mikään ei tue Linuxia ja se joka väittää muuta valehtelee.
Koneeni on vaan niin uusi että Linux ei toimi tässä. Sandy Bridge ja Opttimus.
Romuja tietekin, koska Linuxilla ei toimi.
Odotan tukea innolla, jotta pääsen KDE:tä käyttämään.
Nyt mennään näillä ehdoilla.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Että tämmönen tapaus tällä kertaa.
on pitkät listat niitä koneita joita linkkurat ei tue se nyt vaan on arka aihepiiri näille linkkura-urpoille melkein kuin jumalanpilkkaa olisi
Olet aivan yhtä hölmö kuin aloittajakin.
Logiikallasi on mazdakuskin vika, että kian renkaat ei käy hänen autoonsa.
Aloittajalla tilanne on se, että hän on ostanut uuden kian, eikä edellisen autonsa (mazda) renkaat käy siihen. Jokainen joka uuden auton ostaa ja haluaa käyttää jo olemassa olevia varusteita, niin tottahan se ostettavan auton on oltava yhteensopiva noiden varusteiden kanssa.
riitä pitäis sillä jotain pystyä tekemäänkin mutta kun ei niitä tikku-ukkoja vaan ..
Kyllä nykyaikaiset käyttikset tekee valta osan siitä mitä tietokoneilla tarvitsee tehdä. Jotkut rupukäyttikset tosin ovat aika rampoja.
Ketään ei kiinnosta koneesi. Linuxissa on paras laitetuki ja kone hankitaan tietysti käyttöjärjestelmän mukaan eikä päinvastoin. Tietokonehan ostetaan ohjelmistoja varten eikä päinvastoin.
"Linuxissa on paras laitetuki"
Valehtelet, tässä on yksi esimerkki tästä mahtavasta laitetuesta että ei toimi, ja kaikki "faktat" mitä olet antanut tästä mahtavasta laitetuesta, on jotkut muutamat romukoneet comical.comin upuntu sertifioiduista läppäreistä. Olet tarpeeksi idiootti ettet osaa vetää eroa arkkitehtuurille ja laitetuelle ja toistelet 20v vanhoja linux-mantroja heinäpäissäsi.
"Tietokonehan ostetaan ohjelmistoja varten eikä päinvastoin. "
Oletko koskaan ihmetellyt päivän lukemia jotka on 90%, 6% ja 1%?
Ja taas tuli "velliä" housuun Kotkan poikasen "tee se itse" ohjekirjasta !
"Valehtelet, tässä on yksi esimerkki tästä mahtavasta laitetuesta että ei toimi, ja kaikki "faktat" mitä olet antanut tästä mahtavasta laitetuesta, on jotkut muutamat romukoneet comical.comin upuntu sertifioiduista läppäreistä."
Ubuntua ei ole sertifioitu romukoneille ja Ubuntulla ei ole mitään tekemistä Linuxin laitetuen kanssa.
"
Ubuntua ei ole sertifioitu romukoneille "
Kaikki sen listan koneet ovat täyttä jätettä joilla tee yhtikäs mitään, ei taida olla raudan suhteen kovinkaan suuria vaatimuksia teillä linux-hihhuleilla kun omakin koneesi on ihan auttamaton romukasa jo heti uutena?
"Ubuntulla ei ole mitään tekemistä Linuxin laitetuen kanssa. "
Eli valehtelit, linuxin laitetukin on täyttä roskaa. Miksi valehtelit?
"Kaikki sen listan koneet ovat täyttä jätettä joilla tee yhtikäs mitään, ei taida olla raudan suhteen kovinkaan suuria vaatimuksia teillä linux-hihhuleilla kun omakin koneesi on ihan auttamaton romukasa jo heti uutena?"
Oma koneeni oli ja on edelleen markkinoiden huippua. Vaatimuksia on nyt vaikka 3v takuu, energiatehokkuus, ergonomia, toimintavarmuus...
"Eli valehtelit, linuxin laitetukin on täyttä roskaa. Miksi valehtelit? "
Linuxin laitetuki on markkinoiden paras. Ei ole parempaa laitetukea millään kernelillä. Ubuntu tähän ei liity tietenkään millään tavalla. Linuxistahan sinä puhuit.
täällä ainakin arvioimalla hinta- suorituskyky suhdetta kriteerinä käyttäen sitten katsotaan mikä käyttis pystyy sitä rautaa parhaiten hyödyntämään ja sitten katsotaan mitä niillä kriteereillä maailmalta löytyy usein päädytää kasaamaan kone itse kun se usein on se halvin vaihtoehto linnkurat ei ole toistaiseksi tällaisessa vertailussa menestyneet joskun on ollut tarjouksissa niin edullisia kannettavia että on ollut edullista sellainen hankkia sinä saat käyttää mitä kriteerejä haluat täällä käytetään tällaisia on jo tuolta 90 luvun pulivälistä käytetty että kokemustakin jo hieman on tehonkulutus on myös kriteeri ainakin prossuissa ja näytönohjaimissa että sellasta kotkanpoika
Windows taitaa rikkoa näppäimistöt sillä tavalla, ettei niillä enää pysty kirjoittamaan välimerkkejä eikä isoja kirjaimia.
niitä pilkun-nuuskijoita mitä nää monet linkkura-peelot on mutta voithan sä niitä textejä viilata mieleisees muotoon jos kiinnostaa meikäläistä ei toi pilkunviilaus jaksa inspiroida ..
"täällä ainakin arvioimalla hinta- suorituskyky suhdetta kriteerinä käyttäen sitten katsotaan mikä käyttis pystyy sitä rautaa parhaiten hyödyntämään ja sitten katsotaan mitä niillä kriteereillä maailmalta löytyy usein päädytää kasaamaan kone"
Eli siis et tee sillä tietokoneella mitään.
Normaalit ihmiset hankkivat tietokoneen esimerkiksi kirjanpitoa, teksinkäsittelyä, ohjelmistokehitystä, kuvankäsittelyä jne. varten, sitten katsoo millaisilla ohjelmistoilla homma on vaivattominta ja varminta käyttöjärjestelmä mukaanlukien ja sitten vasta se rauta mikä varmimmin pyörittää niitä.
Ohjelmistothan sitä rautaa hyödyntää ja raudalla ei ole muuta merkitystä kunhan se softa toimii. Olkoot se sitten Netbeans, Word, huolintasofta tms.
"tehonkulutus on myös kriteeri ainakin prossuissa ja näytönohjaimissa että sellasta kotkanpoika"
Ei se mitään tehoa vie kun et kytke virtoja päälle. Ja virtoja ei tarvitse kytkeä päälle jos tietokoneella ei tee mitään.
Viestisi todistaa että olet pelkkä pelle. Tutkit jotain megahertzejä mutta et saa koneella mitään aikaiseksi.
"Linuxissa paras laitetuki" Buuaaaahhahahahaaa.......
Toimimattomampaa käyttöjärjestelmää saa etsiä kissojen ja koirien kanssa!
Ubuntu - maailman eniten tietokoneita särkenyt käyttöjärjestelmä!
paatokseen pelitoimivuus on tärkein kriteeri ne muut vaatimukset yleensä täyttyy siinä sivussa joten niitä ei yleensä tarvii paljon edes pohtia ja mopoja en ostele kun ei ne kiinnosta kun ei niillä pysty kuitenkaan paljon mitään tekemään pelkkään tekstin vääntämiseen en konetta tarvitse !
Eli et saa mitään aikaiseksi tietokoneella.
"Linuxin laitetuki on markkinoiden paras. Ei ole parempaa laitetukea millään kernelillä. Ubuntu tähän ei liity tietenkään millään tavalla. Linuxistahan sinä puhuit. "
Eli valehtelu vain jatkuu. Linuxin laitetuki on surkeaa eikä missään tapauksessa suositeltava normaalikäyttöön.
"Oma koneeni oli ja on edelleen markkinoiden huippua. Vaatimuksia on nyt vaikka 3v takuu, energiatehokkuus, ergonomia, toimintavarmuus..."
3v takuu? Elä hiivatissa toihan on pommi. Loput adjektiivit on vain sun omasta päästä heittämiä höpöhöpöjä. Sun näytönohjainkin on totaalisen surkea pyörittämään yhtään mitään.
Mikä se Ubuntu on jos ei Linux?
Kinux, Minux, tinux, pimpelipom?
Olettaen, että sinulla on parin kaverin kanssa jonkinlainen tietokoneohjelmointi pulju ?
Kyllä se niin on, että ei ammattilainen osta PAKETTIKONETTA sekatavarakaupasta, vaan rakentaa sen itse custom työnä, eikä käy ostamassa jostain Dellin tukkukaupasta ja todella se kone ei ole kovin huippu tuotetta ja jos niin väität, niin ei ole sitten sinun vaatimukset tietokoneen laadusta kovin korkeissa prosenteissa, mutta omahan on asiasi , vaam älä mainosta sitä miksikään super-myllyksi, sillä sitä se ei ole, joten............................?
tolle aikaan saamiselle joku omaperäinen määritelmä täällä noilla koneilla saadaan aikaan justiin sitä mikä oli tavoitteena jos ei olis saatu niin kai sitten olis sulta tultu apua anomaan vaan eipä ole tarvinnut ei ainakaan vielä
No yleensä tietokoneella tehdään töitä, tai joitain muuta hyödyllistä. Nyt puhut jostain leikkimisestä ja säätämisestä etkä tiedä tietokonehankinnoista yhtään mitään.
Ubuntu on tietysti Ubuntu, eli käyttöjärjestelmä. Vähän niinkuin vaikka Mac OSX, Red Hat Enterprise, Windows, Solaris jne.
Onko se Windows sitten Kinux, Minux, tinux vai piompelipom?
"Olettaen, että sinulla on parin kaverin kanssa jonkinlainen tietokoneohjelmointi pulju ?"
Ohjelmointia tulee tehtyä jonkin verran myös, ja henkilöstömäärä on kyllä kasvanut jo viiteen tässä tämän vuoden puolella vaikka kotisivuja ei ole päivitetty. Ennemminkin ollaan palvelutalo.
Ammattilainen nimenomaan ostaa mahdollisimman pitkälle pakettikoneen, koska ne on TESTATTU. Eli se tietokone myös TOIMII. Jos itse alkaa rakentamaan niin sitä on silloin myös itse koekaniini ja joutuu testaamaan, että ne komponentit toimivat varmasti yhteen ja jos tulee ongelmia niin sitten leikitään ja säädetään.
Amatöörit sitten säätää itse jotain palapeliä, lataa jotain beetaversio käyttöjärjestelmiä ja ohjelmia, ja yleensäkin tuoretta ja testaamatonta kuraa, ylikellottavat ja kuvittelevat sitten, että olisi mukamas laadukkaampi jos tulee parempi tulos jossain halvatun pelitestissä.
Ammattilaisella sitten taas voi olla tietokone päällä 24/7 ja bootti ehkä vain 4x vuodessa, eikä näe ensimmäistäkään kaatumista, bugia tai muuta häiriötä eikä käytä aikaa mihinkään säätämiseen (esim. sanojen kirjoittelua Googleen tietokoneasioiden takia).
Amatöörit sitten vaihtelevat paskoja osia tietokoneestaan vähän väliä ja säätävät ja asentelevat, ja tekevät tämän lukemattomia kertoja tässä tämän vuosikymmenen aikana kun minä en tee juuri muuta kuin tee sinä aikana muutaman boottauksen.
Tästä keskusyksiköstä seuraava laatutaso on jo joku teollisuuskone. Olisin jo ostanut muuten mutta tuumasin, että haluan enemmän suorituskykyä prosessoriin. Tähän suorituskykyyn olen kyllä täysin tyytyväinen enkä tule varmaan enää pahemmin siihen satsaamaan.
Tuollaiset asiat nyt yleensä merkitsevät tietokonehankinnoissa. Tämä kun on ihan oikeaan käyttöön hankittu tietokone eikä mikään lelurihkama. Näytönohjaimen tehtävä on näyttää FullHD kuva digitaalisella liitännällä, tukea viimeisintä OpenGL rajapintaa ja kuluttaa mahdollismman vähän energiaa ja olla hiljainen ja toimintavarma.
On pyörittänyt loistavasti kaikkea kuvaa.
"No yleensä tietokoneella tehdään töitä, tai joitain muuta hyödyllistä."
Niin Matti-Universumissa. :-D Leikkimiset ja säätämiset vaatii monin verroin enemmän tehoakin, yhteensopivuutta ja järeyttä käyttikseltä kuin office-pakettien ja dokkareitten luonti.
enemmän tiedän kuin sinä mutta älä nyt kauheesti masennu tästä mielipiteestä M-Kar
"Tuollaiset asiat nyt yleensä merkitsevät tietokonehankinnoissa. Tämä kun on ihan oikeaan käyttöön hankittu tietokone eikä mikään lelurihkama. "
lelurihkamahan toi on kun ei ole edes kunnon takuuta., missä ihmeen universumissa sä elät :D Mulla on ollut tapana jo 14v hommata oikealla takuulla olevaa rautaa, sinä vaan näköjään jotain kertakäyttöromuja.
"Näytönohjaimen tehtävä on näyttää FullHD kuva digitaalisella liitännällä, tukea viimeisintä OpenGL rajapintaa ja kuluttaa mahdollismman vähän energiaa ja olla hiljainen ja toimintavarma._"
Kuva näkyy, mutta mitään ei tapahdu nyks nyks nyks :-D
"On pyörittänyt loistavasti kaikkea kuvaa. "
Kyllä varmaan, älä kuvittelekkaan grafiikkaa pyörittäväsi tuolla tai mitään vähänkään monimutkaisempaa opengl-sovelmaa.
Riittää kun Google Earth ja pelaamani pelit toimivat. Ei ole mitään nykimistä missään.
Jos se linux on niin hyvä ja edistynyt mitä sitä linuxsistit mainostaa, niin miksi ne käyttäjä numerot ei nouse ?
on varsinainen vajakki käyttiksenä ei voi suosiota saavuttaa nillä ominaisuuksilla
Sellaista käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin linkku. Ominaisuuksien puolesta Ubuntu on markkinoiden paras käyttis. Jossain muissa asioissa voi sitten olla joku toinen käyttis, mutta ei ominaisuuksissa.