Onko kukaan kokeillut noita kaikkia kolmea erilaista kuukautiskuppia, siis Mooncupia, Divacupia ja the Keeperiä? Haluaisin ostaa jonkun niistä, mutten osaa päättää minkä valitsisin. Vaikka niissä onkin palautusoikeus niin tulee silti liian kalliiksi tilata kaikki kerralla ja kokeilla... Mulla ei ole esim. lateksiallergiaa eli sellaista erityisvalintasyytä mulla ei ole.
Mooncup vs. Divacup
The Keeper
1462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuskin kukaan normaali-ihminen on noita kaikkia tullut kokeilleeksi, mutta Nettiemon rouvat on kuulema "työn puolesta" testailleet niitä, joten suoraan sieltä on ehkä paras kysyä. Hekään eivät tietenkään voi kertoa kuin yleisellä tasolla kuppien ominaisuuksista, sillä jokaisen kroppa on sen verran erilainen, että mikä toimii yhdellä, ei välttämättä toimi sinulla.
Mooncup ja Keeper ovat kai ihan saman muotoisia, Divacupin kuppiosa on ilmeisesti vähän pisempi kuin niissä, eli jos epäilet emättimesi olevan normaalia lyhyempi, Mooncup tai Keeper voi olla parempi vaihtoehto. Mooncup on kuulema Divacupia pehmeämpi, vaikka ovatkin molemmat silikonia. Istuvuusjuttu on sitten yksilökohtaista: Diva aikaansaa kovemman "imun" (=pysyy varmemmin paikoillaan), mutta Mooncupin sanovat "muotoutuvan" (mitä lie tarkoittaneekaan?)paremmin emättimessä. Minulla valintaa helpotti vähän se, että Keeperin pudotin pois laskuista sen etikkapesun takia: minusta se, että nämä silikoniset saa keittää, tuntui jotenkin kivemmalta, helpommalta ja varmemmalta puhdistustavalta.