oliivi

öljystä

olen kuullut, että oliiviöljyä voi ottaa ruokalusikallisen ja sillä ois joitain terveysvaikutuksia. En muuten käytä rasvaa juuri ollenkaan ja jos joku tietää niin monta milliä oisi sopiva päiväannos?

ikäneito52v.

3

1487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • humburbani

      Terveellistä on, mutta vain extra-neitsyt (extra-virgin) öljyä kannattaa käyttää. Ja jos et muuta rasvaa käytä, niin silloin varsinkin kannattaa käyttää oliiviöljyä. Ihminen tarvitsee rasvaa pysyäkseen terveenä.

      Itse käytän päivittäin ruoanlaitossa, mutta varon kuumentamasta liikaa, ettei terveyshyödyt katoaisi.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Smoke_point

      Tuossa lämpötiloja, joiden ylittämistä kannattaa varoa rasvojen kanssa.

      Yleensä valmistan ruoan ja sitten laitan päälle mielihalun mukaan oliiviöljyä, tai voita, tai molempia. Perunoihin, leipään, pastaan, jogurttiin, puuroon, kanaan, kananmuniin yms.

      Aina joskus otan ihan paljaaltaankin ruokalusikallisen, polttaa jännästi kurkkua. Lukemani mukaan on sen merkki, että on hyvää tavaraa.

      Sopivaa annosta ei varmaan pysty sanomaan. Kukin tavallaan. Itselläni ainakin tekee öljyä välillä mieli, niin silloin otan sitä.

      Se kannattaa huomioida, että oliiviöljy taitaa alentaa jossain määrin verenpainetta sekä ohentaa verta. Eli jos valmiiksi verenvuototaipumusta, alhaista verenpainetta, niin ei välttämättä tee niin hyvää.

    • montaa rasvaa

      Hyviä rasvoja:

      Kalat, pähkinät, siemenet, manteli, avokado, kylmäpuristetut öljyt. Kylmäpuristuksen ansiosta öljyn rasvahappokoostumus ja vitamiinit säilyvät luonnollisessa muodossaan. Eläinrasvat (luomu parasta). EI MARGARIINIA

      Hyvää rasvaa tulisi saada n. 1 g painokiloa (normaali paino) kohti, jotta välttämättömien rasvahappojen saanti turvattaisiin ja tämä ei mitenkään täyty "kevytmyrkyillä". Tämä rasva on ruoansulatuksen, aivojen, solujen ja aineenvaihdunnan kannalta välttämätöntä. Mm. hormonaalisten viestien toimivuus on kiinni rasvasta. Ylimääräinen ravintona nautittu rasva ei varastoidu elimistöön rasvana, ainoa terveysriski siitä on arakidonihapon nousun takia tuleva tulehdusherkkyys. Sokerina (hiilihydraatti) nautittu ylimäärä muuttuu elimistössä triglyseriksi, joka varastoituu rasvasoluihin ja lisää siten rasvamassaa kehossa. Tämä triglyseri on sitä rumaa rasvaa, joka aiheuttaa monenlaisia terveysongelmia.

      Levittyvä levite:

      100g voita
      1 dl kylmäpuristettua (luomu) oliiviöljyä
      0,5-1 dl vettä
      Huoneenlämpöisenä tehosekoittimessa sekoitetaan ainekset keskenään ja eikun nauttimaan. Voi myös käyttää erilaisia yrttejä ja mausteita maustamiseen.

      Muita levitteitä: sulatejuusto, tuorejuusto, tomaattisalsa, avokado, pähkinä, manteli jne...


      _________________________________________________________________________________________________________________________________

      Hyviä hiilihydraatteja:

      Kasvikset, hedelmät ja marjat.

      Optimaalinen rasvan, proteiinin ja hiilihydraattien saanti vuorokaudessa aikuisella:
      Rasvaa vähintään 60 grammaa
      Proteiinia 80-120 grammaa
      Hiilihydraattia 70-150 grammaa

      Miten verensokerin saa pidettyä tasaisena?
      Aloittamalla ruokailu aina proteiinipitoisella ruoalla saadaan maksaan varastoitunut glykogeeni verenkiertoon glykoosiksi (verensokeriksi). Näin vapautunut varastotila saadaan hiilihydraateista tulevan sokerin varastoksi eikä verensokeri nouse. Vähähiilihydraattisen ruokavalion teho painonhallinnassa perustuu siihen, että se vaikuttaa elimistön insuliinintuotantoon. Insuliini on "lihotushormoni", jota ilman ihminen ei liho. Jos ihmisen elimistö erittää liikaa insuliinia, paino nousee. Kun vähennät ruokavaliossa hiilihydraattien määrää, insuliinin eritys alkaa laskea automaattisesti. Insuliinitason laskiessa elimistö tasapainottuu ja alkaa polttaa rasvoja.

    • Anonyymi

      Neitsyt oliiviöljyä 1-2 rkl päivässä parantaa kolesteooliarvoja,varsinkin hyvän kolestroolia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      118
      4359
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      151
      3704
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      101
      3478
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      132
      1758
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1575
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      15
      1217
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1194
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe