Täystiilitalon homekorjaus

Kyseessä on 70-luvun täystiilitalo, eli tiiliseinien välissä on vuorivillaa. Alapohjasta en tiedä onko siellä valu soran päällä vai bitumieriste tms. Mielestäni talo haisee ihan homeelle. Jos tiiliseinien välissä olevat villat ovat homeessa käykö ne vaihtaa? Onko tiiliseinätkin sitten homeessa? Pitääkö koko talo purkaa.??
113120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kannattaisi tutkia perusteellisesti alapohjat , seinät ja kattovuodot. Jos alapohja ja seinät ovat homeessa ei remontointi todennäköisesti kannata.
Jos seinää korjataan, pitäisi mielestäni sisäseinä purkaa. Tällöin homemyrkkyiset tiilet ja villat saataisiin pois. Uusia villoja ei pitäisi laittaa suoraan ulkoseinän tiiliin kiinni, vaan väliin pitäisi jättää tuuletusrako. Tällöin kosteus tuulettuisi ja ulkoseinän mahdolliset homemyrkyt häipyisivät ulkoilmaan.

Äänestä

Meillä oli 80-luvulla rakennetussa talossa hometta lattiaeristeissä. Talon ympärillä olleet salaojakaivot oli olleet pitkään tukossa ja kosteus oli tullut kivijalasta eristeenä olleeseen kutteriin. Lattia laitettiin uusiksi lukuunottamatta kivijalkaa. Alapohjan päälle laitettiin kosteutta eristämään Florosil-nimistä ainetta.
Hometutkimukset oli kalliita (n.4000e), mutta home löytyi (sitä ei näkynyt silmämääräisesti, oli vain haju). Eli kannattaa tutkia kunnolla.

Äänestä

säästät kustannuksissa!
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/

Sitten:
.....................Kun kaikki rakennuksessa jatkuvasti oleskelevat henkilöt oirehtivat yli 20-oiretta tasolla, niin enää ei kannata etsiä yksittäisiä kv-homeiden pesäkkeitä ja tuhlata rahaa turhiin kv-homeiden etsintätutkimuksiin, vaan kannattaa perehtyä etsimään syytä/syitä siihen miksi rakenteissa on kosteutta:........................
Jatkuu linkissä. Vertaa betoni/tiili:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/kvht-toksiinin-saastuttaman-rakennuksen-korjaus/

Äänestä

Villaa ei ainakaan pidä laittaa eristeeksi, se on hyvä pölypesä homeen kasvaa. Polystyreeni on parempi.

Äänestä
  • Eikä varsinkaan huonosti suojattua märkää. Märkien paikka on kaatopaikka. Aina.

    Äänestä

Yhteistyötahoja:
a) Ympäristöministeriön Kosteus- ja hometalkoot-hanke on luvannut asiantuntija-apua sopivan hätämajoitusratkaisun suunnitteluun:
Kosteus- ja hometalkoot, Ympäristöministeriö
PL 35, 00023 Valtioneuvosto
Käyntiosoite: Kasarmikatu 25, 00130 Helsinki
Puh. 020 610 100 (vaihde)
http://www.hometalkoot.fi/

Äänestä

Homepakolaisten sivuilta lainattu:
"Hätämajoitusta ja hometurvakoteja. Pahasti herkistyneet tarvitsevat pikaista hätämajoitusta. Suomeen on perustettava hometurvakoteja, joihin homekatastrofin keskellä olevat ihmiset pääsevät suojaan oireilua aiheuttamattomiin tiloihin. Heidän lisäaltistumisensa aiheuttaa inhimillisen kärsimyksen lisäksi suuria kustannuksia yhteiskunnalle. Herkistyneellä jokainen uusi altistuskerta pahentaa sairautta. Koska nämä ihmiset usein ovat joutuneet jättämään koko omaisuutensa (monia kosteusvauriomikrobeja ja niiden tuottamia toksiineja on mahdotonta puhdistaa materiaaleista), nämä ihmiset tarvitsevat hätämajoituksen, jossa on mm. pyykinpesumahdollisuus, kontaminoitumattomia vaatteita, patjoja, peittoja, tyynyjä ja lukollista varastotilaa."

www.homepakolaiset.fi

Äänestä

Näissäkin asioissa palvelee Rakennussuunnittelu Laajavaara
www.rakennussuunnittelulaajavaara.fi

Äänestä

Kyllä pitää purkaa.

Suomen virallisen asuntopolitiikan mukaan talot suunnitellaan 30 vuotta kestäviksi. Ulkoseinä lienee talossasi vähiten loppu rakenne.

Ajatus kuulosti aluksi hurjalta kun ensimmäisen kerran kuulin siitä opiskeluaikana. Tämä on ollut voimassa jo 60-luvun lopulta lähtien. Viimeksi vihreiden kansanedustajat puhuivat siitä televisiossa muutama vuosi sitten. Eli ei pitäisi tulla kellekkään yllätyksenä.

Siitä miten rahoitus hoidetaan ei ole kansanedustajilla lienee ajatusta. Jos osaat esittää demaria niin laita aralle rahoitushakemus. Jotkut saaneet rahat purkamiseen ja uuden rakentamiseen. Eli homma kunnossa taas 30-vuodeksi;)

Äänestä

Olis isolle kirveelle paljon täitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pelottaa kirjoitti:

Kyseessä on 70-luvun täystiilitalo, eli tiiliseinien välissä on vuorivillaa. Alapohjasta en tiedä onko siellä valu soran päällä vai bitumieriste tms. Mielestäni talo haisee ihan homeelle. Jos tiiliseinien välissä olevat villat ovat homeessa käykö ne vaihtaa? Onko tiiliseinätkin sitten homeessa? Pitääkö koko talo purkaa.??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu