Mikä on oppisopimus ?

TYHMÄVAJAA, SO OUT?

Voisko joku selittää mikä on oppisopimus ? Netistä yritin muuten jo etsiä, mutta enhän minä mitään ymmärrä nuista.. Eli, voiko vaikka kaupan kassalle, kauppaan jollekin osastolle tai muuhun sellaiseen mennä suoraan oppisopimuksella ylä-asteen jälkeen ? Harjoitellaanko siellä työtä käytännössä ? Mut luin jostain että samaan aikaan pitää myös opiskella.. öö, eli ?
En ymmärrä.. mutta voiko ylä-asteen jälkeen mennä heti töihin, työpaikkaan harjoittelemaan ja saada töitä..? Kuulostaa tyhmältä, mutta haluaisin tietää..:D

4

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmxx

      Ikärajoja oppisopimukselle ei nähdäkseni ole - mutta kannattaa varmistaa oppisopimustoimistosta ;) Muutoinkin kannattaa ottaa yhteyttä oppisopimustoimistoon, oppisopimuskoulutusjutut (esim. päivärahajutut ym) menee sen kautta, ja oppisopimussihteeri tekee opiskelijan työpaikan (joka pitää opiskelijan olla hankkinut ! - mutta oppisopimustoimisto päättää hyväksyykö kys. paikan...) kanssa sopimuksen!

      Oppisopimuskoulutuksessa on siis koulupäiviä (teoriapäiviä, joilta saa päivärahaa oppisopimustoimiston kautta) ja työpäiviä (saa palkkaa). Työpaikassa tehdään töitä ja suoritetaan tutkintoa - eri aloilla on eri jutut mitä pitää suorittaa, mutta alasta riippumatta on useampi "suorituskohta". Alasta ym riippuen opiskelu voi kestää n. 2 - 3 vuotta, mutta oppisopimus on ihan hyvä opiskeluvaihtoehto - ainakin sellaiselle, joka ei tykkää koulussa käkkimisestä - vaikka teoriatuntejakin tosiaan on ;)

      • mmxx

        ...jatkoa vielä...
        Myyjän ammattitutkinto on yksi oppisopimusmahdollisuus, mutta mahdollisia tutkintoja on muistaakseni lähemmäs 300, mitä voi suorittaa oppisopimuksella.
        Ja siis juu, koulupäivät ja työpäivät lomittuu, tosin joskus voi olla pidempi pätkä töitä tai koulua ja sitten pätkä toista jne. Ja aika paljon voi oppia asoita tekemällä, ts. työpäiviä voi kertyä aika paljon - tosin vähän riippuu alasta ym. ;)


      • dsasf
        mmxx kirjoitti:

        ...jatkoa vielä...
        Myyjän ammattitutkinto on yksi oppisopimusmahdollisuus, mutta mahdollisia tutkintoja on muistaakseni lähemmäs 300, mitä voi suorittaa oppisopimuksella.
        Ja siis juu, koulupäivät ja työpäivät lomittuu, tosin joskus voi olla pidempi pätkä töitä tai koulua ja sitten pätkä toista jne. Ja aika paljon voi oppia asoita tekemällä, ts. työpäiviä voi kertyä aika paljon - tosin vähän riippuu alasta ym. ;)

        Ammattitutkinnot ovat pääasiassa niille, jotka ovat suorittaneet jonkin perustutkinnon ja joilla on tämän jälkeen muutama vuosi työkokemusta. Jos haluat myyjäksi aloittaja, sopiva tutkinto voisi olla liiketalouden perustutkinto.


    • koulutustarkastaja1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 51
      707
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      39
      664
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      630
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe