Heikohko kieli. Matkaoppaaksi..

Hei, olen lukion loppuun käynyt ja harkitsisin matkaoppaan hommia. Pari kaveria ovat oppaita ja kehuvat hommaa vaikka raskasta onkin. mutta mulla on suuri este... mun englannin kielen taito ei oo koskaan koulussakaan ollut kiitettävä. joten kuinka paljon matkanjärjestäjät arvostavat sosiaalisuutta ja ulospäinsuuntautunutta henkilöä enemmän kuin kielitaitoa ? Onko mahdollisuuksia ?
3423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No mieti itse, kyllä kieltä täytyy oikeesti osata että pystyt kommunikoimaan paikallisten kanssa.. Toki se harjaantuu kun menet kohteeseen ja alat puhumaan, mutta jonkinlaiset lähtökohdat täytyy olla. Riippuu tietenkin mihin kohteeseen haet. Esim jos Espanja tai Italia sujuu ja haluat sinne ni sillä englannilla sitten ole niin suurta merkitystä. Ei sen täydellinen tartte olla, jos katsoit yhtään matkaoppaat ohjelmaa ja kuulit miten se blondi kohdepäälikkökin sitä englntia väänsi niin härregyyd sentään mä sanon! Et se niin riippuu. Kannattaa hakea ja katsoa pääseekö edes haastiksiin asti!

Ja ps: työ on kivaa vaikkakin rankkaa ja hyvin asiakaslähtöistä. Ja ne asiakkaat osaa olla niini hankalia välillä et tekis mieli lähettää ne seuraavalla lennolla takasin himaan.. Mut sit taas tapaa todella mukavia ihmisiä joiden takia sitä hommaa jaksaa tehä!
Tsemppiä ;)

Äänestä

Eikös se opas ole siellä juuri työssä asiakkaita varten... hullulta tuntuu, että apuna olisi joku, joka osaa kieltä vielä itseä heikommin! Ja jos Turkkiin "joudut" niin siellä et pärjää aina edes englannilla; osa paikallisista ei osaa pätkääkään englantia... että näin.

Olen kyllä niin epäpäteviä oppaita kohdannut, että huhhui sentään. Mieti muuta hommaa ja kerää elämänkokemusta ja kartuta kielitaitoasi!

Äänestä

Koulun arvosana ei kerro kielitaidosta mitään. Kirjoitin itse lukiossa englannista pari pistettä vajaa C eli B sieltä tuli. Olin todella pettynyt ja harmissani, sillä tiesin etten oikeasti ole "niin huono". Mitä on tapahtunut valmistumiseni jälkeen?

Opiskelin matkailuvirkailijaksi, olin Thaimaassa töissä puoli vuotta ja sen lisäksi reissannut yksin Malesiassa, Australiassa ja Thaimaassa. Deittailin myös pitkään aussipoikaa jonka kanssa ei ollut minkäänlaisia ongelmia keskustella.

Pointtina se, että kielitaito karttuu harjoittaessa joten ei muuta kun alalle vain! Eihän sitä ikinä muuten opi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


petu123123 kirjoitti:

Hei, olen lukion loppuun käynyt ja harkitsisin matkaoppaan hommia. Pari kaveria ovat oppaita ja kehuvat hommaa vaikka raskasta onkin. mutta mulla on suuri este... mun englannin kielen taito ei oo koskaan koulussakaan ollut kiitettävä. joten kuinka paljon matkanjärjestäjät arvostavat sosiaalisuutta ja ulospäinsuuntautunutta henkilöä enemmän kuin kielitaitoa ? Onko mahdollisuuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu