Miten harjaatte kauluksen. leuan alta? Kammalla auki vai miten? Vai karstalla, mutta sillä lähtee älyttömästi karvaa irti?
Harjaus
8
233
Vastaukset
- 13+17=30
Roger Para harja on hyvä!
http://findogs.planeetta.com/kauppa/product_details.php?p=192 - 15+9
Karstalla tai jos haluaa pehmeästi tupsutella niin sitten paralla.
- ap
siis kauluksen? miten ihmeessä saatte sen paralla aukiharjattua?
- Anneli65
Harjaan Collieni joka viikko, ja onhan tuo kaluksen karva, todella työläs harjattava, ei voi kieltää, ostan yleensä myös sellaista geelijuttua, jolla saa takut helpommin pois, tai sitten suihkutan hieman sen märäksi, niin saa pohja villojakin pois, varsinkin näin keväällä, kun pohjavilla tuppaa myös lähtemään. Jos olen tunnin harjannut, niin loput kyllä saa jäädä, huomaan ettei meidän herra jaksaa enää tuntia pidempään seisoskella, tai olla paikallansa, jotenkin väsyy ja sitten vaan jatkan seuraavalla viikolla, vaikkei kaikkia takkuja saisikaan pois, en viitsi suinkaan eläinrääkkäyksen puolelle mennä...pääasia, että joka viikko harjailee, niin pysyy suht' hyvin kuosissaan.
- turkit
En tiedä miten kaulus harjataan näyttelyyn (en käytä näyttelyissä). Itse kastelen kauluksen ensin kokonaan sumupullolla ja harjaan siten,että nostan karvat ylös toisen käden käsivarren taakse ja aloitan Para- harjalla alareunasta läheltä jalkoja pienin askelin harjata. Käsivarsi pitää siis karvoja pois edestä, että harjaan tarttuu vain pieni osa, jonka se pystyy selvittämään juurta myöten auki. Harjaan kauluksen näin alhaalta ylöspäin ja sitten vielä toisen kerran.
Takkujen aukaisuun on olemassa sellainen pieni vekotin, jossa on koukku, joka pujotetaan takun sisään ja partakoneenterän tapainen terä aukileikkaa takun helposti.
- NaksuTinTin
No mie karstaan ja Paralla sitten viimeistely. Ja harjaan collieni noin 2-3 kertaa vuodessa. Kyllä. En useammin, kun ei ole tarvis. Paksu kaunis turkki on, muttei takkua.
- jepjjj
Anneli65, onko koirallasi todella, siis todella, runsas turkki ja/tai onko se jollain tapaa huonolaatuinen? Kuulostaa todella omituiselta, että vaikka viikottain harjaisi niin silti on takkuja.
Vettä nyt yleensäkin kannattaa aina harjatessa käyttää, eli harjaa vain hieman kostutettua turkkia. Kauluksen tai minkä tahansa paikan jos haluaa ihan tosissaan selväksi niin sitten kannattaa käydä se huolellisesti kammalla läpi. - turkit
Minulla on kaksi collienarttua, vanhempi soopeli ja nuorempi bluemerle. Vanhemman turkki muuttui sterilisaatioleikkauksen jälkeen pehmeäksi ja runsaammaksi.Turkki menee takkuun (korvientakuset, kainalot, mahan alta ja kauluksesta), ellei sitä harjaa viikottain. Nuorempi on nelisen kk sitten leikkuutettu. Sen turkki on ainakin toistaiseksi pysynyt ennallaan, eikä sitä tarvitse harjata viikottain muualta kuin korvientakusista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282557- 1182176
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1031861- 1231852
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.101584Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161421172Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891051Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu221042Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987