Ens ke Las palmasiin lämpimään :D Nyt ku katsoo mitä on ni 19 astetta ja pilvistä :D Pitäisköhän jättää shortsipino ottamatta mukaan :D Me ollaan oltu huolissaan päästäänkö koko matkalle ku on mahdollisuus sairastua vesirokkoon, influenssaan, rs-virukseen ja noroon. Nyt en enää tiedä mitä ajattelis. Kaippa me mennää nyt vaan lomalle ei aurinkolomalle. Harmillista ku säät ei näytä suosivan. Meinaa sadellakkin ens viikol .
Voi elämä tota säätä :D
:D
301655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Jääkää Suomeen niin säät suosivat ihan varmasti!
jos lähdette, ainakin kolmen DDD;n villahousut mukaan, varmasti tarkenee.
jos samoja mittareita käytetään kuin teillä Kanarialla niin tänään Suomessa oli 16C.
nyrkkisääntö on että samat vaatteet mukaan kun menee Leville tai Kanarialle.
Vko 8 GC:lla:
-- Joka aamu tarkeni ennen auringonnousua lenkille shortseissa ja t-paidassa.
-- Altaalla ja rannalla tarkeni joka päivä. Yhteensä oli aurinko pilvessä päiväsaikaan
2h viikon aikana.
-- Illalla ei ollut kertaakaan pitkähihaista päällä, tosin huoneessa tai ainakin hotellilla
olin aina ennen klo 22:ta.
Tämä oli siis Moganin tienoilla. Maspalomas-Ingles seudulla oli kyllä viileä tuuli, ei juuri rantakelejä. Las Palmasiin harva suuntaa rantalomalle mennessään. Lentokenttäkään ei ole siellä vaan puolessa matkaa Inglesiin.
Eilen ja tänään aamupäivällä Puerto Ricossa turhankin lämmintä, Inglesissä nyt 24,1°C mutta tuuli pitää ilman sopivasti liikkeellä.
tarkat on herralla mittarit...ihan 24,1....eikö oikeasti ollut 24,2? Valitettevasti molemmat luvut ovat haaveunia oli sitten kumpi tahansa. Minun lomilla ei tarvitse lämpömittari...on aina tarpeeksi lämmintä ja ainoa asia minkä tiedän etttä lämpötila alkaa kolmosella.
viikolla 8 meren lämpötila on 16C. Ja illalla n. 21.00 on n.15C. Yöllä käy likellä 10 ja jopa alle riippuen missä asuu.
Vaikka Palmasissa onkin epävarmimmat säät granilla, niin yleensä on aurinkoakin saanut nokko riittävästi parin viikon reissulla ja voihan sieltäkin hypätä bussiin ja mennä esim. Amadoresiin aurinkoa ottamaan kuten itse joskus olen tehnyt.
Kahtele noista:
http://p2.foorumi.info/suomikerho/viewforum.php?f=16
Siellä on monen henkilön tarinoita jopa Palmasista. :)
Sortsit mukaan ja sisäänajetut kengät ja ehtoiksi pitkähihaisia/punttisia, niin kyllä pärjäät. ;)
ainahan canarian loma on hienoa. LP hieman epävarma, mut reilu vartin välein bussi esim. inglesiin, mas palomasiin(hinta 6.25 per naama, kesto noin 1 tunti), kyllä saa riittävästi aurinkoa ja lämpöä. kateeksi käy hyvää lomaa!
Joo ei se oo katastrofi jos sää on viileempi. Täytyy vaan asennoitua siihen. Otan ehkä enemmän pitkähihaisia/lahkeisia vaatteita mukaan .Kyllähän me mennään etelämmäs myös käymään matkan aikana. Mennään itse nyt pällistelee säätä :D
Olin vaan alun perin ajatellut et siel olis lämpimämpää ku mies oli tähän samaan aikaan 9 v sitten ja silloin oli ollut lämpimämpää. Siks nauru mun ajatuksille :D
kyllä se minusta on katastrofi jos rantalomalla palelee. Ja ne pitkät erittäin kylmät yöt kun valvoo ja odottaa että aurinko nousisi. Mutta jos ei kunnon lomalle ole varaa niin sitten pitää mennä Kanarialle. Näin se on elämän kaikissa asioissa.
Ei kaikki ole aivottomia idiootteja kuten sinä. Noin tyhmiä syntyy kerran vuosituhannessa.
Minusta tuntuu että juuri heitä on vaan Kanarialla. Kukaan täyspäinen ei sinne lomalle mene. Minun tuttavapiirissä ei enää kukaan käy Kanarialla tai ei ainakaan ilkeä tunnustaa sitä.
No joo, sun tuttavat tuskin käy missään muualla kuin osaston tupakkakopissa. Dream on, gilipollas.
Otetaan nyt vaikka Gran Canaria ja sieltä Puerto Rico. Olen käynyt siellä syksyllä, talvella ja keväällä. Joka päivä lämmöt on nousseet siellä vähintään 24 asteeseen ja aurinko ilmestynyt joka päivä. Marraskuussakin lämmöt nousseet yli 25 asteen.
Nyt Maaliskuun aikana ja Huhtikuussa lämpötila Puerto Ricossa pysyttelee aika vakiona 27 astetta päivisin ja yöt ovat myös niin lämpimiä, ettei pohjoisen matkailijan tarvitse todellakaan palella.
Ei Puerto Ricossa ole samat lämpötilat, kuin Las Palmasissa, mistä viralliset lukemat mitataan. Las Palmasin läpötiloihin voi laittaa reilusti 7 - 9 plussaa, mikä lämpötila on Puerto Ricossa. Ja sadettahan on turha odotella Puerto Ricossa, toisin kuin Las Palmasissa.
Siispä, kanarialla tarkenee nytkin ilman pitkähihaista/punttista vaatetusta, kun vain valitsee paikan minne menee. Puerto Rico/Mogan, siellä ei palele.
vai että on 27C ja ihan joka päivä. Kuka uskoo kuka ei mutta minä en kuulu niihin joita nenästä vedetään. Kanarialla on erittäin harvoin 27C.
Näihin hevosmiesten juttuihin lopetin uskomisen jo 80 luvulla ja sen jälkeen olen uskonut vain faktoihin. Onneksi nykyään netin kautta saa tietoa realiajassa ja siihen voi luottaa.
http://www.zoover.fi/espanja/gran-canaria/puerto-rico/saa
"Nyt Maaliskuun aikana ja Huhtikuussa lämpötila Puerto Ricossa pysyttelee aika vakiona 27 astetta päivisin ja yöt ovat myös niin lämpimiä, ettei pohjoisen matkailijan tarvitse todellakaan palella."
Tyynenä päivänä sopivassa paikassa lämpötila saattaa todella nousta 27 asteeseen jopa varjossa. Öitä en menisi kehumaan lämpimiksi - tosin "lämmin" on vähän makuasia. Olen nähnyt brittien kulkevan shortseissa ja t-paidassa 15 asteen lämpötiloissa Teneriffalla.
Itse olen käynyt Kanarialla kymmeniä kertoja. Ensimmäinen reissu oli vuonna 1968. Puerto Rico huhtikuussa on tuttu säidenkin osalta. Hyvällä tuurilla Afrikasta on levinnyt sekä lämpöä että hiekkaa ja takamus hikoaa vielä illallakin baarituolilla istuskeltaessa. Tuulet voivat käydä myös pohjoisesta, jolloin pukeudun illalla villatakkiin, mutta kolealta tuntuu olo silti, jos tuuli vähänkin pääsee häiritsemään.
'
Jotkut ovat lämminverisempiä! Minulla on yleensä aina kylmä, paitsi päiväntasaajalla ja saunassa.
Minulle tuo linkki ainakin avaa tammi-helmikuun vaihteen sään ja tarkalleen säätiedot ovat 30.1 ja ennusteet helmikuun alusta. En tiedä sitten johtuuko tietokoneeni asetuksista?
Sama huomio,mutta kun pari kertaa sulijin sen linkin ja avasin uudellen niin näytti uuden sääennusteen eli kokeilepas näin.
Moi,oltiin viime vuonna maaliskuun-huhtikuun vaihteessa Las Palmasissa. Heti eka päivänä oli tosi kamala myrsky ja kylmä,takki oli pakko vetää niskaan,ja tuon viikon aikana otimma bussin monesti saaren etelä osaan,kävimme Puerto Ricossa,Moganissa,Inglesissä,ja siellä paistoi aurinko koko ajan,tietenkin kiertelimme Las Palmasia myös,sillä paikkallis bussilla oli halpa ajella(ostettiin 10 kerran kortti) Las Palmasissa oli kaksi ihanaa aurinkoista päivää tuona aikana. Mutta ei voi tetenkään tietää mitä säätä oikeesti tulee,että ota pitkähihaista myös mukaan,ja sukat kylmälle hotellin lattialle. Yöt oli kylmiä,joutuin ostaan yöpuvun että tarkenen,vaikka sellaista en koskaan ole ennen käyttänyt:) Mukavaa Las Palmasin reissua ja koekilkaa Las Canterasin rannalla olevaa ravintolaa jossa on kukon kuva oven pielessä,en muista nimeä,mutta jos joku muu muistais,siellä oli huikean hyvä pippuri pihvi,nam!
Muistan tuon ravintolan oikein hyvin monilta Las Palmasin matkoilta. On nimeltään El Gallo Feliz. Gallo on suomeksi kukko.
Täällä Puerto de la Cruzissa, missä vietän talveani on mainio ruokapaikka nimeltään Gallinero (kanakoppi).
Kun nyt säästä keskustellaan PdlC:ssa on pian viikon ajan ollut aurinkoista ja koko ajan lämpimämpää. Talvi on ollut viileähkö, ennen kaikkea tuulinen, mutta rutikuiva. Se ikuinen myytti jatkuvista sateista ei ainakaan tämän talven aikana ole pitänyt paikkaansa.
No, enkö jo viime viikolla sanonu, että ostakaa sään mukaisia kuteita siellä paikan päällä! Turhaan kannatte vanhoja rytkyjänne ympäri Eurooppaa. Kuitenkin kun shoppailla täytyy, niin miksei uudet vaatteet vaikka matkamuistoksi?
Hei ap!
Olisi kiva, jos ehtisitä käydä matkan aikana tai sen jälkeen kertomassa, miltä kelit vaikutti! Aika montaa tuntuu nyt mietityttävän tuo lämpötila... Tänään kun katselin säätiedotusta, niin näytti kyllä ihan mukavalta taas :) Meillä reissuunlähtö ensi viikon lopulla.
Mukavaa matkaa sinulle!
Tulen kertomaan sään vaikka tähän ketjuun :)
Me lähdetään ylihuomenna Las Palmasiin 2 viikoksi :)
Tänään puertossa 24 vedä kalsariita päähäs lääkärillä käynti ehkö auttais!!!!!!
Älä ajattele kun ei ole edelytyksiä!!!!!
Tervehdys Las Palmasista :)
Eilen tänne saavuttiin ja saapumis ilta olio viileähkö ja tuulinen. Tänään kuitenkin on päivällä paistanut aurinkokin ja ollut lämmintä. Mittarit rannalla näytti 26 ja 30 mut en nyt ihan niihin luottais. Lämmintä kuitenki. Tuuli vilvoitti kuitenkin. Rannalla oli mukavasti porukkaa. Säät on nyt parantuneet ja niin kertoi myös täällä asuva suomalainenkin. Eli hyvissä mielin vaan tänne ,ne jotka tulee .
Täällä paikalliset pukeutuu toppatakkeihin ja osa t-paitaan :D Me mentiin ihan t-paita linjalla ihan päivällä. Aamupv ja illemmalla sit pitkähihanen lisäksi.
Ja nyt on kunnon helle ja aurinkoista :)
Säänhän tietää nykyään aika pitkälle etukäteen. Ei kannata mennä paikkaan, jos sää siellä ei miellytä. Minä olen kulkenut Kanarialla eri saarilla vuodesta -72 lähtien ja aina säät ovat suosineet. Jokunen vesikuuro on tullut ja lämpötila on vaihdellut 16 ja 28 väillä, Aina on ollut kuitenkin lämpimämpää kuin täällä koto-Suomessa. Ei kannata nirsoilla, olemmehan me suomalaiset tottuneet aika monenlaiseen säähän!