Käyttäkää manuaalisäätöjä

Selvä ero..

Ihan vertailun vuoksi kokeilin P-ohjelmalla ja automaattitarkennuksella ottaa kuvan ohi vilahtavasta koirasta: ei onnistunut sitten millään, koska kamera alkaa hieromaan tarkennusta vasta painettaessa laukaisinta H-hetkellä. Ja kamerassani on vieläpä keskimääräistä nopeampi automaattikuvaus ainakin jos vertaa pokkareihin.

Siirryin manuaalitarkennukseen ja nyt osui ajallisesti just eikä melkein: nalli lähtee heti, kun edes ehtii sitä ajatella. Mutta kuvat olivat vielä hieman epäteräviä liikkuvan kohteen osalta, koska P-ohjelma käytti liian pientä aukkoa/liian pitkää valotusaikaa. Taviskäyttäjä ei tätä huomaa, mutta suurennoksesta näkee kyllä.

Otin A-ohjelman (S oilsi ollut parempi noin pidemmän päälle) ja suurensin aukkoa, kunnes valotusaika oli luokkaa 1/1000...1/800 s. Nyt tuli kuvia kuin ammattikamerasta. Aukko ei silti ollut maksimissa.

ISO-herkkyys mulla on aina 80 niin ei tarvitse tuskailla kohinan kanssa.

T: DMC-FZ7 superzoom vuodelta -05

6

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäselvä ero

      Hierova kamera se vasta on kiva, mistä sä sen sait?

    • Tuossa FZ7:ssahan ei ole tarkennuksen säätörengasta kuten saman valmistajan FZ50 kamerassa joten en oikein usko käsisäädön nopeuteen. Itse pidän tuota DMC-FZ50 säädöiltään parhaana bridgenä mitä on aikaan saatu ja jota olen käyttänyt. (on tosin monia joita en edes ole nähnyt).

      Kuvaamaasi ongelmaa en ole sillä huomannut joten kä'sintarkennusta olen käyttänyt ainoastaan makro-/lähikuvissa. Vaikka sen käyttö on viime aikoina ollut satunnaista se kokeiltaessa tarkensi varsin sutjakkaasti, käytössä oli P-ohjelma jota yleensä käytän jos ei ole erityistä tarvetta lyhyeen aikaan. A ja S ohjelmien arvo tämän kaltaisessa kamerassa on varsin rajallinen sen aukko kokojen vuoksi, ainakin "pitkällä" zoomilla siinä ei paljoa varaa ole joten joudutaan muuttamaan ISO arvoa.

      Sarjakuvaukseen en oikein tämän kaltaisia kameroita suosittelisi vaan siihen järkkärit sopivat paremmin, ei faktatietoa vaan mielipide.

    • auttakaaaa

      Vääntäistkö minulla rautalangasta kun en millään ymmärrä. panasonic lumix dmc-fz8 miten muutan suljinnopeutta, siis miten mistä?Miten esim suurennan aukkoa? miten muutan valotus aikaa? Kertoisiko joku ihan alusta alkaen mistä pitää painaa mitä valita yms että saisin kamerani toiminaan kunnolla, nyky asetuksilla se on erittäin hidas mikään vähänkään liikahtava kohteen kuvaaminen ei onnistu vaan kuvasta tulee samea. Kunvielä kamerani on englannin kielellä niin en ymmärrä sitä vähääkään.

      • Jos haluat "auttakaa" lyhyitä valotuksia niin siihen on parikin tapaa.

        Valitse P-mode (Progran AE) siitä pyöreästä nupista siinä ylhäällä sekä sopiva ISO arvo valikosta. ISO800 saattaa olla vielä hyväksyttävissä mutta suurempia välttelisin. Normaali valossa ISO200 tai alle. Nyt kamera valitsee sopivan aika-aukko yhdistelmän.

        Löydät myös moden "Sports" joka pyrkii käyttämään lyhyitä valotuksia.

        Valitsemalla S-moden (Shutter priority - Sulkimen asetus) voit määrätä ajan itse ja lisäksi jos ISO ei ole automaatilla se on valittava sellaiseksi, että aukon automaattinen valinta kykenee valottamaan kuvan oikein.

        Latasin kamerasi manualin netistä ja siitä sen verran, että

        Mode valitsimen punainen sydän tarkoittaa Simple mode eli Helppokäyttö jolloin kamera tekee itse valinnat määritellen valoisuuden ja kohteen ominaisuuksia. Se on helppoa mutta saattaa epäonnistuskin, ehkä. Kokeile!

        Kameran kuva jissa on sisällä "i" tarkoittaa Inteligent ISO eli "Älykäs" ISO asetus jolloin kamera määrittelee herkkyyden itse. Maksimi ISO voidaan määrätä valikoista ja suosittelen ensin kokeilemaan max ISO400 asetusta.

        Itselläni on kaksikin Panan bridgeä FZ50 ja FZ38 joista FZ50 on kamera jonka reinkarnation ostaisin heti kun se saapuu kauppaan. Molemmat kuitenkin antavat kennon kokoon nähden hyviä kuvia joten sinullakin on mahdollisuutesi. Laita harjoitellen ja kokeile verkon sanakirjoja kun tutkit valikoita.

        Kokeile vaikka täältä:

        http://www.sanakirja.org/search.php?q=aukko&l=17&l2=3


    • Miten suurennan

      aukkoa? Poralla.

      • Sinä se vasta fiksu olet, ei taida ihan joka päivä moista edes vastaan tulla. Tosin eilen näin sen kontatessa kotiin, olitko se sinä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe