Minkäs tyyppistä rakennetta suosittelisitte välipohjaan puutalossa, jos haluaa ettei lattia notku eikä nitise ja natise.
Välipohjapalkit tulee K40 jaolla ja jänneväli on pisimmillään 4,5 metriä. Eikös kertopuusta saisi nuo ainakin jäykiksi suhteellisen kohtuu hinnalla...
Sitten pitäisi varmaan olla poikittaisjäykistyksenä palikoita noiden palkkien väleissä. Mutta entäs sitten pinta. Tulisiko sillä pelkästään hyvä, että latoisi esim. 3x lattiakipsilevyt ristiin rastiin ja sitten vain askeleriste ja parketti päälle?
Millaista välipohjaa suosittelisitte, jos haluaa sellaista ns. "laadun" tunnetta, kun kävelee tai pomppii yläkerrassa. Kivitalo toki olisi joo, mutta ei rahkeet riitä oikein sellaiseen.
Notkumaton ja kopisematon välipohja?
11
4113
Vastaukset
- 9+13
Suosittelen massiivista teräsbetonivälipohjaa tai ontelolaattaa. No mutta hanki joku suunnittelija siihen välipohjaasi, joka laskee värähtelyn, se on useimmiten välipohjan mitoittava tekijä. Tuollainen jänneväli vaatii jo melko korkeat kertopuupalkit, ehkä 250-300mm? Kipsit ja parketti on iha ok. Kipsit tuo siihen tarvittavaa painoa. Ja villaa toki palkkien väleihin.
Halutessasi erinomaisen, valitse SEPA:n kevytlaatta http://www.sepa.fi/FI/muut-tuotteet/kevytlaatta.html tai muu vastaava puu-betoni-liittorakenne. Kohtuullisen hyvän saa myös kertopuusta, kunhan osaa värähtelymitoituksen http://www.puuinfo.fi/rakentaminen/mitoitusohjelmat/puuvalipohjan-varahtelymitoitus - näppituntumalta sanoisin, että kolmikerroskipsisi alle tarvitaan KP 45*300 k600 vähintään yksi poikittaisjäykistelinja.
- mmam
Osaatko Rauno sanoa hintaluokkaa sepan kevytlaatalle verrattuna perinteisiin ratkaisuihin?
- rk
mmam kirjoitti:
Osaatko Rauno sanoa hintaluokkaa sepan kevytlaatalle verrattuna perinteisiin ratkaisuihin?
Sepan kevytlaattaa on parissa kohteessa vuosia sitten käyttänyt, mutten nyt suoralta kädeltä sanoa, paljonko se olisi kalliimpi kuin esimerkiksi perinteinen puupalkisto 3-kerroskipsilattia - iso se ero ei kuitenkaan ole.
Pikkuisen se hinta saattaa vaihdella sen mukaan, mikä on ristikkotehtaan kapasiteettitilanne - eli on perinteisesti sellainen "projektihinnoiteltava" tuote.
Palkistosta itsestän saa tarjouksen tehtaalta ja sen lisäksi tarvitaan lähinnä pläkkipeltiä, koolauspuuta ja betonia verkkoa. Ei ole vaikea selvitettäväksi ja kannattaa selvittää, on se sen verran hyvä.
Ja kilpailutettuakin tuon tuotteen saa. Sepan kevytlaattahan tuli markkinoille kun Tuomo Poutasen TP-laattapatentti vanheni eli kyseessä ei ole edes uusi tuote. Ainakin Puukympit aikoinaan teki tuota ja periaatteessa melkein kaikilla ristikkotehtailla saattaisi olla valmiudet tarjota - kunhan vaan osaa kysyä oikealla minellä tuotetta (Googlesta näkyisi TP-laatta -hakusanalla löytyvän paljonkin tietoa ja tekijöitä).
- 2357
Laskeekohan noita oikeesti monikaan.. Timpurit vaan tekee. Laittaa vaa puuta ristiin ja katotaa mitä tulee. Tilaaja maksaa, tulipa sitten hyvä tai huono. Oikeesti värähtely kannattaa laskea, tuo asumismukavuutta, ku ei lattia värähtele.
- kiviainoooikee
saako puutalosta laadun tunnetta!?!?
- vxvxcvx
Saako puutalosta laadun tunnetta? Öh... tuota... saa aika helpostikkin, kun ei säästellä kustannuksissa, vaan otetaan kunnolla järeää puutavaraa, tehdään korkeat ja tilavat huoneet, pistetään tammilankkulattiat ja puusepällä teetetyt kalusteet.
Talotehtailta ei valmiina tuollaista kunnon laatutavaraa saa. - minävaantaas
vxvxcvx kirjoitti:
Saako puutalosta laadun tunnetta? Öh... tuota... saa aika helpostikkin, kun ei säästellä kustannuksissa, vaan otetaan kunnolla järeää puutavaraa, tehdään korkeat ja tilavat huoneet, pistetään tammilankkulattiat ja puusepällä teetetyt kalusteet.
Talotehtailta ei valmiina tuollaista kunnon laatutavaraa saa.meillä noin. 25cmx7cm sahattua palkkia, 60 jaolla. 28 lastu ja askeläänieriste ja parketti, jänneväli 3,5m ja kyllä tärisee, on tosin tärissyt kohta 40 vuotta, mutta ei se rikki mene, ääni on epämukava, betoniin verrattuna. villat välissä ei auta kuin ääniin kerrosten välissä, kopina ja jyminä kuuluu hyvin alas.
- sdfsfds
minävaantaas kirjoitti:
meillä noin. 25cmx7cm sahattua palkkia, 60 jaolla. 28 lastu ja askeläänieriste ja parketti, jänneväli 3,5m ja kyllä tärisee, on tosin tärissyt kohta 40 vuotta, mutta ei se rikki mene, ääni on epämukava, betoniin verrattuna. villat välissä ei auta kuin ääniin kerrosten välissä, kopina ja jyminä kuuluu hyvin alas.
No teidän lattia ei ole kovin kaksisesti tehty... 400mm jaolla ja kolminkertaisella lattiakipsilevyllä askeläänieristeellä parketilla olisi tilanne "hieman" toinen kuin yksinkertainen lastulevy 600mm kannattajavälillä.
Lattia tarvitsee massaa ja sitä kipsilevyistä tulee aika hyvin. - minävaantaas
sdfsfds kirjoitti:
No teidän lattia ei ole kovin kaksisesti tehty... 400mm jaolla ja kolminkertaisella lattiakipsilevyllä askeläänieristeellä parketilla olisi tilanne "hieman" toinen kuin yksinkertainen lastulevy 600mm kannattajavälillä.
Lattia tarvitsee massaa ja sitä kipsilevyistä tulee aika hyvin.niin varmaan, mutta tärinä/jyminä ei olekaan sen lastulevyn vika, vaan kun palkit on liian pientä kokoa, ei tarvis kun 2 kokoa suurempaa tai jopa liimapalkkia niin avot.
tärinä loppuis kun hyppii, mutta äänet lähtee vasta kun on painoa.
- 2357
Joo 3 kertainen kipsi tuo jo mukavasti painoa rakenteeseen, joka on eduksi. Mutta kukapa noita omakotitaloissa miettii, ku tehdään vaa äkkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303787Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83009Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312819Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122532Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322393- 401796
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611165"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821099Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361060Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050