voivero

Nyt on Katainen keksinyt voiveron köyhille. Jos levittää voita leivälle, siitä menee vero. Verorahat lähetetään Kreikkaan.
6111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Just joo,... tämäkö se vitsiketju onkin ?

Äänestä

ei ole minulla varaa voita leivällekkään ostaa, halvinta markariinia vaan. Joten saa nämä palstan rikkaat kala fileensä voissa paistaa .

Äänestä
  • Kuka nyt enään voita sellaisenaan käyttää? Taitaa olla kansanterveyden kannalta eläinrasvojen käytön vähentäminen suositeltavaa muutenkin.
    Ei niin pahaa, ettei jotakin hyvääkin seuraa, taitaa sopia tähänkin hassutteluun, heh

    Äänestä

  • Meillä arvosteluun saattoi vaikuttaa, josko opetteli latinalaiset nimet, tai ei.
    Minä tietenkin tunnollisena ne opettelin.
    Tallella on vieläkin herbaarioni.
    Erikoisimman kasvini, omasta mielestäni, löysin maalta, mummolasta, musta-apilan.

    Lapsuuden kotini läheltä löysin iso- ja pikkutalvikin.
    Nyt nekin kankaat on rakennettu täyteen taloja.

    Voiverosta ei ole minulla havaintoja. Nykyisinhän ollaan palaamassa perusravintoon, johon voikin kuuluu.
    Mahdollisimmaan paljon luontaista, vähemmän kemiallista ja muutenkin
    manipuloitua.

    Äänestä

  • Tässä yhteydessä siitä Kolvanan Uurosta. Mielenkiintoinen kasvillisuuskin siellä, erkoisia kasvejakin kasvoi, ehkäpä ovatkin ihan suojeltuja. Oon minäkin siitä vuosia sitten jotain tänne kirjoittanut, nimittäin Kolvanan Uurosta.
    Muistelen, että parisataa piti kerätä kasveja, isäni kun oli metsänhoitaja ammatiltaan, sai minutkin innostumaan hommasta, aika erikoisiakin kasveja oli herbaariossani.
    Missä lie sekkii herbaario, hyvänhyvyttääni lainailin sitä muillekin, ja sille tielleen sitten joskus jäi. Voi Chrysantemum officinale!!!

    Voi voi, voistahan olikin kyse, voita ei voita mikkään, voita oon käyttänyt koko ikäni ja voin hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yrjö k kirjoitti:

Nyt on Katainen keksinyt voiveron köyhille. Jos levittää voita leivälle, siitä menee vero. Verorahat lähetetään Kreikkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu