Onko kenelläkään ollut samanlaista tilannetta tai muuten antaa neuvoa seuraavassa tilanteessa: Morsian on vakaumuksellinen kristitty, jolle ainoa oikea tapa solmia avioliitto on kirkollinen papin suorittama vihkiminen. Sulhanen ei kuulu eikä aio liittyä kirkkoon. Miten pääsemme naimisiin? Tämä on ainoa asia, jossa olemme umpikujassa liittyen erilaiseen uskonnolliseen vakaumukseen.
Miten naimisiin
5
325
Vastaukset
- näinhän se menee
Valitettava totuus, ette mitenkään noilla ehdoilla.
Mutta valoisana puolena kannattaa miettiä asiaa siltä kannalta, että jos kumpikaan ei ole valmis joustamaan, jotta pääsisitte naimisiin, se on hyvä huomata ennen avioliittoa. Noin joustamattomat luonteet nimittäin huomaavat matkan varrella todennäköisesti muitakin asioita, joista periksi ei anneta, vaikka nyt sellaista ei ilmassa olisikaan. - Mie
Meillä on hieman vastaava tilanne. Kuulun kirkkoon, mutta mies ei. Päädyimme kompromissiin, että ensin meidät vihitään maistraatissa ja sitten pappi tulee siunaamaan avioliiton häihimme. Siten sukulaisetkin saavat olla todistamassa perinteisen oloista seremoniaa.
- pippppuri
Aloittajan kysymys taitaa liittyä siihen, "huoliiko" kirkko vihittäväkseen heitä, kun mies ei kuulu kirkkoon. Kannattaa kysyä seurakunnasta, joissain paikoissa käy jos toinen puoliso kuuluu kirkkoon. Mutta jos kysymys on vain siitä, että uskovaiselle ei käy vihkijäksi tuomari ja ei-uskovalle ei kelpaa pappi, niin silloin edellisen ehdotus on aika hyvä kompromissi!
- ei se noin ole
Ei kirkko missään voi huolia aloittajaa ja miestä vihittäväksi. Se on selkeästi sanottu kirkon sivuilla, että molempien pitää kuulua kirkkoon. Olisi kiva tietää, mihin perustat väitteen, että jossain paikoissa sellainen olisi mahdollista. Sehän tarkoittaisi, että jos joku pappi vihkisi parin, josta molemmat eivät kuulu kirkkoon, hän tekisi kirkon sääntöjen vastaisesti.
Ainoa muu vaihtoehto on juuri "mie"n kompromissi. Ja kun aloittajalla selkeästi ei ollut siitä kyse vaan toisen halusta kirkkovihkimiseen ja toisen halusta ei-kirkolliseen vihkimiseen, niin oikeasti aloittajalla ei ole mitään vaihtoehtoa. Jos jompikumpi osapuoli ei anna periksi.
- konsuo
Tämä tulee nyt ehkä vähän myöhässä, mutta tiedustelisin, minkä kirkkokunnan kristitty morsian mahtaa olla? Jos luterilainen, niin ei pitäisi olla mitään ongelmaa sikäli että luterilaisen opin mukaan siviiliavioliitto on ihan yhtä pätevä kuin papin vihkimä.
Mites jos tulee lapsia niin kai ne sitten kastetaan kumminkin? Se nyt on sentään isompi juttu kuin jokin avioliiton solmiminen, noin uskonopin kannalta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604723Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville744521Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.143616Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1363222- 1922938
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa401855- 741604
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621535Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211311IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih191222