Onko kenelläkään ollut samanlaista tilannetta tai muuten antaa neuvoa seuraavassa tilanteessa: Morsian on vakaumuksellinen kristitty, jolle ainoa oikea tapa solmia avioliitto on kirkollinen papin suorittama vihkiminen. Sulhanen ei kuulu eikä aio liittyä kirkkoon. Miten pääsemme naimisiin? Tämä on ainoa asia, jossa olemme umpikujassa liittyen erilaiseen uskonnolliseen vakaumukseen.
Miten naimisiin
5
280
Vastaukset
- näinhän se menee
Valitettava totuus, ette mitenkään noilla ehdoilla.
Mutta valoisana puolena kannattaa miettiä asiaa siltä kannalta, että jos kumpikaan ei ole valmis joustamaan, jotta pääsisitte naimisiin, se on hyvä huomata ennen avioliittoa. Noin joustamattomat luonteet nimittäin huomaavat matkan varrella todennäköisesti muitakin asioita, joista periksi ei anneta, vaikka nyt sellaista ei ilmassa olisikaan. - Mie
Meillä on hieman vastaava tilanne. Kuulun kirkkoon, mutta mies ei. Päädyimme kompromissiin, että ensin meidät vihitään maistraatissa ja sitten pappi tulee siunaamaan avioliiton häihimme. Siten sukulaisetkin saavat olla todistamassa perinteisen oloista seremoniaa.
- pippppuri
Aloittajan kysymys taitaa liittyä siihen, "huoliiko" kirkko vihittäväkseen heitä, kun mies ei kuulu kirkkoon. Kannattaa kysyä seurakunnasta, joissain paikoissa käy jos toinen puoliso kuuluu kirkkoon. Mutta jos kysymys on vain siitä, että uskovaiselle ei käy vihkijäksi tuomari ja ei-uskovalle ei kelpaa pappi, niin silloin edellisen ehdotus on aika hyvä kompromissi!
- ei se noin ole
Ei kirkko missään voi huolia aloittajaa ja miestä vihittäväksi. Se on selkeästi sanottu kirkon sivuilla, että molempien pitää kuulua kirkkoon. Olisi kiva tietää, mihin perustat väitteen, että jossain paikoissa sellainen olisi mahdollista. Sehän tarkoittaisi, että jos joku pappi vihkisi parin, josta molemmat eivät kuulu kirkkoon, hän tekisi kirkon sääntöjen vastaisesti.
Ainoa muu vaihtoehto on juuri "mie"n kompromissi. Ja kun aloittajalla selkeästi ei ollut siitä kyse vaan toisen halusta kirkkovihkimiseen ja toisen halusta ei-kirkolliseen vihkimiseen, niin oikeasti aloittajalla ei ole mitään vaihtoehtoa. Jos jompikumpi osapuoli ei anna periksi.
- konsuo
Tämä tulee nyt ehkä vähän myöhässä, mutta tiedustelisin, minkä kirkkokunnan kristitty morsian mahtaa olla? Jos luterilainen, niin ei pitäisi olla mitään ongelmaa sikäli että luterilaisen opin mukaan siviiliavioliitto on ihan yhtä pätevä kuin papin vihkimä.
Mites jos tulee lapsia niin kai ne sitten kastetaan kumminkin? Se nyt on sentään isompi juttu kuin jokin avioliiton solmiminen, noin uskonopin kannalta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892