Tervehdys
Olen lähdössä reilun viikon kuluttua matkalle Usaan. Nyt tarvitsisin neuvoa viisaammilta ja olisi pari kysymystä.
Onko totta, että kaupoissa kassalla lisätään tuotteesen vielä vero? Jos esim. paidassa on hintalappu 50 taalaa, siihen lisätään kassalla vero jolloin oikea hinta on tyyliin 55-60 $?
Onko jollain tietoa merkkivaatteiden ostosta. Kyllähän esim. Hilfigerin kotisivulla näkyvät hinnat, mutta myydänkö merkkivaatteita (Gant, Boss, Diesel) vain niiden omissa liikkeissä ja pitävätkö kuinka paljon kotisivujen hinnat kutinsa?
Olisiko vielä jotain muuta mitä pitäisi tietää? NY:hyn ainakin mennään ja nähtävyyksistä ei tarvitse itse tällä reisulla huolehtia, mutta shoppailusta olisin kiinnostunut.
Kiitoksia etukäteen!!!
Matka itärannikolle
8
226
Vastaukset
- ,
Näinhän se menee että vero lisätään sitten kassalla tuohon hintalapussa olevaan hintaan.
Kyllä noita merkkivaatteita myydään ihan tavarataloissakin esim. Macy`s.- haga111
Osaisitko kertoa paljonko tuo vero on tuolla itärannikolla?
- sales tax
haga111 kirjoitti:
Osaisitko kertoa paljonko tuo vero on tuolla itärannikolla?
8.875% = New York City (4.5%) and New York State (4.375%)
- Isbsoodkdbk
Paras ostoskeskus ikinä, Potomac Mills outlet mall, washingon dc:stä vähän etelään. Todella halpaan hintaan merkkivaatetta :) monessa paikassa olen äynyt eiä yhtään näin hyvää shoppailupaikkaa ole tullut vastaan!
- 4
Samanlaisia on USA pullollaan.
- Hugkhvkjbkn
Olkoon vaan mutta näin halpoja hintoja en ole yhdeltäkään muulta ostarilta vielä löytänyt. Toki en ole jokaisessa kapungissa taikka edes osavaltiossa käynyt mutta niistä missä olen, ehdottomasti lemppari!
- Corpcrop
Käyttäjä "4" varmaan viittasi siihen että outlet-ostareita on USA pullollaan. Toki jos vertaa normi-ostariin niin hinnat on halvempia.
Potomac on nykyisin Simonin omistama (ennen Mills), samoin kuin Premium Outletit. Millsit on Simonin portfoliossa yhdistelmä outlettia, perinteistä ostaria ja isompoa marketteja (vrt. Sawgrass Mills Floridassa).
- matkailija-x
Vero lisätään myös ravintoloissa, baareissa ja kuppiloissa listahintoihin. Kaikissa paikoissa, joissa on pöytiintarjoilu, maksetaan myös tippiä; 15-20%
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400