Matka itärannikolle

haga111

Tervehdys

Olen lähdössä reilun viikon kuluttua matkalle Usaan. Nyt tarvitsisin neuvoa viisaammilta ja olisi pari kysymystä.

Onko totta, että kaupoissa kassalla lisätään tuotteesen vielä vero? Jos esim. paidassa on hintalappu 50 taalaa, siihen lisätään kassalla vero jolloin oikea hinta on tyyliin 55-60 $?

Onko jollain tietoa merkkivaatteiden ostosta. Kyllähän esim. Hilfigerin kotisivulla näkyvät hinnat, mutta myydänkö merkkivaatteita (Gant, Boss, Diesel) vain niiden omissa liikkeissä ja pitävätkö kuinka paljon kotisivujen hinnat kutinsa?

Olisiko vielä jotain muuta mitä pitäisi tietää? NY:hyn ainakin mennään ja nähtävyyksistä ei tarvitse itse tällä reisulla huolehtia, mutta shoppailusta olisin kiinnostunut.

Kiitoksia etukäteen!!!

8

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,

      Näinhän se menee että vero lisätään sitten kassalla tuohon hintalapussa olevaan hintaan.
      Kyllä noita merkkivaatteita myydään ihan tavarataloissakin esim. Macy`s.

      • haga111

        Osaisitko kertoa paljonko tuo vero on tuolla itärannikolla?


      • sales tax
        haga111 kirjoitti:

        Osaisitko kertoa paljonko tuo vero on tuolla itärannikolla?

        8.875% = New York City (4.5%) and New York State (4.375%)


    • Isbsoodkdbk

      Paras ostoskeskus ikinä, Potomac Mills outlet mall, washingon dc:stä vähän etelään. Todella halpaan hintaan merkkivaatetta :) monessa paikassa olen äynyt eiä yhtään näin hyvää shoppailupaikkaa ole tullut vastaan!

      • 4

        Samanlaisia on USA pullollaan.


    • Hugkhvkjbkn

      Olkoon vaan mutta näin halpoja hintoja en ole yhdeltäkään muulta ostarilta vielä löytänyt. Toki en ole jokaisessa kapungissa taikka edes osavaltiossa käynyt mutta niistä missä olen, ehdottomasti lemppari!

      • Corpcrop

        Käyttäjä "4" varmaan viittasi siihen että outlet-ostareita on USA pullollaan. Toki jos vertaa normi-ostariin niin hinnat on halvempia.

        Potomac on nykyisin Simonin omistama (ennen Mills), samoin kuin Premium Outletit. Millsit on Simonin portfoliossa yhdistelmä outlettia, perinteistä ostaria ja isompoa marketteja (vrt. Sawgrass Mills Floridassa).


    • matkailija-x

      Vero lisätään myös ravintoloissa, baareissa ja kuppiloissa listahintoihin. Kaikissa paikoissa, joissa on pöytiintarjoilu, maksetaan myös tippiä; 15-20%

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe