Omakustantajan perusopas

Haaveilija--

Olen haaveillut oman kirjan kirjoittamisesta ja julkaisemisesta lähes koko ikäni eli yli 20 vuotta. Kustantajat ovat suhtautuneet käsiksiini kannustavasti, mutta silti kielteisesti. Vuosi sitten eräs kustantaja ehdotti minulle omakustanteen tekemistä. Siitä lähtien olen etsinyt tietoa ja toisten kokemuksia hyvin ahnaasti. Sitten viimein löysin tämän: http://lukutoukka.fi/omakustantajanperusopas.pdf

Omakustantajan perusopas on lyhyt, tiivis ja lavertelematon kitetytys, miten omakustannekirja tehdään ja miten sitä myydään ja markkinoidaan. Ainakin minulle tämä oli silmät avaava lukukokemus ja tietopankki.

Kirjoittaja tuntuu tietävän, mistä kertoo. Kirjoittaja, Heikki Savola, on kustantaja (Robustos), kirjakauppias ja toimittaja. Nopea googlaus paljastaa miehen olevan mm. Runeberg-palkintoehdokkaanja Finlandia Junior-ehdokkaan kustantaja.

Omakustantajan opas veti minun jalkani takaisin maan pinnalle ja pudotti pään pilvistä. Omakustantamisen arki on karua. Kuka hyvänsä pystyy saamaan tekstinsä helposti kirjaksi, mutta myynti on vaikeaa. Tavattoman vaikeaa, uskon sen tämän kirjan luettuani paremmin kuin ennen.

Omakustantajan perusopas on julkaistu vain pdf-muodossa ja se on vapaasti ladattavissa. Kirjalla ei myöskään ole kiinteää hintaa, vaan jokainen lukija voi maksaa sen verran mitä haluaa, tai olla maksamatta mitään. Minulle kirja opetti paljon, siksi maksoin 15 euroa.

5

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen-haaveilija

      Kiitos hyvästä vinkistä!

    • kirjailja_

      Joo, kuin ton. Kerrankin joku puhuu järkeä.

    • pohjantyttii

      Tämähän oli hyvä vinkki! Kiitti!

    • Seppo.Jyrkinen

      Omakustanne on toki yksi vaihtoehto, mutta ei ainoa. Kirjojen myynti tulee luoville ja kirjoitusorientoituneille ihmisille ongelmaksi. Paikka kirjakaupan näyteikkunassa irtoaa helpommin WSOY:n kuin Matti Meikeläisen tuotteille.

      Minun valintani oli verkkokirja http://www.jyrkinen.fi/kalevala/ Kirja netissä omilla kotisivuilla oli minulle ns helppo ja halpa ratkaisu. Ja vielä helpommalla pääsee kun ottaa käyttöönsä maksuttoman blogin.

      Verkkokirjan avulla saa tuntumaa lukijoihin ja hyvässä lykyssä myös lukijoilta palautetta. Lukijapalaute ei tietenkään vastaa kustantajan ammatillisesti kehittynyttä silmää, mutta auttaa aina eteenpäin. Ja jos tulee tyytymättömäksi omiin kirjoituksiinsa, tekstin korjaaminen ja taiteellinen kokeileminen on todella helppoa.

    • Haaveilija----+

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      155
      13536
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      75
      9813
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      76
      4336
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      40
      3952
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      402
      1308
    Aihe