Ruokakaupat

MillaMaria

olemme vuokranneet asunnon Nizzan vanhasta kaupungista ja nyt kaipaamme apua ruokakaupan löytämiseksi ja ovatko miten auki sunnuntaisin. Ja tietysti vinkit hyvistä leipomoista, juustokaupasta ym. herkkupuodeista ovat tervetulleita.

3

1379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Patisserie

      Carrefour. Sieltä saa kaiken lukuunottamatta kunnon patonkia, mikä kannattaa hankkia jostain leipomosta. Ei taida olla sunnuntaisin auki tai ainakin riippuu vähän vuodenajasta.

    • Toivoa sopii

      Nizzan vanhassa kaupungissa on runsaasti pikku herkkukauppoja ja kivijalkakauppoja, mutta ei tietenkään mitään suuria supermarketteja. Siellä on myös loistava kalatori ja Nizzan paras lihakauppa. Ja se kaikista paras juttu: ihana kukka- ja vihannestori, joka on auki kaikkina muina päivinä paitsi maanantaisin. Myynti lopetaan kuitenkin jo noin klo 13, joten kannattaa mennä heti aamulla. Kulkekaa ja makusteltaa, tarjontaa kyllä riittää. Vinkkejä sinänsä ei kannata antaa eikä kuunnella, vaan mennä oman mielen mukaan.

      Hyvä ruoanostopaikka on myös Jean Medicin -kadulla sijaitseva Monoprix. Sinne on vähän matkaa vanhasta kaupungista, mutta hypätkää raitiovaunuun, pääsette ihan viereen. Monoprix myös kuljettaa tavarat kotiin, jos haluatte päästä helpolla.
      Vanhan kaupungin reunalla on myös Monoprix´n myymälä, tosin valikoima ei ole yhtä hyvä kuin tuossa Nizzan pääostoskadulla sijaitsevassa isommassa myymälässä.

      • nizzailija

        Monoprix'ta minäkin olisin ehdottanut perusostosten tekoon mutta ei sinne tarvitse mennä raitiovaunulla, ei se matka niin pitkä sentään ole, tietysti jos kauppakassit painavat niin sitten voi tuon kolme pysäkin väliä silä huristella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2081
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1465
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1154
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      902
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      846
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      814
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      792
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      713
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      198
      634
    Aihe