kuinka tarkkoja (alko)puhalluskokeen tulokset?

siis, jos kaveri puhaltanut poliisin mittariin 0,53, ja joutunut verikokeisiin, niin mitähän siel ois oletettavissa. eli onko tietoa voiko se lukema jädä vaikka alle rangaistavan rajan?
31017
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuossa ollaan nyt juuri sellaisella kiikun kaakun rajalla että jännä nähdä. Kaikki kun vaikuttaa eli kauanko on nauttimisesta, siis onko vielä nousussa, pysyykö samana, vai ehtiikö laskea. Joskus jopa juuri poltettu tupakka tai liköörikonvehti, saati otettu viivahuikka ottaa "suusta höyryt" ja mittari nousee korkeallekin. Myös se vaikuttaa rajatapauksessa kuinka kauan menee puhallutuksen ja verikokeen välissä. Voi joskus olla että juuri muutama nautittu olut ehtii laskea alle 0,5 jolloin ei sitten rattiraja ylity.

Juuri jos otat huikan pullosta ennen puhallusta niin mittari voi näyttää vaikka kaksi promillea, uloshengitysilmastahan se "poimii" huurut.

Ilmeisesti tässä on tapaus jossa mahdollisesti pysyisi samanluokkaisena mutta tosiaan ei mitään sellaista yhteiskalibrointia ole koneilla eli puhalluskoe tienpäällä olisi tietty määrä tarkkuusalmetrissa, ja se taas tietty määrä verikokeessa.

Ihmisen oma kroppa ja sen polttaminen ja tosiaan nuo kaikki että paljonko nautittu, miten paljon väliä ym. ne ovat mitkä siihen vaikuttavat. Ei sitä voi sanoa mitä verikoe näyttää jos puhallus on tuon verran.

Aika kettumaisen niukasti menee rajan yli eli se tosiaan on aivan siinä siinä, joskus 15 minuuttiakin voi muuttaa ratkaisevasti suuntaa. Eli jos on jo promille ollut tulossa alaspäin (krapulavaihe) niin voi hyvinkin laskea. Jos taas juuri tuoreeltaan nautittu niin sitten meneekin jännäksi...:)

Tienpäällysmittarit kyllä ovat ihan luotettavia joten useimmiten aika samoissa pysyvät monesti verikokeessa jos ei suuria muutoksia ehdi tapahtua välillä palamisen suhteen.

Äänestä
  • Verikoe kun sitten kuitenkin kertoo vääristymättömän ja muista tekijöistä riippumattoman senhetkisen totuuden. Harvemmin kuitenkin niin kävisi että tienpäällä otettu luku korkeammaksi nousee jos ei nousuvaihe ja tuoreeltaannauttiminen ole päällä. Laskea kyllä tosiaan joskus voi ja varsinkin krapulatilanteet voivat olla hyvinkin jyrkkiä muutoksiltaan. Riippuen tietenkin paljon ihmisestä.

    Äänestä

  • Tässä teille paras, mitä alkossa tapahtui. Olin tulossa hammaslääkäristä, ja ajattelin että haen pari pulloa viiniä. No mitenkäs sitten kävikään, menin kassalle ja kassa ilmoitti että olin jo tarpeeksi ottanut. Pyysin tietysti piruttanikin alkometriä, ja sanoin että katsotaanpa kumpi meistä on enempi nauttinut. No alkometriähän ei tietenkään, kuulusta monopolista edes löydy. Joten en saanut mitään, muuta kuin vartijan saattamaan minut ulos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesäkisu kirjoitti:

siis, jos kaveri puhaltanut poliisin mittariin 0,53, ja joutunut verikokeisiin, niin mitähän siel ois oletettavissa. eli onko tietoa voiko se lukema jädä vaikka alle rangaistavan rajan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu