Ennen muinoin mitattiin tukkipuupinot metsurin kirjoittaman pituuden tukin päässä ja mhy-miehen mittaaman latvaläpimitan perusteella jokainen puu erikseen. Käytetäänkö tätä tyyliä vielä tukkikaupassa jos tekee itse hankintana? Vai mitataanko pinokuutiot vain ja sitten muutetaan kertoimella kiintokuutioiksi? Entä miten massapuut mitataan nykyään?
Hankintapuukaupassa puun mittaus?
6
658
Vastaukset
- hankintahakkaaja
Samalla meiningillä edelleen ainakin pienemmissä hankinnoissa, tosin mhy:n mies on vaihtunut ostajan edustajaksi. Muitakin tapoja toki on olemassa, kuten tehdasmitta tai pinon lasermittaus, jota ruotsissa harrastetaan enemmänkin.
- justeerilla
Tehdas mitta tarkka ...kun vaan automiehet malttaa pitää mitattavat erät erillään toisistaan , kirjata oikein ja tarkistaa ,että annetut tiedot kirjautuu järjestelmään tehtaanportilla....
Täydet autokuormat menee oikein ,mutta ne kasan viimeiset...........koskee lähinnä tukkia ...kuituhan menee nosturi vaa'an kautta.
Laadutus joillain sahoilla ja osuuskunnilla aika mielivaltaista ...mutta niillehän ei ole pakko puita myydä
- ................
Saako sen mittaustavan sitten itse päättää kauppaa tehtäessä vai mikä sen määrää? Ja eikö tuo perinteinen latvaläpimitta/pituus mittaus luulisi olevan tarkin kun siinä kerran mitataan tavallaan joka puu erikseen ja ei vaikuta sitten ne sen jälkeiset kuljetukset/vastaanotot mitään?
- Ei tarkin
Tehdasmitta on tarkempi kuin tuo perinteinen latvaläpimitta/pituus. Itse saat miettiä miksi näin on.
- Epätiatone
Ei tarkin kirjoitti:
Tehdasmitta on tarkempi kuin tuo perinteinen latvaläpimitta/pituus. Itse saat miettiä miksi näin on.
Jos tehdään pinomittaus niin kuuluuko tukit latoa latvapäät kaikki samalle puolen tasan? Vai onko tuo latvaläpimitta joku yleisnimitys. Nimin mitenpäinlaitanjosjakunmyyn
- kokenut mittamies
Epätiatone kirjoitti:
Jos tehdään pinomittaus niin kuuluuko tukit latoa latvapäät kaikki samalle puolen tasan? Vai onko tuo latvaläpimitta joku yleisnimitys. Nimin mitenpäinlaitanjosjakunmyyn
Tukeilla tienvarrella mittaus tapahtuu kappaleittain. Mittauksessa kirjataan pölkynpituus, joka kirjoitettuna pölkyn latvapäähän, sekä latvapään läpimitta. Kuitupuulla puhutaan tienvarella tehtävästä pinomittauksesta.
Nämä ovat aiemmin olleet mittauksen valtamenetelmiä, ainakin hankintakaupoilla, ja ovat käyttäkelpoisia pienille hankintaerille edelleen.
Mittausmenetelmä sovitaan ostajan kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703510Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483413Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463302- 532759
- 312003
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301933- 481676
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401645Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä911610- 391380