Meiltä on kotiutumassa,jee ihanaa,kaksi poikaa,ovat olleet meillä pian 3vuotta sijoituksessa. He ovat säännöllisesti olleet vanhempiensa luona niin viikonloppuisin kuin lomien aikaan. Nyt meille on sossut tyrkyttämässä terapiaa,koska joudumme "luopumaan" pojista,MUTTA eikös sen näin kuulu mennäkin,tarjoamme kodin siksi aikaa kun meitä tarvitaan. Ja vielä kun uskalsimme kysyä,että onko toisia lapsia jotka tarvitsevat kotia,meille sanottiin että meidän täytyy pitää suruaikaa,häh. Pojat käy meillä lomilla,näin sovittiin vanhempien kanssa,mitä suruaikaa me tarvitaan. Tietysti meillä on ikävä "poikiamme",mutta tiesimme ruvetessamme sijaisvanhemmiksi,että olemme sijaisia niin kauan kuin meitä tarvitaan. Onko se tosiaan niin,että meidän kuuluukin omia lapset? Olemme pitkään toimineet sijaivanhempina ja eka kerran nyt törmänneet tähän. Ja päättäneet,että tämä taitaa olla tässä.
Näinkö se onkin...
tosi sijari
6370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mahtavia sijaisvanhempia. Olette mahtavia!
Sossujen asenne on nykyään - vaikka Suomi on saanut Euroopan ihmisoikeustuomioistuimelta moitteita, kun perhehitä ei jälleenyhdistetä - että sijoitukset ovat lopullisia, tai siis täysi-ikäisyyteen saakka kestäviä.
Hienoa, että pojat pääsevät kotiin. Olette todellisia mahtavia vanhempia!
Ehkä sijaisvanhempana pitäisin pienen välin, ennekuin otan seuraavat, jotta varmasti lasten kotiinpääsy konkretisoituisi ja surulle tulisi tilaa. Toisaalta, eiväthän lapset ole kuolleet ja oikeastaan on syytä iloon ja riemuun. Kun asenteenne on noin aikuisen kypsä (jollaista harvoin tapaa näissä piireissä), eivät poja häviä elämästänne minnekään. Voitte varmasti aina toisinaan tavata ja pitää yhteyttä.
Tämähän se on jokaisen huostaanoton tarkoitus; lapset palaavat biovanhempien luokse. Jos voit todella olla vakuuttunut siitä että lasten on hyvä olla omassa kodissa niin se on hyvä. Ja teidän tapauksessa varmaan onkin näin. Te olette hoitaneet työnne erinomaisesti kun lopputuloksena on lasten kotiin palaaminen.
Hyvä on kuitenkin pitää pieni tauko uusien lasten välissä etteivät lapset vain missään vaiheessa epäile että he tulivat entisten lasten tilalle. Elämänmuutokset vaativat aina kuitenkin oman aikansa vaikka itsestä ei aina siltä tuntuisikaan.
Kuuleppas ylimielinen sijari. Sitä ei voi läheskään aina olla varma, että lapsilla on hyvä olla sijaiperheessä.
Tuollaista ylimielistä asennetta, minkä toit viestissäsi esiin, inhoan yli kaiken. Pitää taas esittää lapsen omia vanhempia parempaa. Tuollaiset ihmiset eivät mielestäni sovi tehtävään lainkaan. Pönkittäköön egoaan jollain muulla tavalla.
on mielestäni hyvä että ymmärrätte että lapset ovat teillä vain lainassa. meidän lasten sijaisperheet ovat aivan toista mieltä. ovat itse sanoneet että tekevät kaikkensa että saavat käännettyä lapset meitä vastaan. tälle perheelle ei voi sanoa tai kysyä mitään kun heti tulee vain kauheet haukut.
Ihanaa,pojat pääsee kotiiin. Ja me saamme kuulua heidän elämäänsä nyt ja tulevisuudessa. Ja mikä hienoa sossut kysyi meiltä,että haluammeko pitää lomaa ennen uusia sijoituksia. Ehkä 20vuoden kokemusta halutaan hyödyntää tai poikien biovanhemmat ovat puhuneet puolestamme(jota eivät myönnä). No ,nyt saavat brovot tuulta purjeisiin,kun kehun itseämme,mutta toivotan teille myötätuulia ja tiedon,että me olemme tehneet tarvittava työn ja ylpeitä biovanhemmista,jotka korjasivat asiansa ja saivat poikansa kotiin. Näin sen kuuluu mennä.