1. Lentokentältä pääsee ilmeisesti junalla keskustaan, asemalle mennään ilmeisesti jotain tunnelia pitkin. Paljonko lippu maksaa ja ostetaan jostain laitteesta ilmeisesti? Pitääkö junassa näyttää jollekulle tai tunkea johonkin laitteeseen vai olla vaan lippu taskussa?
2. Rautatie asemaa vastapäätä on joku INFO-kauppa josta saa paikalliseen liikenteeseen lippuja? Paljonko maksaa kolmen päivän turistilippu? Ja käykö se kaikkeen: raitiovaunuun, metroon, bussiin? Miten lipun kanssa toimitaan, näytetäänkö kuskille sisään mentäessä vai hypitäänkö kulkuvälineisiin sisään mistä tahansa? Osaisko joku ihana kertoa, mikä kulkuväline vie rautatieasemalta meidän hotellille joka on lähellä Vondelparkkia?
3. Mistä lähtee noi kehutut kanavaristeilyt, osoite?
4. Pitääkö toreilla/kirppiksillä tinkiä vai onko hinnat jetsulleen?
Kiitos jo etukäteen.
Ajantasaiset vinkit tyhmälle kiitos :)
2
560
Vastaukset
- Juurtajaksain
1. Kun kävelet lennolta ja matkatavaroiden noudosta poispäin, törmäät väistämättä junalippuautomaatteihin. Schipholissa on hyvä opastus, seuraa vain ylhäällä olevaa kylttiä, jossa on junan kuva. Suurin ihmisvirta kulkee myös tähän suuntaan. Lippu on muistaakseni 4 e, se ostetaan automaatista. Nämä automaatiti ovat liukuportaiden yläpäässä, liukuportaat vievät sitten junalaiturille. Lippu pitäisi itse leimata (mitä en tajunnut, mutta eipä kukaan kysynyt lippua.) Kannattaa ostaa valmiiksi paluumatkan junalippu myös, ts. 2 kpl/hlö.
2. Rautatieasemaa vastapäätä on pieni puinen sievä valkoinen talo, sieltä saa paikallisliikenteen lippuja (saa niitä muualtakin). Näytät lipun joko kuskille tai lippulaitteelle ratikassa tms. Lippu käy bussiin, ratikkaan ja metroon. 3 pvää maksaa 16. (maalisk. 20120) Liikennelaitoksen nimi on GVB. Kysy reittiä Vondelparkiin infotalosta tai googlaa se hotellin katuosoitteeella google mapsilla, ota mukaan printti hakutuloksesta. Amsterdamilaiset ovat erittäin avuliaita, jokainen puhuu hyvää englantia. Ratikoissa kuulutetaan pysäkit ja ne näkyvät myös valotauluina, sama oli muistaakseni busseissa.
3. Kanavaristeilyjä lähtee käytännössä keskustasta kaikkialta, parhaiten varmaan kanavakehän ytimestä, ts. ydinkeskustasta. Seuraa vaikka Singel-kanavaa tai googlaa Canal Cruises Amsterdam tai kysy hotellista. Tai katso isoja mainoskylttejä ja veneitä, kylttejä ei voi olla näkemättä.
4. Aina kannattaa yrittää tinkiä. Hollantilaiset ovat kauppakansaa. - nyttiedän
Ihanaa, kiitos selkeistä ohjeista. Helpompi lähteä reisuun kun on vähän varmempi olo asioista!! Kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11510253
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422191Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052048- 261904
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31981Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967