1. Lentokentältä pääsee ilmeisesti junalla keskustaan, asemalle mennään ilmeisesti jotain tunnelia pitkin. Paljonko lippu maksaa ja ostetaan jostain laitteesta ilmeisesti? Pitääkö junassa näyttää jollekulle tai tunkea johonkin laitteeseen vai olla vaan lippu taskussa?
2. Rautatie asemaa vastapäätä on joku INFO-kauppa josta saa paikalliseen liikenteeseen lippuja? Paljonko maksaa kolmen päivän turistilippu? Ja käykö se kaikkeen: raitiovaunuun, metroon, bussiin? Miten lipun kanssa toimitaan, näytetäänkö kuskille sisään mentäessä vai hypitäänkö kulkuvälineisiin sisään mistä tahansa? Osaisko joku ihana kertoa, mikä kulkuväline vie rautatieasemalta meidän hotellille joka on lähellä Vondelparkkia?
3. Mistä lähtee noi kehutut kanavaristeilyt, osoite?
4. Pitääkö toreilla/kirppiksillä tinkiä vai onko hinnat jetsulleen?
Kiitos jo etukäteen.
Ajantasaiset vinkit tyhmälle kiitos :)
2
602
Vastaukset
- Juurtajaksain
1. Kun kävelet lennolta ja matkatavaroiden noudosta poispäin, törmäät väistämättä junalippuautomaatteihin. Schipholissa on hyvä opastus, seuraa vain ylhäällä olevaa kylttiä, jossa on junan kuva. Suurin ihmisvirta kulkee myös tähän suuntaan. Lippu on muistaakseni 4 e, se ostetaan automaatista. Nämä automaatiti ovat liukuportaiden yläpäässä, liukuportaat vievät sitten junalaiturille. Lippu pitäisi itse leimata (mitä en tajunnut, mutta eipä kukaan kysynyt lippua.) Kannattaa ostaa valmiiksi paluumatkan junalippu myös, ts. 2 kpl/hlö.
2. Rautatieasemaa vastapäätä on pieni puinen sievä valkoinen talo, sieltä saa paikallisliikenteen lippuja (saa niitä muualtakin). Näytät lipun joko kuskille tai lippulaitteelle ratikassa tms. Lippu käy bussiin, ratikkaan ja metroon. 3 pvää maksaa 16. (maalisk. 20120) Liikennelaitoksen nimi on GVB. Kysy reittiä Vondelparkiin infotalosta tai googlaa se hotellin katuosoitteeella google mapsilla, ota mukaan printti hakutuloksesta. Amsterdamilaiset ovat erittäin avuliaita, jokainen puhuu hyvää englantia. Ratikoissa kuulutetaan pysäkit ja ne näkyvät myös valotauluina, sama oli muistaakseni busseissa.
3. Kanavaristeilyjä lähtee käytännössä keskustasta kaikkialta, parhaiten varmaan kanavakehän ytimestä, ts. ydinkeskustasta. Seuraa vaikka Singel-kanavaa tai googlaa Canal Cruises Amsterdam tai kysy hotellista. Tai katso isoja mainoskylttejä ja veneitä, kylttejä ei voi olla näkemättä.
4. Aina kannattaa yrittää tinkiä. Hollantilaiset ovat kauppakansaa. - nyttiedän
Ihanaa, kiitos selkeistä ohjeista. Helpompi lähteä reisuun kun on vähän varmempi olo asioista!! Kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3103069Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka632370- 1262072
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3502051Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671409
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661357
- 701303
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl811268