Auttakaa

Tietokoneeni laitteiston laitehallinnassa kohdassa muut laitteet, jonka alla on Massatallennusvälinesovitin, Modeemilaite High Definition Audio -väylässä ja SM Bus Controller, on huutomerkki. Ja tietokoneeni jumiutuu vähän väliä. Miten voin korjata tämän ongelman? Jos ongelma on ajureissa, niin mistä voin ilmaiseksi päivittää ne?
7197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mee sinne yläreunan ominaisuudet kohtaan ja valitse ajurin asennus ja että hakee netistä ihan itte. Onko 7, sitten voi löytääkki. Voit kokeilla poistaa sen bus controllerin ja käynnistää kone ja se hakee sitä ajuria.

Äänestä
  • Koneessani on Windows xp. Kerrotko tarkemmin mistä voi valita ajurin asennuksen? Bus controllerin poistaminen ei ainakaan auttanut.

    Äänestä

Koneesi jumiutuu, missä yhteydessä ja mitä siis tapahtuu? Jumiutuminen voi johtua niin monesta asiasta.

Jos kuitenkin olet hajulla, päivitä emon ajuri, samalla pitäisi mennä busc. kuntoon.

Äänestä
  • Koneeni jumiutuu, kun kone kuormittuu, eli lähinnä sillon, kun välilehtiä on paljon auki ja katson videoita. Kun kone jumiutuu, se ei vastaa mitenkään, ei edes ctrl alt del -komentoon, vaan joudun sulkemaan koneen virrankatkaisijasta. Miten päivitän emon ajurin??

    Äänestä

  • pulas kirjoitti:

    Koneeni jumiutuu, kun kone kuormittuu, eli lähinnä sillon, kun välilehtiä on paljon auki ja katson videoita. Kun kone jumiutuu, se ei vastaa mitenkään, ei edes ctrl alt del -komentoon, vaan joudun sulkemaan koneen virrankatkaisijasta. Miten päivitän emon ajurin??

    Tietokone saattaa jumittua jos kuormitus ylittää kapasiteetin.
    Jospa kertoisit millainen tietokonekokoonpano on käytössä.

    Äänestä

Voiko Windows käyttöjärjestelmässä käydä niin että joku tiedosto näkyy kahdessa kansiossa ? Esimerkiksi tiedosto X kansiossa A ja sama tiedosto X on kansion B alikansiossa C.

Kyse ei ole vain saman nimisestä tiedostosta vaan samasta. Jos muutan A:ssä olevaa tiedostoa, myös B: n alikansiossa C oleva X on muuttunut.

Äänestä
  • tämä taisi tulla väärään paikkaan. Oli tarkoitus aloittaa uusi keskustelu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarvitsea apua kirjoitti:

Tietokoneeni laitteiston laitehallinnassa kohdassa muut laitteet, jonka alla on Massatallennusvälinesovitin, Modeemilaite High Definition Audio -väylässä ja SM Bus Controller, on huutomerkki. Ja tietokoneeni jumiutuu vähän väliä. Miten voin korjata tämän ongelman? Jos ongelma on ajureissa, niin mistä voin ilmaiseksi päivittää ne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu