Hankin uuden Nokia X3-puhelimen. Olen ihan tyytyväinen siihen päällisin puolin. Ärsyttävä asia on kalvo, joka on valmiiksi kosketusnäytön päällä. No, kalvohan tietysti suojaa näytön naarmuuntumiselta, joten ihan hyvähän se, että sellainen on. Mutta miksi siihen on täytynyt piirtää se puoli näyttöä peittävä kämmenen kuva? Pystyssä oleva etusormi tietysti osoittaa, että tätä näyttöä voit koskettaa. Mutta eiköhän se muutenkin tulisi selväksi.
Nyt pitäisi sitten erikseen ostaa joku näytönsuojakalvo, joita ei taida alle kympillä saada. Enpä ole vielä ostanut, edes periaatteesta.
Nyt pitäisi sitten erikseen ostaa joku näytönsuojakalvo, joita ei taida alle kympillä saada. Enpä ole vielä ostanut, edes periaatteesta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Alle 10 eurolla ei saa kovin kestävää kalvoa. Jos haluaa kestävän, niin tämä on hyvä vaihtoehto: http://www.zagg.com/invisibleshield/nokia-x3-cases-screen-protectors-covers-skins-shields.php
Eikö suomalaisia firmoja mistä sais kohtuu hyvän kalvon nokian puhelimille?
Esimerkiksi Gigantista saa kohtuu hyviä kalvoa noin 10.29 euron hintaan. http://www.gigantti.fi/catalog/puhelimet-ja-gps/matkapuhelintarvikkeet/fi_screenprotectors/mallikohtaiset-naytonsuojakalvot
Ymmärtääkö vapunen mitä tarkoittaa sana "noin"? :D
"Noin" tarkoittaa "suunnilleen".
Sitä tässä oikeastaan ajoin takaa, että tuo alkuperäinen muovi olisi jo itsessään ajanut asian ihan kohtuullisesti, kun pysyy kiinnikin hyvin. Mutta onko se käden kuva laitettu siihen ihan tahallaan, jotta "joutuisi" ostamaan sellaisen kalvon erikseen? Sitä vain mietin.
Kyllä noita taisi saada jostain esim. 11 eurolla, että ei se paha hinta sinänsä ole. Mutta ärsyttää vaan, jos sellainen pakotetaan ostamaan, kun alkuperäiselläkin pärjäisi, ilman sitä käden kuvaa.
Erittäin hyvä kysymys! Epäilisin että se kädenkuva on laitettu siihen malliksi/opasteeksi että miten kosketusnäyttöä käytetään. Tai että tämä näyttö on kosketusnäytöllinen. Itsekin olen törmännyt monta kertaa vastaaviin tapauksiin.
Ei se tehtaalla laitettu kalvo oikeasti kestä käyttöä. Se on melko pehmeää muovia, se naarmuuntuu helposti, eikä välttämättä ole niin hyvin läpinäkyvä. Omassa luurissa on ollut kuukausia tuossa Gigantin sivuilla oleva Celly merkkinen suojus, eikä se tunnu käytössä juuri kuluvan. Mielestäni ihan hyvä hinta-laatu, jos 2 kalvon paketilla pärjää liki vuoden. Lasinäyttöiseen E7:ään kalvo on kohtuu helppo asentaa, mutta muovipintaiseen Nokia 5800 ruutuun en ole koskaan saanut onnistumaan ensiyrittämällä.
Ja suosittelisin ostamaan kalvon sisäksi silikonikotelon. Se suojaa paremmin iskuilta jos kännykkä putoaa esimerkiksi lattialle.
Kannattaa ostaa myös iskunkestävä laatikko jos joku haluaa lyödä sitä lekalla, tai tulenkestävä rasia jos talo palaa, tai sitoa se kettingillä tiukasti johonkin kiinni jos joku haluaa sen varastaa, tai muovipussi jos sattuu tippumaan järveen/mereen/kylpyammeeseen/uima-altaaseen.
No joissakin, varsinkin metallikuorisissa puhelimissa joku suojus on kätevä. Esimerkiksi E7 ja N8 ovat varsinkin kylmissä ja kuivissa käsissä kuin saippuapaloja. Kyllä se ketuttaa, jos kympin suojuksella olisi voinut estää 500 euron luuria loiskahtamasta uima-altaaseen.