tai tehdä muutakaan joka vaatii salasanan antamista paitsi loggautua sisään. Yritin asiaa eilen selvittää käyttäjät ja ryhmistä mutta vaati superuserin salasanaa mitä en tietääkseni ole edes antanut tai määritellyt. Kun yritin asentaa ohjelmaa synaptista ja annoin salasanan sain viestin;
failed to run /usr/sbin/synaptic as user root.
The underlying authorization mechanism (sudo) does not allow you to run this program. Contact the system administrator.
Mitenkä tästä nyt pääsee normaalitilaan kun eihän tässä voi tehdä mitään kun ei salasana kelpaa enkä muita salasanoja tiedä kuin sen jonka olen antanut ja alusta asti käyttänyt ihan tavallisena userina?
failed to run /usr/sbin/synaptic as user root.
The underlying authorization mechanism (sudo) does not allow you to run this program. Contact the system administrator.
Mitenkä tästä nyt pääsee normaalitilaan kun eihän tässä voi tehdä mitään kun ei salasana kelpaa enkä muita salasanoja tiedä kuin sen jonka olen antanut ja alusta asti käyttänyt ihan tavallisena userina?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oletko antanut jossain vaiheessa root-käyttäjälle salasanan? Jos olet, niin kokeile avata synaptic päätteen kautta komennoilla:
su
synaptic
kokeilin tuota ja sain vastaukseksi "su: Authentication failure
"
Tämä on todella omituista.
sudo -s ja annan salasanan antaa vastaukseksi "...is not in the sudoers file. This incident will be reported."
Truecryptiä kun kokeilin, niin tuli tuollainen ilmoitus kun olin ns. TAVISkäyttäjänä.
Mutta kun menin alotusruudusta PÄÄkäyttäjänä sisään,niin onnistui Truecrypt-tiedoston teko.
Ihmettelin muina miehinä että miksi se ei antanut tehdä sitä .TC-tiedostoo vaikka annoin PÄÄkäyttäjän salasanan.
truecryptiä joten ei mulla ainakaan tuosta johdu. Nautiluksessa kyllä muutin asetuksia joidenkin kansioiden kohdalla kun jouduin aina yhtä peliä muokatessa gksu nautilus voidakseni kopioida ja muokata. Siitäkin huolimatta kotikansiossa on jostain syystä kansioita ihan tavallisessa näkymässä joissa on lukkokuva vaikka eivät ole systeemifaileja ja kun katsoo properties lukee root permissioneissa ja et ole omistaja joten et voi muuttaa näitä oikeuksia. You are not the owner, so you cannot change these permissions.
Haluaisin vain takaisin normaali käytäntöön mutta kun ei salasana kelpaa, voihan kirosana.
edes päivittää konetta kun salasana ei kelpaa ja antaa tällasen kuvan:
http://img402.imageshack.us/img402/9413/updatemanager.png
Miten tää on mahdollista? Onko nyt pakko asentaa uudestaan ubuntu kun eihän tällasella systeemillä voi toimia?
löytyi :
http://www.psychocats.net/ubuntu/fixsudo
Mulla auttoi toi case1.