chihuahuat

moi12345

Moi! Miksi jotkut chihut ovat ihan eri näköisiä? esim. tämä kuva olisi sellainen minkä haluaisi: http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://koululainen.fi/s/userfiles/gallery/132ef875d0754821a69d8ee2a65edae9.jpg&imgrefurl=http://koululainen.fi/kerhot/koti-ja-vapaa-aika/elaimet/chihuahua-fanit-oy/kuvagalleria/kuva44675&h=432&w=500&sz=98&tbnid=w64tHS1sRgiE1M:&tbnh=90&tbnw=104&prev=/search?q=chihuahua&tbm=isch&tbo=u&zoom=1&q=chihuahua&docid=PRVPsqyCePen0M&hl=fi&sa=X&ei=s0hTT5zeBcLO4QTqq9TsDQ&sqi=2&ved=0CGkQ9QEwBg&dur=1093 ja tämä on taas aivan eri näköinen, ja en oikein tälläistä haluaisi: http://www.google.fi/imgres?q=chihuahua&hl=fi&sa=X&qscrl=1&nord=1&rlz=1T4ACAW_fiFI443FI411&biw=1366&bih=558&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=vKHhi4Gr7fsweM:&imgrefurl=http://www.chihuahuathreads.com/chihuahua-blog/&docid=RYwwldsrJ0KIcM&imgurl=http://www.chihuahuathreads.com/wp-content/uploads/2012/01/iStock_000005854551XSmall.jpg&w=283&h=424&ei=5UhTT_zWB4ih4gSExrn0DQ&zoom=1&iact=rc&dur=95&sig=110822627365636861627&page=2&tbnh=165&tbnw=110&start=13&ndsp=18&ved=1t:429,r:15,s:13&tx=68&ty=80

Voinko siis mutenkään vaikuttaa siihen että saisin tuollaisen, minkä ekana mainitsin?

7

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaja123456789

      vastatkaa!!! :)

    • 18+2

      Ja mitähän väliä koiran ulkonäöllä on jos koira itsessään on maailman ihanin ja helpoin ja niin edelleen. Kahta samanlaista koiraa ei olekkaan! Sama jos kysyisi että miksi ihmiset ovat erinäköisiä...

      • aloittaja987

        No onhan jollekkin väliä onko koira berhandilainen vai vinttikoira... Kaikki ei tykkää saman näköisistä koirista, vaikka ulkonäöllä ei merkitystä olekaan oikeastaan.


      • Minä vain :)
        aloittaja987 kirjoitti:

        No onhan jollekkin väliä onko koira berhandilainen vai vinttikoira... Kaikki ei tykkää saman näköisistä koirista, vaikka ulkonäöllä ei merkitystä olekaan oikeastaan.

        Tässä paras neuvo mitä voit saada: Metsästä useampi kuva mieleisestäsi chihuahua tyypistä ja juttele chihuahua kasvattajan kanssa toiveestasi kuvien kanssa.
        Tietenkin kenneleiden kotisivuilla on usein kuvia kyseisen kasvattajan koirista, ja vanhempien ulkonäkö tietenkin sanelee pentujen ulkonäön. Itse pidän Redenstamm chihuahua kasvattajasta, löytyy netistä :)
        p.s. Ekan kuvan koira näyttää hieman iäkkäältä, mikä korostaa vähän kompaktimpaa ulkonäköä.


      • aloittaja987
        Minä vain :) kirjoitti:

        Tässä paras neuvo mitä voit saada: Metsästä useampi kuva mieleisestäsi chihuahua tyypistä ja juttele chihuahua kasvattajan kanssa toiveestasi kuvien kanssa.
        Tietenkin kenneleiden kotisivuilla on usein kuvia kyseisen kasvattajan koirista, ja vanhempien ulkonäkö tietenkin sanelee pentujen ulkonäön. Itse pidän Redenstamm chihuahua kasvattajasta, löytyy netistä :)
        p.s. Ekan kuvan koira näyttää hieman iäkkäältä, mikä korostaa vähän kompaktimpaa ulkonäköä.

        Kiitos asiallisesta vastauksesta! :) Juuri esim. tuon ekan vastaajan takia en aina tiedä viittiikö tänne kirjoittaa mitään...


    • Venla 1

      eeqregtewg

    • --------------------

      Chihut ovat jokainen oma persoonallinen itsensä, ja jokainen oman ulkonäkönsä kuten me ihmisetkin. Pennun päästä ja kuonosta näkee jo paljon että minkä näköinen mahdollisesti tulee aikuisena, kahdesta kauniista vanhemmasta saattaa tulla vähemmän kaunis jälkeläinen, eli ei ole aina kiinni vanhempien ulkonäöstä vaan saattaa peritytyä vaikka isoisältä taikka toiselta puolelta vaikka isoisoäidiltä.

      En hirveästi kehoittaisi ottamaan mitään kuvaa mukaan, kun menee pentua katsomaan, ei yksikään kasvattaja voi taata, minkä näköinen pennusta justiinsa aikuisena tulee.

      Ja mitä noihin kuviin tulee, niin toisella chihulla on suuremmat silmät ja pyöreämpi pää, se joka miellytti sinua, on vankkarakenteisempi ja tämä toinen paljon sirompi. Asennot molemmilla niin erit, että tämä joka sinua ei miellyttänyt, jos sen laittaisi samaan asentoon mitä tämä toinen niin kyllä siitäkin saisi söpömmän kuvan. Kyllä omat chihunikin on joissain kuvissa ihan urpon näköisiä ja toisissa taas niin kauniita.

      Ja minkä näköiseksi pentu sitten kasvaakaan, niin omat ovat aina niitä suloisempia maailmassa, kun luonne on kuitenkin se tärkein ominaisuus. Omppu-pää ja isot silmät, etsi sellaista pentua ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe