hienoa. Hankin uudet lasit - 0.5. Ajattelin heti siirtyä vakikäyttäjäksi. Onko muita jotka käyttävät vakituisesti näin mietoja?
lasit pääs
jamptv
5136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On toki. :)
Minulla -0,75 ja 0,50. Käytän vakituisesti, koska säästyn päänsäryiltä ja muutenkin tykkään käyttää laseja.
Jos pärjäät ilman silmälaseja, niin älä ihmeessä käytä jatkuvasti. Nimittäin jatkuvalla käytöllä pääset silmälasien käyttökierteeseen, josta et enää pääse jatkossa eroon, vaikka tahtoisitkin. Silmät tottuvat laseihin, ja ei mene kauaakaan, kun tarvitset vahvemmat lasit.
Ilmeisesti haluat käyttää silmälaseja ulkonäköäsi kohottaen. Käytä silloin, kun tarvitset lasit näkösi kaunistamiseksi, mutta vältä muulloin niiden pitämistä. Näin suosittelen.
Lasien tarve johtuu siitä, että silmä ei taita valoa oikeaan kohtaan verkkokalvolla. Tämä johtuu siitä, että silmä on joko liian pitkä tai lyhyt suhteutettuna silmän etuosan taittovoimaan. Lasit ovat vain ulkoinen tekijä, ne eivät voi heikentää näköä.
Voihan sen ajatella sillä tavalla, että jos käyttää liian lyhyitä tai pitkiä housuja, ei jalat kuitenkaan lyhene tai pitene housujen mukaiseksi.
Suurin osa ihmisistä vain kokee, että näkö heikkenee, jos käyttää laseja. Tosiasia on se, että näkö ei muutu sen enempää kuin se muuttuisi ilmankaan laseja. Sitä vain kun tietää paremmasta ja tarkemmasta näöstä ei osaa enää olla tyytyväinen siihen suttuisempaan näkemiseen.
Mun pitää käyttää silmälääkärin määräyksestä vakituisesti eli koko ajan -1,25 rillejäni :) . On noi voimakkuudet aika alhaset verrattuna moniin muihin vaikikäyttäjiin. Mulla on piilokarsastusta, niin sen takii toi "pakko" käyttää laseja, kun se kai vahvistaa jotain silmälihaksia tai jotain ja tossa vahvuuksissa on 0,25 ylimääräistä miinusta, myös piilokarsastuksen takia.. Silmälääkäri selitti sen mulle jotenkin, mutta ku se puhui huonosti suomee, nii en tajunnu muutaku että mun pitää käyttää laseja "ahkerammin" :D