Wien

mystikkko

Miksi sanotaan, että Wienin kongressi edusti taantumuksen voittoa? Tarkoitetaanko tällä sitä, että haluttiin palata "vanhaan" aikaa ennen Napoleonia?

3

184

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • w83

      Tämä kuuluisi ennemminkin yhteiskunta/historia keskusteluun kun ei ole arkeologiaa eikä muinaista.

      Itse en osaa tuohon vastata, minulla kun on vähän näkemys että mitä vanhempaa sitä kiinnostavampaa, ja tuohon aikakauteen en ole suuremmin ehtinyt tutustua.

    • Arrakis

      En tiedä uskallanko vastata kovin puutteelisella tiedolla, mutta kun muistelen koulun historianopetusta, niin eikös stoori mene vähän näin:

      1700-luvulla Euroopassa elettiin vielä pitkälti feodaali- ja sääty-yhteiskunnissa. Valta oli kuninkaalla joka sitten oli antanut läänityksinä maita aatelisille, jotka samalla toimivat oman alueensa veronkantajina. Verot piti tilittää kuninkaalle, mutta iso osa päätyi tietenkin heidän omaan kassaansa. Sitten 1700-luvun lopulla Ranskassa ja myös joissakin muissa maissa alkoi kansa vaatia demokratiaa. Ranskassa päädyttiin jopa vallankumoukseen (siihen suureen), joka kuitenkin epäonnistui kun syntyneessä kaaoksessa Keisari Napoleon otti vallan itselleen. Samalla Napoleon ei tyytynyt pelkästään Ranskan alueeseen, vaan yritti sodillaan valoittaa lähes koko muunkin Euroopan. Sitten sota päättyi lopulta Napoleonin karkoitukseen Sain Helenalle. Tämä Wienin kongressi oli tavallaan jonkinlainen sodan loppunäytös, jossa Euroopan hallitsijat vakiinnuttivat valtansa ja saivat aikaan jonkinlaisen järjestyksen (siis vanha valta ja taantumus tuli voimaan).

      Varmaan joku, joka oikeasti tietää asiasta, osaa vastata tähän vielä paremmin.

    • Aapo Jukola

      Paluulla vanhaan ja siis taantumuksellisuudella tarkoitettiin paluuta, silloin Wienin kongressissa vallassa olevaa ajattelua paluusta vakauden aikaan, aikaan ennen Ranskan vallankumouksesta alkanutta Euroopan sekasortoa.

      Ranskan vallankumouksen siirtyminen Napoleonin keisarivallaksi ei ollut siihen aikaan suurimman osan ihmisistä mielestä vallankumouksen epäonnistumista, vaan nimenomaan sen ihanteiden ja aatteiden eteenpäinmenoa. Napoleonin valta ymmärrettiiin edistyksellisten mielissä vallankumouksen järjellistymisenä pahimpien ylilyöntien jälkeen. Myös Euroopan vanhat kuningashuoneet ja vallanpitäjät pitivät Napoleonia kumouksellisena vallankumouksen aatteiden levittäjänä. Napoleonin hallinto perustui lainsäädäntöön ei mielivaltaan. Hän levitti sodillaan vallankumouksen ajatuksia kansalaisuudesta alamaisuuden vastakohtana ja laillista oikeusjärjestelmää yli koko Euroopan. Aikalaisetn ja hänen kannattajiensa mielestä Napoleonin päämäärä ei ollut Euroopan valloitus vaan oikeudenmukaisuuden ja modernien ihmisoikeusaatteiden levittäminen Eurooppaan vanhojen hallitsijoiden kaatamisella.

      Feodaaliyhteiskunta ei Eurooppa ollut enää vallankumouksen alkaessa Venäjää lukuunottamatta. Feodaaliyhteiskunta oli läntisessä Euroopassa hajonnut jo renessanssista alkaen. Euroopassa oli itse asiassa silloin hyvin erilaisia valtajärjestelmiä. Kuninkaan tai hallitsijan valta suhteessa erilaisiin parlamentteihin vaihtui hyvin vahvasta parlamentin hallinnasta aina lähes täysin kuninkaan yksinvaltaan. Myös parlamenteissa oli hyvin erilaisia ryhmiä edustettuina eri maissa. Pohjoismaissa oli talonpoikaistolla merkittävä asema, kun taas Ranskassa ja Venäjästä puhumattakaan nämä kokoukset olivat lähes täysin aateliston vallassa.

      Napoleonin sotien yhtenä seurauksena oli myös käsitys siitä, ettei suuret ylikansalliset valtiot olekaan tavoiteltava päämäärä. Tämä ajatus suuresta valtiosta, jota kuningas tai keisari hallitsee ja johon kuuluu lukemattomia kansoja oli jäänne ihanteena pidetystä Rooman valtakunnasta. Kansallisuusaatten siemenet oli kylvetty. Suuret monikansalliset valtiot kuten Itävalta ja Venäjä ajoivat Wienissä paluuta suuriin keisarikuntiin, joissa on yksi vahva hallitsija. Tämä oli vastustajien mielessä paluuta vanhaan, vaikka kansoille tulisi heidän mielessään antaa mahdollisuus itsemääräämisoikeuteen. Tämä suuri aate kansojen oikeudesta itsemääräämiseen pääsi kuitenkin valtaan vasta lähes sata vuotta myöhemmin, ensimmäisen maailmansodan lopputuloksessa, jolloin Itävallan ja Venäjän keisarikunnat hajosivat hyvin moniksi valtioiksi. Tuon kansallisuusaatteen huippuhetken jälkeen suunta on hiljaa jälleen kääntynyt niin, että ihanteena on jälleen ollut suuri yhtenäinen valtio. Näin suuresti sen takia. että kansalllisuusaatteen läpitunkema Eurooppa ajautui niin pahoihin sotiin 1900-luvulla.

      Wienissä sovittiin myös, uuden vallankumouksen estämiseksi, että kunigashuoneet auttavat toinen toisiaan kumouksia vastaan, jotta Ransakan katastrofia ei enää pääsisi tapahtumaan. Tätä keskinäistä apua kapinoiden kukistamiseksi käytettiinkin 1800-luvun alkupuoliskolla.

      Wienissä oli pyrkimys vanhojen valtarakenteiden ja valtiorakenteiden pitämisessä pystyssä tulevaisuuteenkin uusien vallankumouksellisten aatteiden vaikuttaessa. Tässä mielessä kyse oli siis taantumuksesta. Wieni kongressi onnistui pyrkimyksissään erittäin hyvin. Euroopan valtarakenteet, jotka olivat kaatumassa ennen Wieniä pysyivät pystyssä vielä lähes sata vuotta aina ensimmäiseen maailmansotaan saakka, jolloin ne sitten rytisten kaatuivatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1622
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      849
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      35
      730
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      689
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe