Wien

mystikkko

Miksi sanotaan, että Wienin kongressi edusti taantumuksen voittoa? Tarkoitetaanko tällä sitä, että haluttiin palata "vanhaan" aikaa ennen Napoleonia?

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • w83

      Tämä kuuluisi ennemminkin yhteiskunta/historia keskusteluun kun ei ole arkeologiaa eikä muinaista.

      Itse en osaa tuohon vastata, minulla kun on vähän näkemys että mitä vanhempaa sitä kiinnostavampaa, ja tuohon aikakauteen en ole suuremmin ehtinyt tutustua.

    • Arrakis

      En tiedä uskallanko vastata kovin puutteelisella tiedolla, mutta kun muistelen koulun historianopetusta, niin eikös stoori mene vähän näin:

      1700-luvulla Euroopassa elettiin vielä pitkälti feodaali- ja sääty-yhteiskunnissa. Valta oli kuninkaalla joka sitten oli antanut läänityksinä maita aatelisille, jotka samalla toimivat oman alueensa veronkantajina. Verot piti tilittää kuninkaalle, mutta iso osa päätyi tietenkin heidän omaan kassaansa. Sitten 1700-luvun lopulla Ranskassa ja myös joissakin muissa maissa alkoi kansa vaatia demokratiaa. Ranskassa päädyttiin jopa vallankumoukseen (siihen suureen), joka kuitenkin epäonnistui kun syntyneessä kaaoksessa Keisari Napoleon otti vallan itselleen. Samalla Napoleon ei tyytynyt pelkästään Ranskan alueeseen, vaan yritti sodillaan valoittaa lähes koko muunkin Euroopan. Sitten sota päättyi lopulta Napoleonin karkoitukseen Sain Helenalle. Tämä Wienin kongressi oli tavallaan jonkinlainen sodan loppunäytös, jossa Euroopan hallitsijat vakiinnuttivat valtansa ja saivat aikaan jonkinlaisen järjestyksen (siis vanha valta ja taantumus tuli voimaan).

      Varmaan joku, joka oikeasti tietää asiasta, osaa vastata tähän vielä paremmin.

    • Aapo Jukola

      Paluulla vanhaan ja siis taantumuksellisuudella tarkoitettiin paluuta, silloin Wienin kongressissa vallassa olevaa ajattelua paluusta vakauden aikaan, aikaan ennen Ranskan vallankumouksesta alkanutta Euroopan sekasortoa.

      Ranskan vallankumouksen siirtyminen Napoleonin keisarivallaksi ei ollut siihen aikaan suurimman osan ihmisistä mielestä vallankumouksen epäonnistumista, vaan nimenomaan sen ihanteiden ja aatteiden eteenpäinmenoa. Napoleonin valta ymmärrettiiin edistyksellisten mielissä vallankumouksen järjellistymisenä pahimpien ylilyöntien jälkeen. Myös Euroopan vanhat kuningashuoneet ja vallanpitäjät pitivät Napoleonia kumouksellisena vallankumouksen aatteiden levittäjänä. Napoleonin hallinto perustui lainsäädäntöön ei mielivaltaan. Hän levitti sodillaan vallankumouksen ajatuksia kansalaisuudesta alamaisuuden vastakohtana ja laillista oikeusjärjestelmää yli koko Euroopan. Aikalaisetn ja hänen kannattajiensa mielestä Napoleonin päämäärä ei ollut Euroopan valloitus vaan oikeudenmukaisuuden ja modernien ihmisoikeusaatteiden levittäminen Eurooppaan vanhojen hallitsijoiden kaatamisella.

      Feodaaliyhteiskunta ei Eurooppa ollut enää vallankumouksen alkaessa Venäjää lukuunottamatta. Feodaaliyhteiskunta oli läntisessä Euroopassa hajonnut jo renessanssista alkaen. Euroopassa oli itse asiassa silloin hyvin erilaisia valtajärjestelmiä. Kuninkaan tai hallitsijan valta suhteessa erilaisiin parlamentteihin vaihtui hyvin vahvasta parlamentin hallinnasta aina lähes täysin kuninkaan yksinvaltaan. Myös parlamenteissa oli hyvin erilaisia ryhmiä edustettuina eri maissa. Pohjoismaissa oli talonpoikaistolla merkittävä asema, kun taas Ranskassa ja Venäjästä puhumattakaan nämä kokoukset olivat lähes täysin aateliston vallassa.

      Napoleonin sotien yhtenä seurauksena oli myös käsitys siitä, ettei suuret ylikansalliset valtiot olekaan tavoiteltava päämäärä. Tämä ajatus suuresta valtiosta, jota kuningas tai keisari hallitsee ja johon kuuluu lukemattomia kansoja oli jäänne ihanteena pidetystä Rooman valtakunnasta. Kansallisuusaatten siemenet oli kylvetty. Suuret monikansalliset valtiot kuten Itävalta ja Venäjä ajoivat Wienissä paluuta suuriin keisarikuntiin, joissa on yksi vahva hallitsija. Tämä oli vastustajien mielessä paluuta vanhaan, vaikka kansoille tulisi heidän mielessään antaa mahdollisuus itsemääräämisoikeuteen. Tämä suuri aate kansojen oikeudesta itsemääräämiseen pääsi kuitenkin valtaan vasta lähes sata vuotta myöhemmin, ensimmäisen maailmansodan lopputuloksessa, jolloin Itävallan ja Venäjän keisarikunnat hajosivat hyvin moniksi valtioiksi. Tuon kansallisuusaatteen huippuhetken jälkeen suunta on hiljaa jälleen kääntynyt niin, että ihanteena on jälleen ollut suuri yhtenäinen valtio. Näin suuresti sen takia. että kansalllisuusaatteen läpitunkema Eurooppa ajautui niin pahoihin sotiin 1900-luvulla.

      Wienissä sovittiin myös, uuden vallankumouksen estämiseksi, että kunigashuoneet auttavat toinen toisiaan kumouksia vastaan, jotta Ransakan katastrofia ei enää pääsisi tapahtumaan. Tätä keskinäistä apua kapinoiden kukistamiseksi käytettiinkin 1800-luvun alkupuoliskolla.

      Wienissä oli pyrkimys vanhojen valtarakenteiden ja valtiorakenteiden pitämisessä pystyssä tulevaisuuteenkin uusien vallankumouksellisten aatteiden vaikuttaessa. Tässä mielessä kyse oli siis taantumuksesta. Wieni kongressi onnistui pyrkimyksissään erittäin hyvin. Euroopan valtarakenteet, jotka olivat kaatumassa ennen Wieniä pysyivät pystyssä vielä lähes sata vuotta aina ensimmäiseen maailmansotaan saakka, jolloin ne sitten rytisten kaatuivatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      283
      7868
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      171
      4158
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      158
      2409
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      27
      2083
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      70
      2012
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1590
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      48
      1547
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      7
      1456
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1264
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      159
      1179
    Aihe