HAASTATTELU!

semmoosta

Onko kenellekkään siis käynyt niin että ei olis haastattelun perusteella valittukkaan? Itse olen menossa exploriuksen haastatteluun ja mietin että kannattaako varautua siihen että ei pääsekkään vai pääseekö yleensä helposti?? Enkun numeroni ovat laskeneet aika alas nyt lukiossa, mutta mielestäni silti puhun ihan hyvin kieltä. Olis muutenkin kiva kuulla kaikkien kokemuksia haastatteluista!?

4

3167

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -anon-

      Hmm itse olin YFU:n haastattelussa, mutta eiköhän minusta kuitenkin jotain hyötyä ole :D
      Eli sinut VOIDAAN hylätä haastattelun perusteella, en ole vielä kuitenkaan ikinä kuullut näin käyneen. Jos olet esim törkeä tai ylimielinen(semi teinipissisprinsessa) haastattelijaa tai muita haastateltavia kohtaan tms, tai olet aivan lukossa haastattelu tilaisuudessa, sinut voidaan hylätä.
      Sitten jos olet vaikka Japaniin hakemassa tai muuhun maahan johon on hyvin rajoitetusti paikkoja niin kilpailu viimeisistä paikoistahan on kovaa, joten järjestö kylmästi valitsee heidän mielestään soveltuvimman (yleensä kuitenkin koulumenestyksen perusteella).
      Haastattelussa on ehdotonta olla oma itsensä, mutta sitä ei kannata turhaan jännittää. Haastattelijat ovat yleensä harvinaislaatuisen mukavia ja ymmärtävät kyllä pienen jännityksenkin.
      Kannattaa myös miettiä läpi hieman asioita, mitä sinulta todennäköisesti kysytään , kuten miksi haluat vaihtoon, mikä tulee luultavimmin olemaan sinulle haastavinta vaihdon aikana, miksi juuri siihen maahan, miten yleensä käsittelet negatiivisia tunteita yms.
      Yleensä näihin perus USA, Ranska, Saksa, UK, N-Z yms pääsee lähes kaikki halukkaat, joten ei kannata ottaa mtn turhaa stressiä siitä haastiksesta :DD

    • Ole tarkkana!

      Haastattelu on pelkkä muodollisuus ainakin STS:llä ja EF:llä.
      Yrittävät jäljitellä jotakin Rotary-järjestöä siltä osin. Muuta yhteistä tasokkaampiin järjestöihin ei STS:llä eikä EF:llä sitten olekaan. Tietty psykologinen merkitys varmasti on hakijalle, kun haastattelun jälkeen saa tiedon, että:
      "Onneksi olkoon, sinut on valittu vaihto-oppilasohjelmaan." Totuus on kuitenkin se, että rahan ahneuksissaan ainakin STS hyväksyy kaikki, joille vaan jonkin paikan pystyvät osoittamaan - tai edes lupaamaan.

    • turha--

      En tiedä ketään, kuka ei vaihtariksi olis päässyt. Suurimmat syyt olla hyväksymättä näillä valtavirtajärjestöillä on jos oppilaalla on mielenterveysongelmia tai muuta vaikeita terveysongelmia. Haastattelut on monilla järjestöillä pelkkää muodollisuutta, pääset kysyy kysymyksiä jos sua jokin mietityttää. Omalla järjestölläni UP-Educationilla tilanne tuntu olevan hiukan eri. Niillä on oppilaita vuosittain noin 50, joka on paljon vähemmän kuin useimmilla järjestöillä, eli niillä on vähän karsintaakin. Mut en huolehtis siitä. Sun enkku on luultavasti ihan hyvä, ja jos vaa oot oma ittes sun pitäis selvitä hyvin. :) Oo vaa avoin ja ilonen, sillä pärjää pitkälle.

      http://thebeautyoflife-utah.blogspot.com/

    • :))

      Tietääkseni lähes kaikki 99,9% pääsee! Jos ei sitten ole mielenterveysongelmia tai muuten ole todella unstable. Olin itse kahdessa haastattelussa ja nykyään pidän itse haastatteluita AFS:llä.

      Asse/ Australia:
      Olin noin 16 v ja about 22-24 v tyttö piti haastattelun. Soitti viikkoa ennen ja sovittiin ajankohta. Oli oikein mukava ja aluksi rupateltiin kaikkea. Sen jälkeen jouduin vastaamaan pariin kysymykseen englanniksi "do you have a boyfriend", "do you like to travel" & "do you smoke" vastaukset oli niin simppelit että "yes yes no" :D ei sen vaikeampaa. Sitten oli vielä englannin pieni koe n. 20min joka on hyvin basic, vaikka itse olin todella todella huono englannissa. Koko haastattelu kesti noin 1h. Hyvä fiilis jäi.

      AFS/USA:
      En muista kovin paljon tästä haastattelusta. N. 25v ja 50v naiset pitivät haastattelun. Olin kokonaan suomeksi ja kyseltiin, että miksi haluan lähteä, mitä odotan vuodelta jne. Kesti muistaakseni 30min ja ihan hauskaa oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      947
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      741
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      61
      726
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      670
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      47
      644
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      613
    7. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      593
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      586
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      470
    Aihe