Verinen vuoto ja kivut

Mistähän mahtaa johtua? Kerrotaan nyt vaikka se et mulla on ollut kohdunkaulansyövän esiaste mikä on hoidettu ja just kuukausi sitten kävin kontrollissa ja terveeksi todettiin siltä osin eli papakoe otettiin, ultrattiin sisäkautta ja kolposkopia tehtiin ja otettiin muutamat koepalat ja nää kaikki ok. Niin ja olen kesän jälkeen laihtunut 5 kiloa ja alipainoinen olen. Syön e-pillereitä(Diane Nova) kolme liuskaa peräkkäin. Kolmekymppinen olen. Ja nyt jossain vaiheessa syksyn/talven aikana alkoi vuodot ja alaselkää välillä särkee ja alavatsa kramppaa tai vissiin vähän kuin supistuksia. Muistaisin et näitä kipuja oli silloin ennen kun esiaste todettiin mut ei tainnut vuotoja silloin olla. Nyt viimeeksi kun oli pillereissä tauko eli "menkat" niin sen jälkeen oli sen yhden liuskan ajan ettei ollut vuotoa mut sitten alkoi ja nyt jo kolmatta viikkoa vuotanut. Välillä suht normaalia valkovuotoa missä ihan selkeitä veriviiruja, välillä ruskeaa ja nyt ollut taas lähes mustaa. Mistä toi voi johtua? Kun ei noi pillerit oo ennenkään moista aiheuttanut ja oon syönyt pillereitä 15 vuotta. Vai voiko kroppa jotenkin "kyllästyä" pillereihin. Kun jännästi toi vuoto viimeeksi alkoi just kun ois pitäny menkkojen alkaa siis jos pillereitä söisin normaalisti. Mulle määrättiin syksyllä myös estrogeenilaastarit mitä käytin muutaman kuukauden, ensin ajattelin et vuoto johtui niistä mut ei. Gynekologin vastaanotolla terveydenhoitaja ei osannut sanoa juuri mitään. Ja mitäs sitä nyt sitte tutkis kun noi papat sun muut on otettu. Rasittavaa tää vuotaminen. Ei noita kipuja onneksi ihan koko ajan ole.
9187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kuukautiset

Äänestä

Jaa että mulla on kuukautiset koko ajan, joopa joo. Kun ei niiden pitäis tulla kun pillereiden tauolla eikä ne silloinkaan ole oikeat kuukautiset.

Äänestä

Ettei sullakin olisi vuotava myooma kohdussa ? Gynelle vaan ja lisätutkimuksia, ettei tarvitse pelätä.

Äänestä
  • Niin no käynyt kyllä mielessä mut pitäishän ne ultrassa näkyä vissiin.

    Äänestä

aiheuttaisiko e-pillerit hormonaalista vuotoa? lienet käyt kuitenkin kontrolleissa tietyin syklein.

Äänestä
  • Niin no voi johtua pillereistä mut jännä ettei oo ennen aiheuttanut muuten kun satunnaisesti jotain pientä välivuotoa. Kontrolleissa oon joo käynyt säännöllisesti ja kontrollin välissäkin käynyt gynellä ja silloinkin ultrattiin.

    Äänestä

hormanaaliset ehkäisytuotteet voivat alkaa kehossa ajan saatoissa käyttäytyä eritavoin.hyvä kun käyt tarkastuksissa ja soitapa vaikka naistentautien polille päivisin ja kysy asiasta jos huolettaa

Äänestä

Mä vähän oisin sitä mieltä,että on juttuja joihin täältä ei löydy lääketieteellistä selvyyttä...Keskustelu on keskustelua,diagnoosit asia erikseen.Tässäkin oot kertonut asiat jotka sun pitäis lääkärille kertoa :/

Äänestä
  • No kun ne on kerrottu lääkärillekin. Mulla ois alunperin ollut kontrolli helmikuussa mut soitin sinne naistenpolille jo tammikuussa ja sain ajan aikaistettua sen takia kun kerroin oireista. Mut mitään hälyttävää ei ollut. Eikö niiden myoomienkin pitäis ultralla näkyä. Aikasempi ultraus tehtiin syksyllä samalla kun pillerireseptiä kävin uusimassa ja silloinkin sanottiin et ei mitään ihmeellistä näy missään. Rupee kyllä rasittamaan tää vuotaminen, ei tässä nyt paljo mitää petipuuhiakaan voi ajatella. Tai siis kun ei edes tiedä mistä toi johtuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelottavaako kirjoitti:

Mistähän mahtaa johtua? Kerrotaan nyt vaikka se et mulla on ollut kohdunkaulansyövän esiaste mikä on hoidettu ja just kuukausi sitten kävin kontrollissa ja terveeksi todettiin siltä osin eli papakoe otettiin, ultrattiin sisäkautta ja kolposkopia tehtiin ja otettiin muutamat koepalat ja nää kaikki ok. Niin ja olen kesän jälkeen laihtunut 5 kiloa ja alipainoinen olen. Syön e-pillereitä(Diane Nova) kolme liuskaa peräkkäin. Kolmekymppinen olen. Ja nyt jossain vaiheessa syksyn/talven aikana alkoi vuodot ja alaselkää välillä särkee ja alavatsa kramppaa tai vissiin vähän kuin supistuksia. Muistaisin et näitä kipuja oli silloin ennen kun esiaste todettiin mut ei tainnut vuotoja silloin olla. Nyt viimeeksi kun oli pillereissä tauko eli "menkat" niin sen jälkeen oli sen yhden liuskan ajan ettei ollut vuotoa mut sitten alkoi ja nyt jo kolmatta viikkoa vuotanut. Välillä suht normaalia valkovuotoa missä ihan selkeitä veriviiruja, välillä ruskeaa ja nyt ollut taas lähes mustaa. Mistä toi voi johtua? Kun ei noi pillerit oo ennenkään moista aiheuttanut ja oon syönyt pillereitä 15 vuotta. Vai voiko kroppa jotenkin "kyllästyä" pillereihin. Kun jännästi toi vuoto viimeeksi alkoi just kun ois pitäny menkkojen alkaa siis jos pillereitä söisin normaalisti. Mulle määrättiin syksyllä myös estrogeenilaastarit mitä käytin muutaman kuukauden, ensin ajattelin et vuoto johtui niistä mut ei. Gynekologin vastaanotolla terveydenhoitaja ei osannut sanoa juuri mitään. Ja mitäs sitä nyt sitte tutkis kun noi papat sun muut on otettu. Rasittavaa tää vuotaminen. Ei noita kipuja onneksi ihan koko ajan ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu