Rinneturvallisuus

siika1234

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/moottorikelkka-karkasi-kasista-tahkolla---osui-poikaan-/art-1288452936301.html

Tuli mieleen pari asiaa rinneturvallisuudesta/säännöistä/vastuusta.
Korostan että tahkon tapahtumiin ei siis liittynyt alkoholin käyttöä.

Onko totta että rinnetyöntekijät eivät saa puuttua esim. humalaisiin laskijoihin?

Jos hypoteettisesti ajatellaan että vaikkapa Rukalla humalainen on laskenut toisen laskijan päälle niin olisiko hiihtokeskus tästä vastuussa?

Tai jos tapahtuisi niinkuin tuossa linkissä kuvataan ja tuo poika olisi kuollut niin kuka olisi vastuussa siitä?

Mitä mieltä olette tuosta kelkoilla tavallaan tarpeettomasti ajelusta rinteissä aukiolon aikaan?

Tajuan kyllä että ensiapuhommissa ja vastaavissa rinteissä on pakko ajella kelkalla mutta eikö noihin siirtymisiin voisi tehdä vaikka reitit niin että ei tarvitsisi liikkua rinteissä?

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitettavaa tosin

      Rinnetyöntekijöillä eli hissihenkilökunnalla, ski patrolilla ja hiihtokoululla on oikeus puuttua rinnealueen häiriökäyttäytymiseen! Liian humalassa oleva laskija poistetaan rinteestä. Kyllä laskija on itse vastuussa omista tekemisistään, koska päälle laskenut voi olla juonut itsensä humalaan esim. oman reppunsa eineksillään jossain laavulla tai metsän laidalla ja tätä henkilökunta ei pysty millään seuraamaan.

      Tahkon tapauksessa oli noudatettu oikeita liikkumisreittejä. Hissihenkilökunta noudattaa erityistä varovaisuutta rinnealueella liikkuessaan mutta aina ei vaan voi millään nähdä jokaista rinteen kohdan kuntoa kuten esim. irtolumen alla olevaa jäistä kohtaa tai esim. flättivalon aiheuttamaa rinteenmuotojen häviämistä. Ja mitä olen tässä vuosien mittaan seuraillut vierestä niin ihmiset ovat liiankin piittaamattomia rinteessä liikkuviin koneisiin ja laskevat aivan liian lähelle, eivätkä seuraa ympärilleen, mitä siellä tapahtuu. Rinnesääntöjä rikotaan todella usein ja kaahaamisella vaarannetaan toisten turvallisuus turhanpäiten. Ilmeisesti suurimmalla osalla on pahoja niskavaivoja, koska pään kääntäminen tuottaa erittäin suuria vaikeuksia.

      Henkilökunta joutuu liikkumaan rinnealueella eri näköisin konein. Talven aikaan tykistyshommissa, hissien vuorojen vaihdossa ja iltapäivällä tamppareiden lähtiessä kunnostamaan jo siltä päivältä suljettuja rinteitä. Vuorojen vaihto on tärkeää työntekijän sekä virkeyden tason säilyttämiseksi että myös ruokailun / wc:ssä käynnin takia, koska kovin monessa hissikopissa ei löydy vessoja. Olisi aikamoista kärvistelyä istua samalla penkillä 4 tai 8 tuntia ilman kunnon syömistä ja muita taukoja.

      Reittien osalta ei ole järkeä lähteä ohjaamaan kelkkaliikennettä kapeille huoltoreiteille, koska laskijat käyttävät näitäkin varoituksista piittaamatta laskemiseen, joten tällöin tulisi entistä enemmän vaaratilanteita, kun väistämistila ja näkyvyys olisi pienempi kuin rinteessä liikkuessa.

      Tapahtunut asia on valitettavaa ja toivottavasti molemmat osapuolet selviävät tapahtuneesta ilman suurempia vammoja. Tällaiset tapahtumat ovat erittäin harvinaisia, että kelkka karkaa käsistä. Olosuhteet ja kelkan tekniset ominaisuudet ovat tällöin todennäköisin syy.

      Viime vuosina rinnekulttuuri on muuttunut huonompaan suuntaan. Laskijat ovat entistä piittaamattomampia, rinteissä kaahailla ilman aivojen käyttöä ja turhaan vaarannetaan muiden laskijoiden turvallisuus. Toivottavasti tähän alkaisi tulla muutosta nopeasti ennen kuin tosissaan tulee ruumiita.

      Älkää jättäkö aivojanne narikkaan, vanhemmat miettikää, miten itse toimitte rinteessä ja mitä opetatte käyttäytymisellänne lapsillenne. Ymmärtäkää oma taitotasonne ja tarvittaessa hankkikaa opetusta. Huomaavaisuutta rinteessä toimimiseen niin säästytään aivan turhilta ja järjenvastaisilta vaaratilanteilta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4592
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1837
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1540
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1016
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      981
    6. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      103
      930
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      913
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      842
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      807
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      798
    Aihe