Olisiko tietoa miten pääsee eminönustä fatihin markkinoille keskiviikkona?
Fatih pazar
6
176
Vastaukset
- Günesli
Kun olimme menossa tutustumaan uskonnolliseen Fatihiin (ja hotla oli Sirkecissä), käytimme ratikkaa Kabatas-Zeytinburnu. Eli hyppäsimme omalta pysäkiltä (lähin oli silloin Gülhane) siihen, jäimme pois Aksarayssa ja kävelimme loput. Sama takasin: kävely Aksasayhin ja siitä ratikalla takaisin. Ihmiset neuvovat mielellään, vievät vaikka kädestä pitäen. Laita lapulle tai kännyyn sanat Fatih pazar nerede? (Missä on Fatihin markkinat?). Missä on lähin ratikkapysäkki = en yakin tramvay duragi nerede?
Parempiakin ehdotuksia voi olla, mutta en ole oppinut vielä busseja käyttämään. Ratikoilla ja metrolla pääsee niin kätevästi. Toivottavasti tästä olisi jotain hyötyä. Toisaalta hotellista saa parhaimmat neuvot.
Olemme menossa vielä tässä kuussa Istanbuliin, mutta emme saavumme markkinapäivänä, joten emme taaskaan pääse sinne. Eüypiin yritämme päästä, siinä onkin säätämistä menopelien suhteen.
Hyvää matkaa! Iyi yolculuklar!- iisi biisi
Mitäs säätämistä Sirkecistä Eüypiin on? Lautalla tai bussilla Eminönusta.
- Günesli
iisi biisi kirjoitti:
Mitäs säätämistä Sirkecistä Eüypiin on? Lautalla tai bussilla Eminönusta.
Jos olisit lukenut tarkemmin, olisit huomannut, että kerroin edellisestä matkasta, jossa hotellimmme o l i Sirkecissä.
Nyt tulevassa reissussa hotelli on aivan eri puolella kaupunkia. Selvitämme kyllä reitin Eüypiin itse, jos sinne menemme. Emme pyytäneet neuvoja, varsinkaan tylyä sellaista.
Ihme asenne. Emme ole kaikkitietäviä eikä tulisi mieleenkään tokaista Hgissä asuvana jonkun kaupunkia tuntemattoman kulkupelikysymykseen, että iisi biisi, senkun kävelette.
Hyvää matka silti edelleen aloittajalle :) - iisi biisi
Günesli kirjoitti:
Jos olisit lukenut tarkemmin, olisit huomannut, että kerroin edellisestä matkasta, jossa hotellimmme o l i Sirkecissä.
Nyt tulevassa reissussa hotelli on aivan eri puolella kaupunkia. Selvitämme kyllä reitin Eüypiin itse, jos sinne menemme. Emme pyytäneet neuvoja, varsinkaan tylyä sellaista.
Ihme asenne. Emme ole kaikkitietäviä eikä tulisi mieleenkään tokaista Hgissä asuvana jonkun kaupunkia tuntemattoman kulkupelikysymykseen, että iisi biisi, senkun kävelette.
Hyvää matka silti edelleen aloittajalle :)No koitappa selvittää ihan itse! :)
- Ist 20
Kiitos kovasti neuvosta:)
- iisi biisi
Fatihiin kävelee Eminönusta about 15-20 minuuttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst19914067Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i525086Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58664615Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2283771PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1103564Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1233516Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.772082Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161425Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581171Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2971122