PowerShot a 75 ja video

Miten voi kääntää pystyyn otetun videonpätkän. kamera ei käännä sitä automaattisesti niinkuin se tekee kuville?
1799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hanki ohjelma nimeltä VirtualDub.

Saat sen vaikka täältä:

http://www.digital-digest.com/dvd/downloads/virtualdub.html

Paina siitä Mirror-kohdasta.

Kun olet saanut tiedoston koneelle, pura se johonkin hakemistoon ja käynnistä se. Sitten avaat ohjelmaan videotiedoston joka käännetään. Kun video on auki, valitaan Video - Filters - Add - Rotate ja sitten OK painetaan File - Save as avi. Näin tiedosto tallennetaan avi -tiedostoksi.

Huomaa että käännetty video voi olla kooltaan suurempi tai pienempi kuin alkuperäinen tiedosto. Jos koko halutaan pienentää se onnistuu ohjelmassa Compression -kohdasta mutta se on taas eri tarina se.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannoni kirjoitti:

Miten voi kääntää pystyyn otetun videonpätkän. kamera ei käännä sitä automaattisesti niinkuin se tekee kuville?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu