Kouluissa monet sisä suomessa asuvat ovat tuskastuneita opettelemaan ruotsin kieltä. Monelle suomalaiselle ruotsin kielen opiskelu on kuin tervan juontia. Itse olen ehkä viimeisimpiä ikäluokkia joille koskaan ei ole suotu mahdollisuutta lukea ja oopia Ruotsin kieltä. Eipä silti hyvin olen tullut toimeen ilman sitäkin taitoa. Minun täytyy tunnustaa en ymmärrä yhtään sanaa ruotsin kieltä mutta eihän se ajan kulkua haittaa.
Siitä huolimatta vaikka itse en osaa yhtään sanaa ruotsin kieltä kannatan edelleen Suomen säilyttämistä kaksikielisenä maana. Miksi kouluista poistaa ruotsin kieli koska se on sinne kerran otettu. Vahvasti olen sitä mieltä että enemmän ruotsin kielestä suomalaisille on hyötyä kuin haittaa. Onhan ruotsi lähinaapurimme.
Usein on ilo todeta että monet Karjalassa asuvat venäläiset osaavat suomea paljon paremmin kuin me venäjää. Monilla itä-rajan takana asuvilla nuorilla on suuri halu oppia suomen kieltä. Kohtuullinen suomen kielen taito etenkin sukukypsille naisille takaa parempaa tulevaisuutta kuin rajantakana. Moni Itä-Karjalassa asuva neito on löytänyt aviomiehen suomesta.
Suomessa venäjän kielen opiskelu on vielä lapsen kengissä. Tulevaisuudessa tarvitaan enemmän ja enemmän venäjän kieltä näin se vaan on. Venäjän kieli pakottamattakin leviää ainakin itä-suomessa. Sitä en tiedä kuinka koululaitos on huomioinut kielitarpeen tärkeyden.
Suomesta näyttää kehittyvän pikkuhiljan "kolmi" kielinen maa.
Sodanaikainen sukupolvi pikkuhiljan poistuu, samalla viimesotien vihat haihtuu, mutta meidän Karjalan kaipuu ei koskaan poistu.
Tulee mieleen saammeko helpommin Karjalan takaisin jos puhumme venäjää .
Ruotsin kieltä lännessä Venäjää idässä.
2
196
Vastaukset 2
- hemmetti sun kaa
Mitä hel... me teemme Karjalalla? Jos "saaame" Karjalan takaisin, niin mitä me teemme niillä 300 000 venäläisellä, jotka ovat asuneet siellä jo parin sukupolven ajan ja pitävät sitä kotiseutunaan? Otammeko me heidätkin tänne työttömyyskortistoon? Vai mitä ajattelit heille tehtävän? Suomi on jo nyt iso ja harvaanasuttu maa ja tilaa riittää kyllä kaikille.
- Totta Mooses
Tohalammessa on suomen suurn venäjänkielinen populaatio josta "jopa" 2.7% puhuu venäjä äidinkielenään, mikä on jopa pienempi osuus kuin ruotsinkieliset vantaalla. Otetaan sitten vielä huomioon että Vantaalla asuu yli 200.000 ihmistä kun Toholammella asuu alle 5000. Tästä huolimatta "hurrivihaajien" mielestä meidän on syytä oppia venäjää jotta voisimme palvella meidän venäjänkielisiä suomessa. Hyvä hyvä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101280- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 66741
- 33632
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13508- 78501