Miidä-miidä-miidä-miidä?

Operating Thetan

Mihin tätä palstaa enää tarvitaan, jos Deksu ei ole kehissä, Anonyymit on SUPOn tutkinnassa ja skeidojen keskukset ovat hyytyneet omaan mahdottomuuteensa? Mitäpä jos ihan ilman sarvia ja hampaita alettaisiin analysoida, millaisiin ilmiöihin scientologia perustui, mitä siihen osallistuneet siitä saivat ja millaisiin tarpeisiin se vastasi? Katsottaisiin viisaina taaksepäin ja otettaisiin menneistä opiksi?

Mielestäni on täysin idioottimaista olettaa, että kuka tahansa on manipuloitavissa täysillä mukaan johonkin scientologian kaltaiseen verenimijäkulttiin. Skeidologia perustuu yli-ihmisoppiin ja tämän täytyy olla jollain tapaa sisäänrakennettuna jo valmiiksi niihin ihmisiin, jotka aiheeseen haksahtavat. Skeidologia vain kerää kermat päältä ja rusinat pullasta ja lopusta huolehtii häpeä omasta tyhmyydestä.

Toisaalta scientologiasta tekee mielenkiintoisen ilmiön se, että siihen on sisällytetty varsin toimivia menetelmiä, joita nykyään käyttävät useatkin eri henkilökonsultointiyritykset. Ongelma taviksen kannalta onkin lähinnä siinä, mihin vetää raja nerouden ja hulluuden välille? Xenu ja kumppanit edustavat varmasti sitä ääripäätä, jossa kuka tahansa heinähattu tajuaa, että kyse on megaluokan kusetuksesta. Toisaalta polkunsa alussa oleville "henkisestä kehityksestä kiinnostuneille" scientologian tarjoama keittiöpsykologia voi tarjota hyvinkin arvokkaita ahaa-elämyksiä, joiden arvoa ei käy kieltäminen.

4

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 234rtg

      "henkilöstökonsultointiyritykset"

      -Kirosana ihan missä tahansa, jossa ihmiset työskentelevät. Missä tahansa.

      "arvoa ei käy kieltäminen"

      -Käy.

    • Uudelleenpaketoitua

      Iso osa niistä toimivista tekniikoista on peräisin Jack Parsonsin kautta Alestair Crowleyltä & co.

      • penijattari

        Haittaakse?


      • pavosen heska
        penijattari kirjoitti:

        Haittaakse?

        Ketä haittaa ketä ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      57
      3302
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      63
      3117
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      51
      2919
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2201
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2091
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1002
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      969
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      944
    Aihe