Laajakulma Nikon D3100:iin

Helmi kaurapuuroon

Ostanko todella hienon? Meneekö se tuolla rungolla "hukkaan"? Katselin yhtä Zeissin superlaajakulmaa, joka maksaa nelinkertaisesti tuon rungon verran. Taidan olla tyhmeliini?

Jonain päivänä saan ostetuksi hienon rungonkin, ja silloin minulla olisi jo valmiina hieno lasi. Tiedän jatkavani tätä harrastusta loppuikäni. Kuvaan mielelläni maisemaa, yötaivasta, kaupunkia kirkkoineen ja museoineen, myös hämyisissä sisätiloissa (jos on sallittua). Olen piakkoin lähdössä matkalle, jolla olisi kuvattavaa. Ainut laajakulmani on se kaupanpäälle tullut.

Kuten huomasitte, olen aloittelija. Pohtikaa ja ehdottakaa jotain järjenhiventä tähän varustehimooni?

8

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laajaakulmaa

      Entäs tämä: Nikkor AF-S 14-24mm f/2.8G ED? Totellinen superlaajakulma, kallis kun mikä mutta taatusti hintansa väärti. Valovoima riittää hämärissä kuvaamiseen, ja piirtää todella terävästi.Sittemmin käy nimenomaan myös FX- kennoiseenkin.

      • Helmi kaurapuuroon

        Kiitos. Onko Sinulla se? Saako sillä tyrmäävän tähtitaivaan ja revontulet? Vaellan myös Lapissa, valosaasteettomilla seuduilla. Silloin olen yritellyt ja epäonnistunut, johtuen sekä luokattomista varusteista että silkasta osaamattomuudesta.

        Mieliteko kasvoi taas. Pitää ryhtyä miettimään rahapuolta.


      • laajaakulmaa
        Helmi kaurapuuroon kirjoitti:

        Kiitos. Onko Sinulla se? Saako sillä tyrmäävän tähtitaivaan ja revontulet? Vaellan myös Lapissa, valosaasteettomilla seuduilla. Silloin olen yritellyt ja epäonnistunut, johtuen sekä luokattomista varusteista että silkasta osaamattomuudesta.

        Mieliteko kasvoi taas. Pitää ryhtyä miettimään rahapuolta.

        No jaa. Valokuvauksessa on niin monta muuttuvaa tekijää että parhaimmastakaan objektiivista ei saa kaikkea irti muuta kuin kuvaamalla ja taas kuvaamalla. Niin sitä ihminen oppii, ja sitten kun on tuotoksiinsa tyytyväinen on saavuttanut päämääränsä, tai ainakin osatavoitteen. Ei, minulla ei ole sitä, mutta minulla on Samyang AE 14 millinen laajakulma jota käyttelen D90 kamerassani. Siinä valomittaus toimii rungosta, mutta tarkentaminen täytyy tehdä käsin. Se on myös valovoimainen f/2.8 ja todella hyvin rakenettu.Laajakulmahan on helppo tarkentaa,varsinkin maisemakuvauksessa. Maisemakuvauksessa se on mielestäni todella hyvä, ja hinta on halpa. Revontulia tai tähtitaivasta en ole koskaan kuvannut, ja siinä lienee omat niksinsä, esimerkiksi jalustan käyttö lienee hyvästä. Siinä edellä mainitussa Nikkorin laajakulmazoomissa on vastaavasti se hyvä puoli, että siinä kaikki toiminnot ovat automaattisia, että muuta kuin tähtäät, mahdollisesti zoomaat, ja laukaiset. Kaikkien testien mukaan tekee myös erinomaista jälkeä. Itse ajattelin ostaa sen sitten kun olen kerännyt ensin rahat täyskennoiseen D700 kameraan, ja oikeastaan siinä rungossa tuosta objektiivista vasta saakin kaiken irti.


    • Liityn kysyjiin

      Liityn samaan kerhoon, eli itsekin tahtoisin tietoa Zeissin objektiiveista. Miksi niitä pitäis hommaa ja taas miksi ne pitäis jättää kaupan hyllyille?

      • kalle seis

        En ole ostanut kyseisiä Carl Zeiss objektiiveja, mutta mielipide minulta löytyy asiaan kuin asiaan. Miksi pitäisi ostaa? Koska ne ovat huippulaadukkaita, valmistettu metallista vastavalosuojia myöten joka tietää kestävyyttä ja pitkää ikää. Miksi pitäisi jättää kaupan hyllylle? Koska ovat ainakin Canonin ja Nikonin mounteilla manuaalitarkenteisia. Tosin ominaisuus josta ei ole haittaa kun opettelee säätelemään ihan itse.


    • Ostin tuohon tarkoitukseen itselleni Sigman 17 - 50mm F2.8 OS optiikan johon ainakin vielä muutaman kuvauksen jälkeen olen tyytyväinen. Se on kroppiin (DX) tarkoitettu eikä anna täyttä kuvaa FX kennolle. Hintakaan ei ollut kovin paha, luokkaa 700€ muistaakseni, tosin nyt saisi satkun halvemmalla.

    • Helmi kaurapuuroon

      No niin, kauhean vatvomisen jälkeen tulin tänään Sigma 10-20/3.5EX DC HSM:n omistajaksi. Hinta oli 600. Olen kovin tohkeissani, odottelen tähtikirkkaita öitä ja reissulle lähtöä, ja otan koekuvia pimeässä kylppärissä. Sillä saa toki muotokuviakin, jos hyväksyy sen että mallille tulee iso nenä.
      Valintaani saa vapaasti arvioida ja arvostella, varsinkin, jos omistatte samanlaisen? Kiitos vastauksistanne!

      • kuvvaa

        En omista, mutta onnittelut uuden obiskan johdosta. Johonkin sitä on lopulta päädyttävä, kun laajiksen haluaa. Sanoisin kumminkin että ei pöllömpi ostos. Sitten kun olet kyllästynyt kuvailemaan niitä epäselviä pisteitä taivahalla, voitkin ryhtyä odottelemaan seuraavaa aurinkomyrskyä revontulineen. Siinä välissä on mahdollista opetella maisemakuvauksen salat jalustalta. HDR- kuvia aukolla f/8 - 10.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3113
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2854
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2405
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2236
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2053
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1577
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe