eko koneet hätä ratkaisu

fordin minimoottori on hätä ratkaisu,kohta fordillakin teknologian huippua olevat hybridit
fordin osalta tilanne paranee kun toyotan kanssa alkanut hybridi yhteistyö kantaa tulosta,ford pääsee osalliseksi toyotan edistyksellisestä hybriditekniikasta jo tänä vuonna.

http://www.automerkit.fi/uutiset/automerkit/artikkelit/toyotan-uusi-pistokehybridi-kuluttaa-vain-21-37-litraa-satasella.html

http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/tulossa-toyota-yaris-hybrid

näiden tekniikka on haluttua fordilla

http://www.taloussanomat.fi/kulutustavarat/2011/03/09/toyotalta-kymmenen-uutta-hybridimallia-lahivuosina/20113386/12

mistähän vag konserni meinaa moottorit,tsi moottoreiden tilalle,
10142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Focus 1.0 Ecoboost: 22000€
Toyota Prius: 40000€

Äänestä

KYLLÄHÄN FORDI ON TEHNY JENKEISSÄ HYBRIDIÄ YHTÄ KAUAN KU TOYOTA!?!?!?!?

MUT SE HYBRIIDI EI EUROOPASSA OIKEIN MYY, TOYOLLAKAAN!!!!!

FIESTAHAN JUUR VOITTI JONKUN EUROPAN EKO-AUTO TITTELIN, VAIKKA OLI HYBRIDEJÄKI MUKANA!?!?!??!?

KANNATTAIS TOYOTASANKARIN OTTAA SELVÄÄ ENNENKU HUUTELEE JA TEKEE ITESTÄÄN TYHMEMMÄN...(kuin mitä toyolla ajavat yleensäkin ovat..)

Äänestä

ford ei ole tehnyt mitään.muuta kuin ostanut tietotaidon muilta, mazdalta volvolta toyotalta,yms kohta fodilla on toyotan kehittelemät hybridit

Äänestä
  • Hei apinaaaaa!! Fordilla on jo kohta 10v. ollu oma hybridi!!!
    Ja on tehny toyotan kans yhteistyötä..vaikka eihän provoilijoita totuus kiinnosta!!!

    Äänestä

toyjota bemarilta,subarulta et sillee!!!!

Äänestä

Mikä hätäratkaisu jos markkinat ja lainsäätäjät haluavat tuollasia moottoreita??
Nuo nykyiset hybridithän saastuttavat enemmän jo valmistus vaiheessa kun nykyiset polttomoottorit koko ikänsä aikana.
Ehhkä nuo patteriautot ja hybridit tulevat ajankohtaiseksi ja päteviksi joskus 10-15 vuoden päästä.

Äänestä

miksiköhän ford teki tuon säälittävän minimoottori virityksen,esim vag,n tsi mootoreissa ongelmia on ollut hirveästi,öljyt palaa piloille,jakopäät ja turbot aina hajalla,huonot ajoominaisuudet moottoreissa ns,kierroskoneita.todellinen kulutus normiliikenteessä yli 7l satasella,hiton kylmiä talvella kun ei lämmöt riitä.samoin on tuon fordin minimoottorin laita,koeajo kulutuskin oli 7,4l.ja säälittävä kierroskone kuulemma.eipä voi suositella kenellekään.korjaamo kierre taas fordilla pahenee

Äänestä
  • Ford teki kolmisylinterisen varmaan sen takia, että hybridit eivät oikein mene kaupaksi Euroopan markkinoilla pienikulutuksisiin bensaturboihin verrattuna. Tehtaan pitää saada rahaa, ja ennestäänkin Euroopan rahoituskriisissä tiukalla oleva autoteollisuus tuskin haluaa panostaa vielä turhan kalliisiin hybrideihin. Nämä pienet bensaturbot eivät nimenomaan ole kierroskoneita, eivät TSI:t eikä tämä Fordin uutuus. Uhka se kyllä vaikuttaa olevan, kun pelkkä uuden moottorin esittely Espanjassa saa tällaisen provoamisen käyntiin tavanomaisine vioilla pelotteluineen (eli sanoma on "vain Toyota kestää, muut ovat koko ajan pajalla vieden omistajien rahat, perheet, mielenterveyden ja lemmikkieläinten karvatkin")! Pitänee ihan sen takia käydä sitten aikanaan koeajamassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohta paremmin kirjoitti:

fordin minimoottori on hätä ratkaisu,kohta fordillakin teknologian huippua olevat hybridit
fordin osalta tilanne paranee kun toyotan kanssa alkanut hybridi yhteistyö kantaa tulosta,ford pääsee osalliseksi toyotan edistyksellisestä hybriditekniikasta jo tänä vuonna.

http://www.automerkit.fi/uutiset/automerkit/artikkelit/toyotan-uusi-pistokehybridi-kuluttaa-vain-21-37-litraa-satasella.html

http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/tulossa-toyota-yaris-hybrid

näiden tekniikka on haluttua fordilla

http://www.taloussanomat.fi/kulutustavarat/2011/03/09/toyotalta-kymmenen-uutta-hybridimallia-lahivuosina/20113386/12

mistähän vag konserni meinaa moottorit,tsi moottoreiden tilalle,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu