auton antenni

Ostin autoon sähköantennin jolla ei kuulu missään muualla kun kaupungissa. Maadoitukset ja virta ok. Radio pioneer. Antennin päässä olevassa tarramutikassa palaa vihreä valo eli virtaa saa kyllä (tuulilasin oik. yläkulma). Mikähän olisi hyvä halpa/kohtuuhintainen antenni ja mieluummin ilman reikien porauksia peltiin.
53035
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voit olla melkoisen varma ettet saa kunnolla kuuluviin asemia ilman kunnon antennia (FM). Se ulkoinen pienikin nysä on parempi kuin jokin auton korin sisäpuolinen antenni.
Koita laittaa väliaikaiseksi antenniksi 1,5m lanka, jonka vedät esim etu- tai takalasin yläosaan tavallisella konttoriteipillä (=läpinäkyvällä) kiinni.
Autoradioiden vastaanotinosa on yleensä niin herkkä että se toimii ihan tavallisella piiskalla eikä tarvitse aktiiviantennia jos tarkoitat sitä sähköantennilla. Suomessa paikallisasemien max. kuuluvuus alueen raja vaihtelee 40....70km riippuen aseman lähetintehosta kuunneltaessa normaalilla autoradiolla em. asemia.
Testaa jollakin väliaikaisesti kiinnitetyllä piiskalla että radiosi on myös kunnossa. Merkki ei takaa sitä että se olisi kunnossa. Myös katso ettei radiossasi ole "local"-asento unohtunut päälle, jos vaikka siinä sellainen olisi.

Äänestä

Voithan laittaa autoosi joko magneetttiantennin katolle (pysyvät kyllä nykynoopuksilla ihan hyvin) tai ns. ikkuna-antennin jolla myös voit saada paremman kuuluvuuden kuin noilla tuulilasien sisäpinnoilla olevilla ja usein ohuen metallisen suojakalvon taakse jäävillä antenneilla.

Äänestä

tuo "local" pitää tutkia vielä, mitä tarkoittaneekaan.?
Epäilin sitä sähköantennin tehoa itsekkin. Voisihan se toimia kojelaudan päällä paremmin. Kiitos vastauksistanne.

Äänestä

mistä miinukset ? olen tuunari, mut en autojen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


. kirjoitti:

Ostin autoon sähköantennin jolla ei kuulu missään muualla kun kaupungissa. Maadoitukset ja virta ok. Radio pioneer. Antennin päässä olevassa tarramutikassa palaa vihreä valo eli virtaa saa kyllä (tuulilasin oik. yläkulma). Mikähän olisi hyvä halpa/kohtuuhintainen antenni ja mieluummin ilman reikien porauksia peltiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu