Olisko ketään ikkuna/ovi asentajia vastaamassa? Paljonko asentajan tarvisi saada laskuttaa "itsenäinen yrittäjä" ikkunan / oven asennuksesta. Minulle tarjottiin diiliä jossa ikkunasta saisi 140€ alv.0% ja ovesta 160€ alv0% Jos puretut ikkunat ja ovet viedään pois. Saa niistä (kierrätysmaksua) 20€ alv0% per reikä. Asentaja itse hommaa uretaanit, ruuvit, pellit, smyygit ja listat. Hinta sisältää max 100km ajomatkan yhteensuuntaa.
Olisko siis ketään ammattilaista vastaamaan, että kannattaako tuolla hinnalla tehdä? Montako ikkunaa ammattiasentajat (2 miestä) vaihtaa normaali 8 tunnin työpäivän aikana sillain, että on molemmin puolin valmis.
Olisko siis ketään ammattilaista vastaamaan, että kannattaako tuolla hinnalla tehdä? Montako ikkunaa ammattiasentajat (2 miestä) vaihtaa normaali 8 tunnin työpäivän aikana sillain, että on molemmin puolin valmis.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Laskutttaa pitäis n .7000-8000€/kk jos haluu lomia pitää ja kaikki maksut maksaa.
Vaikee sanoo monta ikkunaa laittaa kun ei sen tarkempaa kuvausta mut n. 1*ikkuna 2-3 h smyygeineen päivineen...........
Kohteet ovat pääasiassa 60 luvun lopun- 80 luvun taloja. Kohteet tietty vaihtelee.
Jotkut ovat sanoneet, että ammattilais pari vaihtaa uuden ikkunan noin tunnissa. Siis vanhan purku, uuden asennus, uretaanit, vesipelti,smyygit ja sisälistat.
Ja joo kyllä tuo 7000-8000€ tarvis saada kuukaudessa. Sitä mietinkin, että kykeneekö tuohon summaan noilla hinnoilla?
Mietitääs tota ammattilais pari vaihtaa yhden ikkunan tunnissa. Kohde on sadankilometrin päässä matkaan menee realisesti ajateltuna 1,5h eikä yhtään ikkunaa vielä vaihdettu tavarat autosta ulos 0,5h sitten voi alkaa varsinainen vaihto työ joka suoritetaan yleinsä ihmisten kotona eli siisteys ennen kaikkea(hidasta) sitten kun ikkunat vaihdettu ja vanhat kannettu pois ja sisä listat tehty ja kitattu voidaan siirtyä ulos kasaamaan pukkeja ja telineitä että päästään mittaamaan peltejä. 0,5h työkalujen pakkaus autoon peltimittojen toimitus matkalla verstaalle 0,5h koti matka 100km 1,5h parin päivän päästä peltien kanssa takas työmaalle peltienasennus, smyygien asennus maalaus telineitten purku työmaan siivous. Voisin väittää että on kaukana toi 1h per. ikkuna.
Tää on taas näitä maailman pisimpiä ja vaikealukuisimpia lauseita.
kirjamies taitaa olla vähä urpo
Älä lähde alle 180 euroa/aukko ALV0%. Muuten et selviä kaikista velvoitteista. Jos teet alle niin kohta konkurssi..... Jos määrää paljon niin hintaa voi laskea tai jos asennus ei ole täydellinen. Laskuttaa pitää n 10000e/kk, että 2h saa edes jonkinlaisen palkan.
Tuohon 1h ei kukaan tee yhtä ikkunaa alusta loppuun ja piste. Tuo 2-3 h ja pari ukkoa sisältää kaiken alusta loppuun. Ajokilometreistä veloitetaan useimmiten lisää. Tuo esittämäni 7000-8000€ /kk tarkoittaa per nuppi,ei yhteensä. Ite en lähtis tuolla hinnalla tekemään, n 200€ ottaisin ikkunaa kohden huomioiden että tavarat sisältyy hintaan (ja tässä myös km)....
kyllä tekee jos mitattu oikein kokemusta 10v
Onko linjoilla ketään Oulunseudulta olevaa yrittäjää, joka tekee Smartialle keikkaa?
Olis kiva tietää, mitä sillä seudulla oikeesti maksetaan ovien ja ikkunoiden asennuksesta ja kuin paljo keikkaa on.
"eteläsessä"suomessa 8 ikkunaa 2miestä /2päivää yht 6000e
vko17/2012 8xikkunaa, 3xpikkuikkunaa ja 3 ovea n. 2200eur/2pv Pirkanmaalla.
Meet ja teet...aikasi...vitut mitään velvotteita, tarpeeksi kuppaavat jo muutenkin.
Kyllä tunnissa kaks miestä yhden ikkunan vaihtaa sekä pellittää ja listottaa. olen ollut Tiivillä neljä vuotta ja keskimäärin 40 ikkunaa/4pvä viikossa töitä. palkkaa pystyy nostamaan noin 4500/kk molemmille. Ihan hyvää hommaa toki välillä hieman raskasta ja pölyistä.
itseltä onnistuu yksin reilussa tunnissa 1-2 ikkunan vaihto loppun asti..riippuu tietty miten hankala purkaa jne...tiivitaavi:)
Ikkuna-asentajan työ on erikoisosaamista.
Yrityksen tuntiveloitus minimi 50€/h.
Urakointihinnoittelu minimi n +30%
Tulevina vuosina valvojien käyttö ja tavaratarkastajien työt lisääntyvät.
Samalla lisääntyy myös työmaiden tarkastuskierrokset, lämpökamerakuvaukset ja korjaustoimenpiteet.
Huomioikaa hinnoittelussanne, että huolelliset työsuoritukset hidastavat hieman työtahtianne.