Matkustan piakkoin Filippiineille, vaihto on Hong Kongissä. Vaihto on aika tehokas, vaihtoaikaa vain reilu tunti. Miten onnistunee? Jatkolento Manilaan Cathay Pasificilla. Muutama päivä Manilassa ja sitten reppureissailemaan :D
VAIHTO HONG KONGISSA
8
1695
Vastaukset
- Muutaman kerran
Onnistuu, kunhan koneesi vain saapuu aikataulun mukaan, eikä ole kovin paljon myöhässä.
Minusta HongKongin kenttä on maailman paras toimivuudeltaan, vaikka matkustajavolyymit ovat suuria.
Tutustu netissä jo ennakolta rakennukseen (vain yksi pitkä rakennus), alimmaisessa kerroksessa arrival ja seuraavassa departure. Monta nopeaa tsekkauspistettä käytössä, kun nouset toiseen kerrokseen. Monitoreja ja henkilökuntaa paljon. Liukutasoja käytävillä ja jos olet väärässä päässä rakennusta metrolla olet pian sen toisessa päässä. Jos tulee kiire hyppää pienen sähköauton kyytiin, niin kuljettaja vie sinut oikealle lähtöportille. Onnea!- Mabuhay2
Hetkinen! Sanoit: Jos kone saapuu ajallaan? Tarkoittaako myöhästyminen sitä että joudut odottamaan seuraavaa lentoa ties miten kauan?
Olen itsekin lähdössä F:lle pääsiäisen aikoihin ja mietin vaihtoehtoja HK(=Hongkong):n ja Frankfurtin välillä(eli Finnair-HK-Cathay Mla ja KLM:Hki-Frankfurt-Mla)
Kyselin kommentteja threadissa tuolla toisaalla.
Niin on monta mieltä kuin on vastaajaakin! - Muutaman kerran
Mabuhay2 kirjoitti:
Hetkinen! Sanoit: Jos kone saapuu ajallaan? Tarkoittaako myöhästyminen sitä että joudut odottamaan seuraavaa lentoa ties miten kauan?
Olen itsekin lähdössä F:lle pääsiäisen aikoihin ja mietin vaihtoehtoja HK(=Hongkong):n ja Frankfurtin välillä(eli Finnair-HK-Cathay Mla ja KLM:Hki-Frankfurt-Mla)
Kyselin kommentteja threadissa tuolla toisaalla.
Niin on monta mieltä kuin on vastaajaakin!Kyllä se vähän näin on, mutta jos sinulla on jatkolento samalla lentoyhtiöllä he huolehtivat ja majoittavat sinut lentokenttähotelliin. Jos lentoyhtiösi vaihtuu HonKongissa saat makoilla lentoaseman penkeillä omaan lukuusi alone. Muistaakseni Cebu Pacific käy vaan kerran päivässä Honkarissa.
Näistä myöhästymisistä ja vioista annetaan matkustajille varsin kummallisia selityksiä. Kerran olin lähdössä Hki-Vantaalta Finnairilla ja ensin jouduimme odottamaan yhden ylimääräisen tunnin lähtöaulassa, sitten koneessa toisen ja suihkarit kävivät koko ajan? Sai juoda jopa omia juotaviaan, eikä henkilökunta puuttunut siihen. Lopulta kapteeni ilmoitti, että toisen keittiön kahvinkeitin ei toimi, eikä saada toimimaan, mutta että lentoemot keittävät kaiken kahvin yhdellä toimivalla keittimellä (good idea)!
Cathay Pacificilla kippari sen sijaan sanoi suoraan, että yhdessä moottorissa on ongelmia, (one bad engine) mutta aikansa kun oli "kaasutellut" lähdimme ja perille päästiin.
- Las Pinas City
Onnistuu hyvin koska saat boarding passit jo Helsingissä( olettaen että lennät One World lennot) eikä sun tarvinne hakea kapaasia ja mennä passintarkastuksen lävitse. Olen käyttänyt kyseistä vaihtokenttää 12 kertaa matkatessa Filippiineille,..toimii kuin junan klosetti.
- Balicasag
Juuri noin, eli jos lennat saman yhtion tai tassa tapauksessa One world alliancen lennolla Hong Kongiin saat reititettya laukut suoraan maaranpaahan. Tunti on lyhyt aika vaihdolle ja etenkin Hong Kongin kentalla. Jos Saapuva lento on pitka sen saapumisaika saattaa vaihdella keleista ja tuulista riippuen - 1.5 tuntia. Jos lentosi saapuu eri paahan Hong Kongin kenttaa, niin siirtymiseen menee helposti 30...40 minuuttia kavellen. Itse olen suosinut vahintain 2 tunnin vaihtoaikaa Hong Kongin tapauksessa.
Dont worry, Eevi, mulla oli Cathay Pasificin lennolla Honkkarissa vaihtoaika 50 minuttia, ja hyvin kerkesin. Jos tiukille menee, sinua on virkalilija vastassa tullessa heti putkessa. (Tietävät lentokentällä tilanteen eivätkä jätä matkustajaa pulaan). Voit kysyä asiaa vielä lentoemolta ennen laskeutumista.
Ei oljsi uskonut, mutta juuri Honkkarin kentällä oli ihme sählinkiä lähtöportilla. Ihmiset kun pitää saada oikeassa järjestyksessä koneeseen, eli rullatuolipotilaat, lapsiperheet, koneen etupää ja sitten takapää, tai toisinpäin, ja tämmöinen ihmisten paimentaminen ei virkailijoilta kovin sutjakkassti sujunut. Kannattaa kuunnella virkailijoiden numerohuutoja ja katsoa omasta lipusta paikkanumero., joillakin kentillä mennään eri portaita putkesta koneeseen, riippuen paikastasi koneessa.
Ja ne pienet laput, jotka on niitattu boarding passiin, kannattaa säilyttää, nimittäin Manilassa tarkastetaan näistä lapuista, että jokaisella on omat matkatavarat, tämä tapahtuu ennen tullia.ps, löytyi muuten tuo Balicasag kartalta, mietin vähän mikä tai kuka se onm, hehehee ;O)
http://www.boholboard.com/balicasagisland.php
- Balicasag
Tosiaan Balicasag on pieni saari Boholin lansipuolella ja oikein mukava paikka sesongin ulkopuolella rauhoittumiseen. Ainakin muutama vuosi sitten siella ei kuulunut matkapuhelun muualla kuin saaren keskella olevassa majakassa. Siella on myos hyvat vedet sukeltamiseen. Rannat saarella eivat ole parhaat mahdolliset, mutta kaiken kaikkiaan hieno paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861829Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171141Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991135Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79992Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot153862- 92856
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv54701- 53694