Maaliskuun vaihteessa 2012

Mitä Venetsiassa tapahtuu nyt kuun vaihteessa. Menossa kolmeksi päivää sinne. Ajattelin tsekata myös ohikulkiessani torin (vaatteet). Missä siellä on tori ja minä viikonpäivinä?

Mitä tuohon kolmeen päivään olisi järkevää sisällyttää?
3236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luulenpa, että lähin viikkotori on mantereen puolella. Torin rahtaaminen Venetsiaan olisi aika hankala juttu.

Äänestä
  • Siis Mestressä? Minä viikonpäivänä? Mikä tori on nimeltään Itlaiassa, esim. jos kysyy sitä paikallisilta?

    Äänestä

Etsin googlella sanoilla MERCATO SETTIMINALE DI VENEZIA, kun en itsekkään tiennyt. Kahdella saarella sen mukaan on viikkotori: Giudecca (perjantai) ja Lido (tiistai). Katso paikat tarkoin, sillä saaret ovat pitkiä kävellä. Torit ovat yleensä auki aamupäivisin. Nykyisin torien anti ei ole enää mielestäni samaa kuin ennen, jolloin toreilla oli pääasiassa italialaisia tuotteita. Nykyisin alkaa olla suurin osa halpaa aasialaista krääsää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


3 pv Venetsiassa kirjoitti:

Mitä Venetsiassa tapahtuu nyt kuun vaihteessa. Menossa kolmeksi päivää sinne. Ajattelin tsekata myös ohikulkiessani torin (vaatteet). Missä siellä on tori ja minä viikonpäivinä?

Mitä tuohon kolmeen päivään olisi järkevää sisällyttää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu